Контакт

Регион

Пред точно еден месец дете (13) уби 9 ученици и училишен чувар во Белград: Како и зошто – никој не знае

Објавено пред

Пред точно еден месец Србија ја погоди трагедија која засекогаш ја промени не само Србија туку и регионот. На 3 мај родителите ги испратија децата на училиште, се поздравија, а можеби некои поради обврските не стигнаа ни да се поздрават. Не знаеја дека тоа е последен пат да го видат своето дете.

dobivaj vesti na viber

Потоа десет семејства останаа без своите најблиски – родителите на децата кои учеа во ОУ „Владислав Рибникар“ никогаш повеќе нема да ги видат своите ќерки и синови. Децата што одат на училиште од Врачар никогаш повеќе нема да ги видат своите врсници, ниту пак нивниот чувар и херој – чичко Драган.

Што се знае за овој случај досега?

Ученик од седмо одделение (13) утрото пред да заѕвони првото ѕвонче влегол во училиштето со пиштолите на татко му. На врата го застрелал училишниот чувар Драган В., кој бил познат и како „Вујче Драган“ – омилен меѓу децата, кој се грижел за најмалите.

Момчето ладнокрвно пукало во него, а потоа вперило оружје во дежурните ученички. Тој продолжи кон училницата по историја, при што во ходникот уби уште едно девојче, а потоа пукаше во самата училница. Уби пет деца и ранил шест, како и еден наставник. Откако се бореше за живот, едно рането девојче почина во болница две недели по масакрот. Бројот на жртвите се искачи на девет врсници и нивниот старател.

Како и зошто се случи ова, истрагата засега малку објаснува.

Познато е дека самото момче убиец повикало полиција, смирено ги пречекал полицајците и така бил одведен.

Во исто време, родителите во солзи ги бараа своите деца во толпата, повикаа полиција со неверување и отидоа во станица да го дознаат одговорот на прашањето – „Дали моето дете е живо?“.

Момчето не покажува знаци на каење или вознемиреност.

– Тој го планираше ова долго време. Датумот го избрал затоа што училницата по историја била во близина на излезот од училиштето. Во чантата имал четири молотови коктели, го застрелал чуварот од ранецот веднаш по пристигнувањето на училиште. Од вратата на училницата пукал во наставничката, а потоа и во учениците. По масакрот излегол надвор и пукал во останатите. Тој самиот призна дека го планирал ова, а имаме и список на деца кои планирал да ги ликвидира. Тој самиот разработил план за влез и излез од училиштето и поставил приоритетни цели. Точно планирал како кое дете ќе ликвидира – изјави тогаш началникот на белградската полиција Веселин Милиќ.

Додека пред училиштето имало расплакани деца, родители, бројни локални и меѓународни медиуми, на неколку улици потаму, полицијата го уапси таткото на момчето-убиец.

Едно од многуте прашања беше како е можно тринаесетгодишник толку добро да ракува со оружје, а одговорот набрзо следеше.

Како што беше подоцна соопштено, таткото се товари за кривично дело против општата безбедност, а под сомнеж дека го научил детето да ракува со оружје, како и дека го однел на стрелиште да пука. Исто така, тој е осомничен дека не го чувал оружјето согласно прописите од законот за чување оружје.

Таткото беше сослушан во обвинителството, по што неговата адвокатка Ирина Боровиќ соопшти дека дури тогаш дознал до кои размери е трагедијата.

Веќе потресената јавност дополнително ја вознемири информацијата дека таткото на момчето го носи момчето на стрелиште. Таткото е истакнат радиолог, училиштето е познато како „елитно“ и нуди голем број можности за децата, детето кое било одличен ученик посетувало и музичко училиште, според раскажување на соседите, семејството било речиси „совршено”.

Учениците од ОУ „Владислав Рибникар” уште од самиот почеток тврдеа дека момчето не било малтретирано и дека се дружеле со него. Потоа стигна и официјална информација – утврдено е дека момчето не трпело врсничко насилство.

Само 19 дена по масакрот, училишните ѕвона во основното училиште „Владислав Рибникар“ повторно заѕвонија и децата на 22 мај се вратија во клупите. Од друга страна, група родители ја поддржаа иницијативата за итно прекинување на наставата во постоечкиот објект на училиштето и завршување на работната учебна година на 3 мај.

Сепак, училиштето продолжи да работи, а на учениците им беа понудени повеќе можности, дури и за оние деца кои не сакаат да се вратат на училиште.

Учениците од ОУ „Владислав Рибникар“, кои не одат на училиште, учествуваат во воннаставни активности во културните институции. Една од локациите е и театарот „Дадов“, каде психосоцијална помош ќе им се дава на децата, родителите и наставниците кои беа погодени од трагедиите што се случија на почетокот на мај.

