Контакт

Регион

Мисли дека е лидер на „Голема Албанија“, Курти покажа дека сонува за повеќе од независност на Косово, вели српски дипломат

Објавено пред

Посетата на косовскит премиер Албин Курти на Скопје и Тетово, беше тема на анализа на српскиот дипломат Зоран Миливојевиќ.

dobivaj vesti na viber

Тој за Блиц посочува дека Курти ја спроведува својата и политичката платформа на неговото движење Самоопределување.

„Во основата на таа платформа е идејата за голема Албанија. Тоа е неговото кредо. Во таа смисла, во Северна Македонија се сретна само со опозициските партии со кои ги дели истите идеолошки ставови. Не треба да заборавиме дека Курти има своја партија во Албанија, со која учествуваше и на локалните и парламентарните избори, на кои не се снајде баш најдобро“, потсетува Миливојевиќ.

Како што вели, откако стана премиер, Курти „работи на промовирање на концептот за голема Албанија“.

„Преименувањето на улицата Скопје во Адем Демачи е симбол на посетата на Курти на Северна Македонија. Интересно е што досега нема реакција од Западот за оваа посета, иако таа влијаеше на целиот регион на Западен Балкан. Мислам дека Западот нема да реагира бидејќи Албанците се најверните сојузници на Западот кога станува збор за стратегијата за сузбивање на влијанието на Русија и Кина на Западен Балкан“, оценува Миливојевиќ.

Миливојевиќ смета дека посетата на Курти во Тетово го доведува во прашање пристапот кон деескалација во регионот.

„До тој степен што нема реакција од Западот на оваа посета, ќе има ново зголемување на тензиите. Курти прави две работи со својата политика. Прво, ја спроведува големоалбанската идеја и второ, влијае на безбедноста на целиот регион. Само оние кои ја спонзорираат државноста на Косово можат да го спречат од тоа, а тоа се западните центри на моќ“, заклучува Миливојевиќ.

Од друга страна, Фатмир Шехоли, директор на Институтот за афирмација на меѓуетничките односи, „фрла поинакво светло“ на посетата на Курти на Северна Македонија.

„Курти не ги посети Скопје и Тетово во својство на премиер, туку како обичен граѓанин на Косово. Албин Курти не е премиер на сите Албанци. Истакнувањето на албанските симболи е регулирано со македонскиот закон и устав, така што јас не гледам никаков проблем во тоа. Верувам дека пораките на Курти не само во „Скопје и Тетово треба да бидат во духот на европските трендови, и би сакал Курти да ја посети Прешевската долина во Србија и да испрати пораки за мир, стабилизација и создавање на еднаквост за сите граѓани, без разлика на етничката и верската припадност“, вели Шехоли.

Како што вели тој, владата на Курти се соочува со бројни корупциски скандали на Косово.

„Тие афери не можат да се прикријат со обиди да се дадат изјави кои немаат никакво значење, затоа секоја недела стигнуваат оставки од неговата влада“, вели Шехоли.

Кога виде што донесе неговата посета на Тетово и Скопје, Курти се обиде да се претстави како „наивен миротворец“.

„Република Северна Македонија ја сметам за партнер, сојузник и пријател. Таа има за цел европска интеграција како нас, таа е и членка на НАТО, а тука го имаме и НАТО. Тоа покажува дека нашите односи се одлични“, рече Курти.

Како што тврди, средбите со градоначалниците на Тетово и на Чаир нема да наштетат никому.

„Средбите не беа одржани како средби и собири против никого. Со добри односи меѓу нас никој нема да настрада. Други изјави не коментирам, но секогаш сме изразувале волја за соработка“, додаде Курти.

Регион

Шест лица повредени во судир на автобус и камион: тешка сообраќајна несреќа во Ниш

Објавено пред

Шест патници кои се наоѓале во автобусот на транспортната компанија „Нишекспрес“ се повредени во 14.30 часот во сообраќајна несреќа на крстосницата од Булевар 12. Февруари и улица Хумска во Ниш.

dobivaj vesti na viber

До несреќата дошло кога возило од градски сообраќај се судрило со камион со панчевски регистарски таблички.

Интервенирале две екипи на Брза помош и повредените патници ги пренеле во Универзитетскиот клинички центар Ниш.

Според првичните информации сите патници се со полесни повреди.

Полицијата врши увид, се утврдува причината за несреќата.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Хрватските навивачи донесени во суд во Атина, еден од нив извика: Пленковиќ извади не надвор

Објавено пред

Денеска, во судот во Атина продолжи распитот на Бeд Блу Бојс, осомничени за навивачките нереди во август во кои беше убиен еден навивач на АЕК.

dobivaj vesti na viber

Првата група од 38 навивачи вчера доби можност да ја дополни одбраната откако во истрагата беа извршени ДНК и дактилоскопски вештачења во кои не беа пронајдени нови докази против нив.

Денеска пред суд беше изведена уште една група.

