Контакт

Регион

Постигнат договор за ѕидот на мостот во Митровица

Објавено пред

Градоначалникот на северна Митровица, Горан Ракиќ и косовскиот министер за просторно планирање Ферат Шаља постигнале договор за ѕидот кој симболично го раздвојува северниот дел од Косовска Митровица каде живеат Србите, и јужниот дел каде се Албанците.

dobivaj vesti na viber

Од канцеларијата на Градоначалникот на северна Митровица, Горан Ракиќ во саботата објавија дека изминатата ноќ „се дојде до решение кое ќе ги намали тензиите на северот од Косово и Метохија, ќе го олесни слободното движење и ќе создаде амбиент кој ќе биде од полза на сите граѓани од северниот и од јужниот дел на Косовска Митровица“.

Сепак, не е прецизирано што ќе се случи со ѕидот кој се наоѓа на крајот од мостот, а кој е предмет на спорот меѓу Белград и Приштина. Наместо тоа, најавено е дека „во следните неколку денови на јавноста ќе ѝ биде претставено како просторот околу мостот треба да биде уреден“.

Директорот на канцеларијата на српската влада за нејзината поранешна јужна покраина Косово и Метохија која прогласи еднострано самостојност во 2008 година, Мерко Ѓуриќ за Радио-телевизија Србија потврди дека претставниците на Србите се задоволни од постигнатиот договор кој ќе помогне во смирувањето на напнатоста.

„Доколку биде спроведен, на овој договор може се гледа со умерен оптимизам“, изјави Ѓуриќ, истакнувајќи дека до него е дојдено исклучиво благодарејќи на „дипломатската активноста и фактот дека премиерот Александар Вучиќ застана зад Србите на Косово велејќи дека насилството нема да биде толерирано“.

Ѓуриќ не одговори на прашањето дали очекува поголема подготвеност на Приштина за формирањето на Заедницата на српските општини (ЗСО), но рече дека договорот за тоа е постигнат пред четири години, а Приштина не направила ниеден чекор во неговата примена.

Тој, исто така, ги критикуваше посредниците од Европската унија „бидејќи не ги третираа исто двете страни, односно беа попустливи кон делегацијата од Приштина“.

Меѓу Белград и Приштина, како и на самото Косово, зајакнати се тензиите, особено по последните две рунди од преговорите во Брисел, коишто според оцените на медиумите и коментаторите „целосно пропаднале“./крај/мф/сн

Европа

Османи: На Косово никогаш нема да има полицајци и војници од Србија

Објавено пред

Претседателката на Косово, Вјоса Османи посочи дека последните инциденти на северот на Косово, се насочени против уставниот поредок и суверенитетот на Косово и претставуваат повреда на правото на слободно информирање, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Османи на Фејсбук напиша дека „отворената закана од полициска и воена агресија од Србија докажува дека хегемонистичкиот менталитет во таа земја продолжува“.

„Ова мора да биде отфрлено“, вели таа.

„Сторителите на овие кривични дела мора итно да бидат изведени пред лицето на правдата, а правосудните институции веднаш да реагираат. Никогаш нема да има полицајци и војници од Србија на територијата на Република Косово! Хегемонистичкиот сон на Србија никогаш нема да се оствари“, посочува Османи.

Прикажи повеќе...

Европа

Стано: ЕУ е загрижена за ситуацијата на Косово

Објавено пред

Европската Унија е загрижена за ситуацијата на северот на Косово и внимателно го следи развојот на теренот, изјави денеска портпаролот на Европската комисија, Петер Стано, нагласувајќи дека ЕУ повикува на одговорност и релаксирање на тензиите.

dobivaj vesti na viber

„ЕУ и земјите-членки многу внимателно ја следат ситуацијата во Косово и се загрижени за безбедносната ситуација, особено на северот. ЕУ го осудува насилството и насилните напади и повикува на деескалација и одговорност во корист на локалното население. ЕУЛЕКС и КФОР се присутни на терен и патролираат“, рече Стано.

„Фокусот сега треба да биде ставен на нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија. Ова е клучно за европскиот пат на двете земји, но и за смирување на ситуацијата. ЕУ и нејзините земји-членки постојано повикуваат на смирување, од неодамна на самитот во Тирана“, рече Стано.

На новинарско прашање дали ЕУ размислува да воведе „црна листа“ за некои лица кои се осомничени за криминални активности, како што тоа го прават САД и Велика Британија, Стано одговори дека ЕУ нема „црна листа“, туку санкции.

„ЕУ нема „црна листа“, само санкции, а тоа е во рацете на земјите членки и никогаш не се разговара јавно. Што се однесува до можните предлози, дискусии, сугестии на таа тема, можам само да кажам дека земјите членки внимателно ја следат состојбата на терен и многу добро знаат кој што прави, па ако има консензус, тогаш треба да се направи нешто против некои личности. Земјите членки разговараат и одлучуваат за ова, потенцира Стано.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Пожар во луксузен хотел во Истанбул

Објавено пред

Пожар избувна во луксузниот хотел „Кираган палас“ во Истанбул, кој припаѓа на синџирот „Кемпински“ и се наоѓа во зградата на поранешната Отоманска палата, јавуваат турските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Пожарот избувнал на четвртиот кат од хотелот, јавува „Ројтерс“. Гостите и вработените во хотелот се евакуирани. Причината за пожарот сè уште не е позната, а засега нема информации за повредени.

Палатата била изградена во 19 век од султанот Абдул Азиз и во голема мера била уништена во пожар во 1910 година. Во 1980-тите беше реновиран и претворен во хотелски комплекс во стил на стара палата.

Тој е еден од најскапите хотели во Истанбул, каде што често се прават свадби.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Столтенберг: Војната во Украина може да се претвори во војна меѓу Русија и НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази загриженост дека руската војна во Украина може да излезе од контрола и да...

Европа5 часа

Османи: На Косово никогаш нема да има полицајци и војници од Србија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи посочи дека последните инциденти на северот на Косово, се насочени против уставниот поредок и суверенитетот...

Топ7 часа

18-годишник обезбедил податоци од картичката на дедо му, плаќал за игри и купувал

18-годишно момче обезбедувајќи податоци од картичката на неговиот дедо извршил стотици плаќања, потрошувајќи над 468 илјади денари, соопшти МВР. Според...

Свет7 часа

Путин: Ќе го избришеме од лицето на земјата секој што ќе не нападне со нуклеарно оружје

Секоја земја што ќе ја нападне Русија со нуклеарно оружје ќе биде избришана од лицето на земјата, изјави денеска рускиот...

Македонија9 часа

Ивановска: Поразително за државата е доаѓањето на тим од Вашингтон

Претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска смета дека е поразително за државата доаѓањето на тим од Вашингтон,...

Регион12 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Македонија13 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија13 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет15 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија15 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет15 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет16 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа16 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија1 ден

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион1 ден

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа2 дена

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија2 дена

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...