Контакт

Регион

Жозеф Борел сака да се ангажира на Западен Балкан

Објавено пред

Назначениот министер за надворешни работи на ЕУ, Жозеф Борел, своето прво излагање пред Европскиот парламент го почна со Западен Балкан.

„На почетокот сакам да ја изразам намерата да се посветам на реформите и процесот на интеграција на Западен Балкан“, рече Борел.

Како други фокуси на својата политика, доколку биде избран за министер за надворешни работи на ЕУ, Борел ги наведе поддршката за територијален интегритет на Украина, натамошното развивање стратегии за Африка и Азија, зајакнување на односите со Латинска Америка и обновување на трансатлантските односи со Соединетите Држави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грција ги отвора рестораните по Велигден, забрана за патување меѓу регионите

Објавено пред

Грција ќе дозволи повторно отворање на рестораните на почетокот на следниот месец, изјави денеска грчкиот министер без ресор Јоргос Герапетритис.

„Нашата намера е да имаме координирано отворање на рестораните по Велигден“, изјави министерот за грчката телевизија ЕРТ. Грчкиот православен Велигден е в недела, на 2 мај.

Портпаролката на грчката влада Аристотелија Пелони потврди дека грчката влада планира да предложи продолжување на забраната за патување од регион во регион за време на велигденските празници.

„Ќе ја чекаме препораката на Комитетот. Ставот на владата е да не дозволува патување од регион во регион. Не смееме да ризикуваме пренесување на вирусот од области со високо ниво на зараза во области со ниско ниво на зараза”, рече Пелони во интервјуто за ТВ Скај.

Што се однесува до отворањето ресторани, кафулиња и барови, таа повтори дека владата и експертите разговараат за повторно отворање само на угостителски објекти со градини и на отворено, пренесува грчката агенција АНА.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Во акција на црногорската полиција уапсен водачот на Кавачкиот криминален клан

Објавено пред

Како што соопшти црногорската полиција, синоќа во Котор биле уапсени повеќе лица, а меѓу нив, наводно и водачот на Кавачкиот криминален клан, Слободан Кашчелан, неговиот телохранител Владимир Вучковиќ и Милош Радоњиќ и Крсто Марош од Котор.

Српскиот портал „Блиц“ пред неколку месеци објави дека Кавачкиот калн во последните неколку години ја презел главната улога во црногорското, но и во српското подземје.

Покрај нив, инспекторите од Секторот за борба против криминал уапсиле уште три лица, а се бараат уште неколку членови и организатори на криминалната група, пишува порталот „Вијести.ме“.

Кашчелан се сомничи за организирање на криминална група која извршила и планирала повеќе тешки кривични дела, за што се предвидува казна затвор и до 40 години.

Полицијата утрово соопшти дека презема планирани активности насочени кон криминалните групи.

„Неколку лица се уапсени. Активностите се во тек“, беше објавено на официјалниот профил на „Твитер“, на кој беше поставено и видео од акцијата.

Слободан Кашчелан и Радоје Звицер до 2014 година беа едни од главните луѓе на тогаш единствениот и опасен Шкаљарски клан, но по конфликтот со нивните соработници, решија да формираат свој клан – Кавачки. Од тој ден, двајцата се на чело на оваа криминална организација, која секоја година гради се поголемо влијание во подземјето.

Црногорците Игор Божовиќ и Милош Радоњиќ исто така добиле водечки позиции во управувањето со криминалната група, објави „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Објавено пред

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза од вакцината против Ковид-19, додека оние кои се заразиле по првата доза, ќе ја добијат втората доза шест месеци по закрепнувањето.

Според таа стратегија, вакцините сега се достапни за родители на деца од ранливи групи и хронично болни деца.

Во исто време, во Словенија продолжува вакцинацијата на лица над 60 години и хронични пациенти над 18 години. Во употреба се вакцините на три различни производители – „Фајзер“, „Модерна“ и „Астразенека“, кои се даваат во две дози на оние кои не се заразиле со коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 час

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија2 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион2 часа

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза...

Регион3 часа

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ4 часа

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет4 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет4 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ15 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија15 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија16 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт16 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија19 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија20 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија23 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет24 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија1 ден

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија1 ден

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Досие