Контакт

Регион

„Пандора документи“: Мило Ѓукановиќ го криел богатството во повеќе од пет држави

Објавено пред

Црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ, и неговиот син Блажо во 2012 година потпишале тајни договори за управување со нивните средства, криејќи се зад комплицирана мрежа поврзана со компании од Велика Британија, Швајцарија, Британските Девствени Острови, Панама и Гибралтар, а синот на црногорскиот претседател ја искористил таа структура за да формира и две скриени компании со компании ќерки во Лондон и Црна Гора, пренесува порталот на Радио-телевизија Црна Гора.

dobivaj vesti na viber

Овие податоци се добиени од истражувачкиот центар МАНС (Мрежа за афирмација на невладиниот сектор) преку глобална истрага за офшор бизниси наречена „Пандора документи“, предводена од Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ) со партнери од 117 земји.

Досега најголемата база на податоци за истекување содржи речиси 12 милиони документи од 14 офшор агенции. Еден од нив е АЛКОГАЛ, водечка адвокатска канцеларија во Панама со канцеларии во сите познати офшор дестинации, вклучително и Британските Девствени Острови, преку кои, како што е наведено од МАНС, се водел бизнисот на семејството Ѓукановиќ.

Во документацијата на таа панамска компанија, МАНС најде заверени копии од договорите за воспоставување доверба што Мило и Блажо Ѓукановиќ ги склучиле на 21 јуни 2012 година со CM Skye 2 (PTC) Limited, регистрирани на Британските Девствени Острови.

Во документите се наведува дека Ѓукановиќ формирале трустови со цел планирање на наследството и заштита на имотот, додека изворите на средства се приход од нивната кариера и профит од инвестиции. Ова се неотповикливи трустови, кои им овозможуваат на вистинските сопственици да го заштитат својот скриен имот, дури и кога тоа е предмет на судска постапка или побарувања на доверители.

На објавувањето на оваа информација реагираше и кабинетот на црногорскиот претседател.

„Најновата јавна емисија на невладината организација МАНС, наречена ‘Пандора Папири’, е само уште една во серијата обиди да се дискредитира претседателот на Црна Гора и членовите на неговото семејство, на која МАНС залудно работеше со години“, се наведува во реакцијата на кабинетот на Ѓукановиќ.

Меѓу имињата во документите е и на српскиот министер за финансии, Синиша Мали, кој бил сопственик на 24 луксузни станови на бугарскиот брег.

Регион

(Видео) Се шират снимки од луѓе како бегаат по новиот разорен земјотрес во Турција

Објавено пред

Нов земјотрес со јачина од 7,5 степени ја погоди Турција по оној од 7,8, кој в зори го потресе југоисточниот дел на земјата и во кој според последните податоци загинаа повеќе од 1.200 луѓе.

dobivaj vesti na viber

Нов земјотрес ја погоди областа околу Кахраманмараш, малку северно од Газијантеп, во 13.24 часот по локално време.

На социјалните мрежи се шират снимки на кои се гледа како луѓето бегаат во моментот на нов напад.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска ѝ упати протестна нота на Србија

Објавено пред

Хрватска му врачи протестна нота на српскиот амбасадор во Загреб откога му бил забранет влезот на хрватски пратеник на територијата на Србија.

dobivaj vesti na viber

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи, Гордан Грлиќ-Радман, како што пренесуваат хрватските медиуми, стапил во контакт со српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кому му го пренел незадоволството на Хрватска бидејќи во саботата на хрватскиот политичар Маријан Павличек му бил забранет влезот во Србија.

„Вчера (недела), министерот Грлиќ-Радман, веднаш штом дознал за споменатиот случај, стапил во контакт со својот колега Ивица Дачиќ и го изразил своето незадоволство од односот кон хрватските државјани, на кои им е забранет или попречен влезот во Република Србија“, изјавија од Министерството за надворешни работи за агенцијата „Хина“.

Слично, протестот беше пренесен и на амбасадорот на Република Србија во Загреб, кој утрово беше поканет на интервју“, се додава во соопштението.

Собранискиот претставник и член на собраниската Комисија за Хрвати во странство, Маријан Павличек, беше поканет да присуствува на 6. Шокачка вечер во саботата, 4 февруари, организирана од Хрватското културно-уметничко друштво „Антун Сорг“ од Војводина.

Но, Павличек не дошол на тие демонстрации бидејќи српската полиција не му дозволила да влезе во Србија. Тој за „Вечерњи лист“ изјави дека не ја знае причината за тоа, пренесува „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Регион

Светските лидери испраќаат помош во Анкара и Алепо: „Со вас сме“

Објавено пред

Светските лидери со силна поддршка за Турција и Сирија по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа голем број луѓе.

dobivaj vesti na viber

Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) ја повика меѓународната заедница на помош.

Холандија ќе испрати тим за пребарување и спасување во Турција за да помогне во одговорот на земјотресот во кој загинаа стотици, изјави холандскиот министер за надворешни работи, Вопке Хоекстра.

„Овој тим вклучува полициски и воен персонал, служби за итни случаи и пожарникари. Шокиран сум од веста за разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Нашите мисли се со жртвите, нивните семејства и многуте повредени Турци и Сиријци“, напиша Хоекстра на „Твитер“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им изрази сочувство на жртвите и понуди помош. Стоиме со народот на Турција во ова тешко време. Подготвени сме да ја дадеме потребната помош за надминување на последиците од катастрофата“, напиша Зеленски на „Твитер“.

Индискиот премиер Нарендра Моди на „Твитер“ напиша дека е шокиран од жртвите и материјалните штети во земјотресот.

„Индија се солидаризира со народот на Турција и е подготвена да ја понуди сета можна помош во справувањето со оваа трагедија“, напиша тој.

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф преку серија твитови им изрази сочувство на граѓаните на Турција и Сирија.

Израелскиот претседател Исак Херцог на „Твитер“ напиша: „Државата Израел е секогаш подготвена да помогне на секој можен начин“. Нашите срца се со ужалените семејства и турскиот народ во ова болно време.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, рече дека САД се длабоко загрижени за уништувањето во Сирија и Турција.

„Бев во контакт со турските власти за да пренесам дека сме подготвени да ја обезбедиме сета потребна помош. Ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата во координација со Турција“, напиша Саливан на „Твитер“.

Британскиот премиер Риши Сунак ја повтори претходната порака од министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли дека Велика Британија е подготвена да понуди помош по земјотресот во кој загинаа многу луѓе во Турција и Сирија.

„Моите мисли се со народот на Турција и на Сирија утринава, особено со првите што реагираа толку храбро за да ги спасат заробените во земјотресот. Британија е подготвена да помогне колку што може“, напиша Сунак.

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, и до сирискиот претседател, Башар ал-Асад.

„Ве молиме, прифатете го нашето длабоко сочувство во врска со многуте жртви и масовното уништување предизвикано од силниот земјотрес во вашата земја“, се вели во телеграмата на Путин адресирана до Ердоган, која е објавена на веб-страницата на Кремљ.

Путин рече дека Русија е подготвена да ја обезбеди сета потребна помош. Во телеграмата до Асад тој посочи дека Русија ги споделува тагата и болката на сите од Сирија што ги загубиле своите најблиски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Град во Турција целосно срамнет со земја, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија43 минути

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија55 минути

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија57 минути

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Свет2 часа

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија2 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет4 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ4 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија5 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа5 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа6 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа6 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија17 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет17 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет17 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија18 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион19 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија21 час

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион21 час

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија23 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...