Контакт

Регион

Дачиќ: Талибанците три пати беа во Белград, но тоа беше тајна

Објавено пред

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, изјави дека мировните преговори меѓу властите на Авганистан и талибанците биле организирани во Белград пред неколку години.

Тој посочи дека тоа било во времето кога тој бил министер за надворешни работи на Србија, а разговорите биле организирани со дозвола на претседателот Александар Вучиќ. Дачиќ објасни дека ова е првпат јавно да се зборува за тоа, бидејќи таков бил договорот.

„Тие дојдоа трипати, јас бев нивни домаќин, сегашниот претседател на Авганистан беше на видеоврска. Имаше претставници на Авганистанскиот мировен совет и некои претставници на талибанците, односно нивните фракции. Тие разговараа овде трипати, но подоцна беа преземени од големите сили кога видоа дека ние го правиме тоа – рекоа ‘ќе го сториме тоа во Доха, во Катар’. Резултатот се гледа“, рече Дачиќ за ТВ Пинк.

Тој нагласи дека Србија не се меша во тие преговори.

„Атмосферата беше исправна и заедничка проценка беше дека во тоа време е постигнат напредок, прогласено е примирје“, додаде тој.

Србија како домаќин на тие мировни преговори, според Дачиќ, направила добра приказна за себе со Авганистан, во смисла дека двете страни им се благодарни.

„ До денес никогаш не сум зборувал за тоа никаде, бидејќи се договоривме дека тоа треба да биде тајна, односно да не се објавува за да не се расипат преговорите“, рече Дачиќ.

Тој нагласи дека под американска доминација, „марионетскиот режим“ во Кабул бил меѓу првите што го призна Косово како независно, бидејќи тоа било нивна домашна задача и прашањето е дали друг режим таму ќе го стори тоа.

„ Западната хемисфера доби шлаканица во Авганистан, тие не очекуваа дека ќе се случи сето ова, она што го гледаме“, рече Дачиќ.

Тој, исто така, рече дека во Авганистан, во присуство на силите на НАТО, производството на хероин е стократно зголемено, наведувајќи дека, меѓу другото, така се финансира и движењето на талибанците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рама: „Отворен Балкан“ не е српска игра

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама денеска повторно ја критикува Приштина дека не се приклучила на иницијативата „Отворен Балкан“ оценувајќи ја нејзината одлука како избрзана, пренесуваат медиумите во регионот.

Тој во парламентот изјавил дека Србија треба да ѝ се извини на Приштина за наводните воени злосторства, но исто така оценил дека претстои долг пат и дека е важно да се има предвид перспективата, а не политичката борба, објавија албанските портали.

Во изјавата според написите на медиумите тој кажал дека „Отворен Балкан не е српска игра“, туку „дете на Берлинскиот процес“.

„Земјите од регионот влегуваат во нов процес преку ‘Отворен Балкан’. Земјите учат, практикуваат, се соочуваат со тешкотии, така што кога ќе влезат во ЕУ, може да извлечат одредени заклучоци“, изјавил Рама.

„Заинтересирани сме колку ќе добие Косово во соработка со Албанија“, изјавил Рама додавајќи дека доколку албанскиот народ не се претстави како народ посветен на мирот, предодреден е да загуби.

Прикажи повеќе...

Европа

Јанша за протестите против ковид-мерките: Нема да се откажеме

Објавено пред

По синоќешниот протест во Љубљана, на кој илјадници граѓани побараа укинување на епидемиолошките мерки и предвремени избори, се огласи и премиерот на Словенија, Јанез Јанша.

„Насилството на улица никогаш не носи ништо добро. Полицијата е должна да дејствува во согласност со законот. Владата нема да попушти пред секој притисок. Ќе се инсистира на спроведување на мерките за заштита на здравјето и животот на луѓето“, напиша Јанша на својот твитер-профил.

Имено, протестот стана насилен кога насобраната маса почна да пали факели, на што полицијата реагира со водни топови и димни бомби.

Прикажи повеќе...

Регион

Стефан Јанев на чело на привремената бугарска влада

Објавено пред

Бугарскиот претседател Румен Радев го назначи актуелниот привремен премиер Стефан Јанев да ја предводи новата привремена влада.

Вчера, Радев ги распиша предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат на 14 ноември.

Радев ќе ја претстави новата влада подоцна денеска.

Новите избори се одржуваат по неуспешните обиди на партиите по изборите во април и јули да формираат влада.

Радев ќе се кандидира за реизбор на претседателските избори, кои ќе се одржат истиот ден со парламентарните избори.

Привремениот кабинет на Јанев доби популарност кога откри дека претходната влада на Бојко Борисов потрошила милијарди лева од даноците на граѓаните за контроверзни инфраструктурни проекти.

Според „Ројтерс“, двајцата најпопуларни членови на владата, министерот за економија Кирил Петков и министерот за финансии Асен Василев, нема да бидат во новиот кабинет бидејќи се очекува набргу да формираат своја политичка партија.

Радев го назначи Валериј Белчев за привремен министер за финансии.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет4 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија5 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет6 часа

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија6 часа

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион18 часа

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија20 часа

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ23 часа

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа1 ден

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ1 ден

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија1 ден

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа1 ден

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет1 ден

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа1 ден

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет1 ден

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион1 ден

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија1 ден

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Македонија2 дена

30 починати и 572 новозаболени со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 287, Куманово...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Меркел: Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот...

Досие