На снимката од пристигнувањето на Бeд Блу Бојс во судот објавена од хрватската Н1, се слуша како еден од навивачите вика: „Пленковиќ, извади не надвор“.

Прикажи повеќе...

Регион

Неколку лица избодени со нож при тепачка во градски парк во Приштина

Објавено пред

Неколку лица се избодени со нож во градски парк во Приштина, каде непосредно претходно настанала тепачка, пренесува Телеграфи.

dobivaj vesti na viber

Според првите информации, конфликтот се случил во населбата „Качаларет“.

Еден од учесниците во инцидентот, кој е осомничен дека замавнал со нож, бил сопрен од граѓанин.

Косовската полиција се уште не излезе со официјално соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Таткото на Вања осомничен за помош при грабнување, останатите четворица и за две убиства на свиреп начин, Обвинителството отвори истрага

Доцна вечерва Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица за грабнувањето на 14 –...

Македонија7 часа

Оперативен извор на македонската полиција во Баликесир клучен за апсењето на Палевски

Турската полиција го уапсила Љупчо Палевски-Палчо, осомничен за двојно убиство, откога директен оперативен извор на македонската полиција го лоцирал и...

Македонија7 часа

(Видео) Прострелна рана, а не задушување е причината за смртта на Вања, Спасовски откри дека се најдени два пиштоли

Четиринаесетгодишната Вања починала од прострелна рана, но на крајот точниот наод ќе го покаже обдукцијата, рече министерот за внатрешни работи,...

Македонија8 часа

Палевски одел пеш по автопат во Баликесир кога бил уапсен, претходно најмил такси за да симулира дека оди во Истанбул

Од Скопје, преку Белград и Бугарија до Турција. Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и...

Македонија8 часа

(Видео) Спасовски потврди: Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Турција

Љупчо Палевски-Палчо е фатен во Баликесир, Турција, изјави вечерва на прес-конференција, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Спасовски го нарече Палевски...

Македонија8 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Оливер Спасовски за двојното убиство

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за двојното убиство.

Македонија9 часа

Осомничените за убиството на Вања и Панче донесени во Кривичен со избричени глави и затворски одела, се бара продолжување на притворот

Четворица осомничени за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски беа донесени во Кривичниот суд вечерва, каде судија...

Македонија10 часа

Детали за бегството на Палевски: влегол и излегол од Бугарија во саботата – дента кога МВР јави дека има уапсени

Првоосомничениот за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, избегал од Македонија, преку Србија, па низ Бугарија се упатил кон Турција. Според...

Македонија11 часа

Нов приведен за убиството на Вања, го возел Палчо во Бугарија па во Турција

Приведено е уште едно лице за помагање на првоосомничениот во случајот со двојното убиство, Љупчо Палевски-Палчо, да ја напушти државата....

Топ12 часа

Пукање во центарот на Куманово

Пукање имало попладнево во центарот на Куманово, потврди кумановската полиција. Според привичните информации, во пукањето едно лице се здобило со...

Топ14 часа

Затвореник од „Шутка“ итно префрлен на клиника каде што починал

Гостиварец кој бил во затворот Скопје во Шуто Оризари почина на комплексот клини Мајка Тереза. „На 04.12.2023 во 07.43 часот...

Македонија16 часа

САД му забрани влез на Кочо Анѓушев и семејството, поради вмешаност во корупција

Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради...

Македонија16 часа

Таткото на убиената Вања и денес негира дека кажал на грабнувачите кога таа ќе излезе од дома, заврши распитот

И на денешниот распит кај јавен обвинител Александар Ѓорчевски, таткото на убиеното 14-годишно девојче негира дека дал информации кога и...

Македонија17 часа

За градоначалникот обид за киднапирање во Карбинци, за полицијата покана за кафе за ученичка

Министерството за внатрешни работи демантира дека утрово имало обид за киднапирање двајца ученици во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Карбинци,...

Македонија19 часа

Каратист од Велес, е еден од осомничените за убиството на Вања

Пет лица се осомничени за убиството на Вања Ѓорчевска, а меѓу нив е и каратист од Велес. Велешкиот спортист Боре...

Македонија19 часа

(Видео) Ковачки: До убиството на Вања можеби немало да дојде, ако Спасовски не направил пропусти во истрагата

Оливер Спасовски вчера ја излажа македонската јавност, а МВР под негово раководство е испреплетено односно поврзано со криминогени структури, истакнува...

Македонија20 часа

„Денеска ја очекуваме првата кривична пријава, се соочуваат со најмалку 10 години затвор“, вели обвинителот Бубевски

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и...

Топ21 час

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво, декларирано како базно масло

Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било...

Топ21 час

(Видео) Тешка сообраќајна незгода кај Соборна, возило излета од булевар и турна столб

Сообраќајна несреќа во центарот на Скопје направи хаос во движењето на возилата. Автомобилот марка „голф“ излетал од булеварот, при што...

Македонија21 час

30-дневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен, определи Кривичниот суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со...