Контакт

Регион

Мајката на малата Катарина, која ја уби Коста: „Најдов лист со нејзина порака, неговите родители знаеле дека син им има проблем“

Објавено пред

На судењето на родителите на момчето-убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, зборуваа и родителите на Катарина Мартиновиќ, девојчето кое беше една од жртвите на масакрот. Тие, како и родителите на убиените Ана Божовиќ и Андрија Чикиќ пред нив, раскажаа низ што поминале на 3 мај, но и потоа, пишува „Блиц“.

dobivaj vesti na viber

„Кога ќе помислам на 3 мај, реченицата ‘Се ќе биде во ред’ е реченица што веќе не можам да ја кажам. Излегов од станот со средната ќерка тоа утро со токму таа реченица. Во чантата ставив шише вода и неколку бисквити кои Катарина ги направи претходната вечер. Мислев дека дефинитивно ќе и требаат“ вели Миљана, мајката на убиената Катарина.

Таа рече дека утрото отишла на училиште знаејќи дека има повредени, но не и „масакирани“.

„Мислев дека можеби некој „врачарски клан“ пукал или некој друг клан и дека заскитан куршум ја погодил Катарина“ рече таа.

„Сликата и ја испратив на мојата пријателка, докторката, за да ја препознае. Ми се јави и ме праша за бојата на очите и рече дека девојката што е во болница има сини очи. Реков дека не е таа и да ме извести дали има повеќе информации“ вели мајката на убиената Катарина.

Раскажа и дека на кобниот 3 мај не ја видела ќерка си бидејќи работела цела ноќ.

„Последно на што се сеќавам е силната прегратка што ни ја даде пред спиење“ рече таа и додаде дека кога излегувала од Тиршова, полицаецот и рекол дека има и жртви.

„Тогаш почнав да трчам кон училиштето. Имав нагон да го пробијам полицискиот кордон за да стигнам до моето дете, да видам што се случило со ќерка ми, но ме спречи тоа што имаше 30 полицајци. На сите би ни значело многу кога би знаеле што се случува внатре. Тие четири часа ни беа како цела вечност“, рече таа.

Како што додала, додека била пред училиштето го оставила телефонот да се полни во локалот до него, а кога влегла во 12:34 часот видела дека некој и се јавил во 12:12 часот.

„Веднаш заѕвонев, потоа ми се јави полицаец и ми рече да дојдам во полицијата. Одбив, реков дека не сакам да дојдам, но тој ми рече дека морам. Кога влегов на вториот кат, инспекторот што беше таму рече дека тоа што ќе ни го каже ќе биде најтешката работа што ќе ја направи. И таму ни кажа дека детето ни е убиено. Потоа се вративме пред училиштето за да ѝ кажеме на другата ќерка, која беше напред, што се случило“, рекла мајката на Катарина.

Како што вели, Катарина имала 12 години и 9 месеци кога ја убиле и со нетрпение го чекала 13. роденден.

„Не спиевме во нашата куќа по 3 мај. После тоа, кога отидов во станот да земам некои работи, испадна листот што го оставила Катарина. Мислев дека тоа е некаков знак. На парче хартија пишуваше: „Те сакам најмногу на светот, Ката“ и нацртала срце. Мојата Ката често оставаше пораки кои сега љубоморно ги чувам од сите“, вели мајката на девојчето.

Мајката на убиената Катарина изјави дека нејзината ќерка не се дружела со момчето убиец, а дека прво помислила дека нешто не е во ред со него кога на 28 април на Катарина и ги испратил задачите што ги работеле на училиште.

„Катарина ме замоли да и помогнам бидејќи не разбираше што пишува. Првиот знак дека нешто не е во ред со него беше неговиот неуреден ракопис“, изјавила мајката на девојчето.

Како што раскажала, она што го дознале од разговорот со другите деца е дека за време на роденденските прослави Коста не се дружел со никого и не разговарал.

„Или бил чисто зло или имал некаква дијагноза, а неговите родители знаеле дека има проблем и не сакале да кажат дека на нивниот син му е потребна помош“.

„Во четири ѕида барем да ни кажеа“, вели таа.

Тужбата за која денеска се одржуваше рочиштето е поднесена за надомест на нематеријална штета за претрпена душевна болка поради смрт на блиско лице, како и за претрпениот страв.

Регион

(Видео) Атина прекриена со сахарска прашина, нереални сцени во градот

Објавено пред

Атина и јужните делови на земјата повторно беа обвиени со сахарска прашина, со нијанси на жолта и портокалова боја што создава нереална атмосфера во градот.

dobivaj vesti na viber

Облаци од прашина, пренесени преку Средоземното Море од Северна Африка, го обвиле Акропол и другите знаменитости на Атина, пишува „АП“.

Силните јужни ветрови носеа прашина од Сахара, па во последните часови од денот грчката престолнина изгледаше како да е користен филтер за фотографирање, пренесува Euronews.

Во среда се прогнозира разведрување на небото со поместување на ветровите и поместување на прашината и опаѓање на температурите.

Дневниот максимум во делови од јужниот остров Крит надмина 30 степени Целзиусови, повеќе од 20 степени Целзиусови над она што беше забележано во поголемиот дел од северна Грција.

Корисниците на социјалната мрежа Икс објавија видеа од необична „портокалова“ појава од територијата на цела Атина.

Веста за Атина во „портокалово“ многу брзо се прошири низ светските медиуми, а видеата ги споделија и профили на социјалните мрежи кои се занимаваат со глобални актуелни вести.

Прикажи повеќе...

Регион

Убиен работник од Украина во Славонски Брод

Објавено пред

Во центарот на Славонски Брод во попладневните часови е пронајдено машко тело.

dobivaj vesti na viber

Полициската управа Брод-Посавина соопшти дека е приведено едно лице поврзано со инцидентот.

