Контакт

Регион

Орбан: Не ја создадовме ЕУ за да живееме во нов Советски Сојуз

Објавено пред

„Унгарија не може да прифати обврзување на европските фондови по критериумот за владеење на правото затоа што Европската Унија ќе почне да личи на Советскиот Сојуз“, рече премиерот Виктор Орбан.

Орбан е на власт во Унгарија повеќе од една деценија и често е критикуван за поткопување на демократијата во неговата земја, некогаш под советска контрола.

Денеска, тој рече дека унгарските пари не може да бидат одземени, а ден претходно разговараше и за предлогот за критериуми за владеење на правото со германската канцеларка Ангела Меркел.

Орбан ѝ порачал дека Унгарија не може да ја блокира мерката предложена од Европскиот парламент, а германското претседателство може да ја прифати бидејќи за тоа е доволно двотретинско мнозинство, но дека со тоа ЕУ би се претворила во некогашниот Советски Сојуз.

Унгарскиот лидер смета дека ова би било уцена врз идеолошка основа, без објективни критериуми.

„Не го сакавме тоа. Не ја создадовме ЕУ за да имаме нов Советски Сојуз“, додадл унгарскиот лидер иако не се заканил со вето на целиот процес на усвојување на европскиот буџет.

Главниот сојузник на Орбан, полскиот премиер Матеуш Моравиецки, испрати писмо до институциите на ЕУ во кое се заканува дека ќе го блокира буџетот за периодот 2021-2027 година, доколку ЕУ воведе критериум за владеење на правото.

Ваквиот критериум го промовираат Европскиот парламент и неколку северноевропски земји како Холандија, кои исто така побараа построга формулација на мерката.

Полска и Унгарија, како и другите членки на ЕУ, можат да стават вето на усвојувањето на повеќегодишна финансиска рамка, но тоа исто така тоа би им наштетило и ним како земји што добиле најмногу европски средства и во кои поддржувачите на владејачките партии често зависат од европските субвенции.

Регион

Во Хрватска 68 починати и речиси 4.000 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 3.995 нови случаи на коронавирус, а 68 лица починале.

Вкупно 2.427 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 262 пациенти се на апарати за дишење, пренесува „Јутарњи лист“.

Вчера, Хрватска имаше нови 4.534 случаи на инфекција со коронавирус, а беа тестирани 11.166 примероци.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, евидентирани се вкупно 143.370 лица заразени со коронавирус, од кои 2.032 починаа, а вкупно 117.148 лица закрепнаа, од кои 3.639 во последните 24 часа.

Во моментов има 59.417 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 790.883 лица, од кои 10.626 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора секој трет работник останал без работа

Објавено пред

Во Црна Гора, од март до ноември, има зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошник-директорката во Секторот за исплата од областа на вработувањето во Бирото за вработување на Црна Гора (ЖЗ), Светлана Крговиќ.

РТЦГ пренесува дека Крговиќ оценила дека состојбата на пазарот на трудот е неизвесна и дека статистичките податоци не се охрабрувачки.

Според соопштението на Бирото, таа рече дека е прекинат позитивниот тренд на намалување на невработеноста, кој е регистриран од декември 2017 година.

Крговиќ, заедно со другите претставници на Бирото, преку апликацијата Зум, учествуваше на експертската конференција на Центарот за јавни услуги за вработување на земјите од Југоисточна Европа (ЦПЕШЕЦ), организирана од Бугарската агенција за вработување.

„Претставниците на службите за вработување на земјите членки на ЦПЕШЕЦ разменија искуства за управување со ефектот во време на криза, улогата на јавните служби за вработување во закрепнувањето и иднината на пазарот на трудот, како и за спроведувањето на активните мерки на пазарот на трудот за време на кризата“, соопшти Бирото.

Заеднички беше оценето дека јавните служби за вработување, во борбата против кризата, покажаа прилагодливост и отвореност кон предизвиците на пазарот на трудот.

Главните цели во претстојниот период ќе бидат мерки и програми за поддршка на работодавците и барателите на работа, стратегии за успешно закрепнување од кризата, зелени работни места и дигитализација на институциите за вработување.
.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Објавено пред

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице загина, а две се тешко повредени.

Пожарникарите и екипите на брзата помош се на терен.

Според РТС, експлозијата се случила на улицата Абердарева пред зградата на РТС, каде што работниците работеле на реконструкција на инсталациите. Меѓу самите работници има повредени.

Српската државна телевизија неофицијално откри дека експлодирала боца со гас, а Телеграф.рс од својот извор дознава дека експлозијата се случила кога работниците носеле боци со гас.

Силината на експлозијата уништила неколку службени автомобили на РТС, а прозорците на зградата испукале.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион54 минути

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија2 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ2 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион2 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија3 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија3 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион4 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет4 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа17 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија18 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија19 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија19 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија23 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен23 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ23 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет24 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет1 ден

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Досие