Се работи за млад градежен работник од Украина. Конфликт се случил во стан во центарот на градот каде што биле сместени работниците (родени во 90-тите).

Полицијата соопшти дека телото на мажот е пронајдено во куќата околу 15:17 часот и дека се води истрага, а потоа и кривична истрага која треба да ги расветли сите околности.

Прикажи повеќе...

Регион

Таткото на осомничениот за убиството на Данка Илиќ го откажал полномошното на адвокатот

Објавено пред

Небојша Живановиќ, адвокатот на Радослав Д., таткото на Дејан Д., кој е осомничен за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, за Танјуг изјави дека неговиот клиент го откажал полномошното.

dobivaj vesti na viber

Радослав Д. е осомничен дека му помогнал на својот син да го премести телото на девојчето од депонијата на засега непозната локација.

Со оглед на тоа што го откажал полномошното на избраниот бранител, сега треба да му се определи бранител по службена должност на Радослав Д.

Биолошкиот брат на осомничениот Дејан Д., Далибор Д., почина на 7 април во Полициската станица во Бор, каде беше осомничен дека му помогнал на својот брат да го скрие телото на двегодишното девојче.

Двегодишната Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско поле кај Бор, а полицијата по 10-дневна потрага и детални проверки и информации ги уапси Срѓан Ј. и Драган Д. од Бор, кои се осомничени дека го удриле девојчето со автомобил, а потоа нејзиното тело го ставиле во багажникот на автомобилот и го однеле на депонија.

Телото на девојчето се уште не е пронајдено.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Нема да има работни саботи за учениците, МОН донесе нова одлука

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање, 24 април и 8 мај, како и од...

Македонија16 часа

Со супервештачење ќе се бара вина кај лекарите за родилката од Дебар, која, по породувањето, се врати дома без јајчник, матка и бубрег

Судот нареди да се направи супервештачење за родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, на која по породување во струшката болница ѝ...

Македонија18 часа

ССМ повика на првомајски протест: Бараме враќање на трошоците за храна и превоз и минимална плата од 450 евра во првите 100 дена од новата влада

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повика на првомајски протест за враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување...

Македонија20 часа

Инспекторатот ќе контролира дали работодавците ја почитуваат владината одлука за неработен ден

Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавци дека во согласност со заклучокот на техничката Влада деновите на изборите –...

Македонија21 час

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Пред утрешното гласање на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство...

Македонија22 часа

Беќаровски навести дека си оди од Токсикологија: Дон Кихот, конечно, го напушта оклопот

Доктор Нико Беќаровски навести дека ќе си замине од Клиниката за токсикологија. Во статус на социјалните мрежи Беќаровски порача дека...

Свет23 часа

Русија со предупредување до Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузникот на претседателот Владимир Путин во вторникот ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди...

Македонија23 часа

Странски новинари, преведувачи: вкупно 942 набљудувачи ќе ги следат претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на претседателските избори на 24 април. Како што е...

Свет23 часа

Иранскиот министер за надворешни работи: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Санкциите на Европската Унија, за кои минатата недела беше постигнат начелен договор што треба да му бидат наметнати на Техеран...

Македонија23 часа

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Почна предизборниот молк пред утрешните претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот кога се затвораат избирачките места....

Свет24 часа

Украинските власти: Седум лица повредени во напад со руски дрон во Одеса

Седум лица се повредени, меѓу кои две деца, во напад на руски дрон врз украинското пристаниште Одеса, соопштија украинските власти....

Македонија2 дена

Приватните спцецијализнати протестираа со куфери: „ Над 70 отсто од студентите по медицина активно учат германски“

Со куфери приватните специјализанти протестираа и денес пред Министерството за здравство. Претседателката на Здружението на лекари специјализанти, доктор Александра Георгиева,...

Македонија2 дена

Лекарите од токсикологија: Стигнавме до 8 админитративци и 3 секретари, а не сакаат да вработат биолози и болничар

Нико Беќаровски заедно со уште пет докторки од Стручниот колегиум на Клиниката за токсикологија јавно ја прозваа економската директорка на...

Македонија2 дена

Демири нема забелешки за работата на директорката на Токсикологија, Иљази, ќе го разреши медицинскиот директор Петровски

Министерот за здравство Илир Демири најави разрешување на медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, но не и за економската директорка....

Македонија2 дена

Лични документи може да се подигнат и в среда

Во пресрет на претстојните претседателски избори, што ќе се одржат в среда на 24 април 2024 година, Министерството за внатрешни...

Македонија2 дена

Шаќири подготвен да го повлече дописот за одработување на деновите за изборите во училиштата ако се најде друго решение

Министерот за образование, Јетон Шаќири, е подготвен да го повлече дописот што минатата недела го испрати до основните училишта за...

Економија2 дена

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе oдлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија2 дена

Вечерва ќе сопрат кампањите за избор на претседател, молкот почнува на полноќ

Со денешниот ден завршува изборната кампања за првиот круг од претседателските избори 2024 година, односно од полноќ почнува изборниот молк...

Македонија2 дена

„Ахмети, кревај рачна кочница на време, Мицкоски не е сам“, му порача Ангелов на лидерот на ДУИ

Директорот на Центарот за управување со кризи, лидер на Достоинство и дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Ангелов денеска преку...

Македонија2 дена

Европскиот фронт: Мицкоски на тешкo дереџе, спасот го бара кај Левицата

„Мицкоски и ВМРО никако да да ја сокријат нервозата и паниката од ДУИ и од Европскиот фронт. На кое дереџе...