Во самото училиште мислењата беа поделени, па на самиот крај беше одлучено ова училиште кое доживеа трагедија од невидени размери да продолжи со работа до крајот на учебната година.

Бранко Ружиќ поднесе оставка од функцијата министер за образование, по трагедијата што се случи во белградското основно училиште. Како што појасни, тоа бил личен, но и политички чин. Од друга страна, директорката на училиштето не се огласи од моментот на трагедијата до денеска.

Иако не се огласи, Министерството за образование направи увид, а откако беше завршен увидот во училиштето резултатот е предлог за разрешување на директорката Снежана Кнежевиќ и формирање на привремен орган на управување со ова училиште.

Во записникот дополнително се наредува спроведување на дисциплинска постапка против педагогот и училишниот психолог, кои ќе бидат на своите места до завршување на наведената постапка.

И додека граѓаните на Србија жалат за прерано изгубените животи, додека истрагата за масакрот е во полн ек, момчето се наоѓа на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и младинци. Лекарите го набљудуваат, а моменталното однесување на овој тринаесетгодишник предизвикува дополнителна вознемиреност.

Детето не барало да се види со родителите или со некој друг, туку само поставувало прашања – „Кога излегувам?“, како и „Какви се реакциите надвор?“

Исто како и по егзекуцијата, момчето продолжува да се однесува ладнокрвно, без да покаже трошка совест или каење. Сè уште не се знае судбината на ова момче кое влезе во историјата како најсуровиот убиец на деца. Не може да оди во затвор за малолетници, ниту да сноси никаква кривична одговорност. Се зборуваше за измени во Кривичниот законик, како и за поместување на старосната граница за кривична одговорност, но се уште нема одговор на тие прашања.

Додека таткото на момчето е во центарот на вниманието од самиот почеток, за неговата мајка не се зборува толку многу. До 22 мај, кога обвинителството оформи предмет за да утврди дали кај мајката на момчето ги има елементите на кривичното дело запуштање и малтретирање малолетно лице.

За време на рочиштето мајката открила нови детали за однесувањето на момчето пред масакрот во училиштето. Таа детално објаснила што правело детето деновите пред трагедијата, но и тоа кобно утро.

Мајката раскажала дека на кобниот 3 мај станала прва за да им подготви појадок на момчето и неговата сестра. Нејзиниот сопруг отишол на работа, по што таа ги разбудила децата. Таа тврди дека и тогаш не забележала ништо чудно во однесувањето на нејзиниот син, освен што бил бавен за време на појадокот и при подготвувањето. – Момчето наводно и рекло на мајка си да не се грижи, бидејќи учителката може да доцни. Мајката тврди дека потоа отишла да ја однесе ќерка си на училиште, а момчето останало дома и самото се спремило.

Досега, покрај родителите, сослушани се и психологот и педагогот од училиштето, како и дадилката која се грижела за момчето.

Меѓу другото, се очекува да се сослуша и помладата сестра на момчето (10), која би можела да открие некои од клучните детали кои би го објасниле однесувањето на момчето, но и мотивот за овој крвав инцидент.

Десетгодишно девојче делело соба со својот брат, додека тој правел список и „мети за пукање“.

Еден месец по трагедијата, веднаш започнаа две акции – во сите училишта беа ангажирани полицајци, а беше започната и акција за предавање на нелегално оружје.

Во секое училиште во Србија е присутен полицаец, кој се грижи за безбедноста и безбедноста на децата. Во исто време, српското МВР започна кампања за доброволно предавање на оружјето. Од 8 мај до 8 јуни сите граѓани кои поседуваат нерегистрирано оружје треба да го предадат во која било полициска станица во Србија. Граѓаните можат да го предадат и оружјето без да даваат лични податоци. Само до средината на мај беа предадени повеќе од 17.000 парчиња оружје.

 

Регион

Косовска влада: Војската на Србија тргна од три правци кон Косово

Објавено пред

Владата на Косово вечерва соопшти дека внимателно и будно ги следи последните случувања во врска со движењето на воените единици на вооружените сили на Србија во правец на линијата кон Косово.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се додава дека движењата на српската војска биле извршени од три различни правци.

„Единиците на Втората бригада на српските вооружени сили се движеа од правец на Рашка кон северната граница на нашата земја, единиците на Третата бригада на вооружените сили на Србија се движеа од подрачјето на Ниш кон североисточната граница на нашата земја, а единиците на четвртата бригада се движеа од подрачјето на Врање кон источната граница на Република Косово“, се наведува во соопштението на Владата на Косово.

Како што додаваат, воените единици на српските вооружени сили вчера ги распоредиле своите воени и жандармериски капацитети во 48 напредни оперативни бази, кои се наоѓаат долж линијата со Косово, на неколку километри длабоко во територијата на Србија.

Ова распоредување, како што се вели, вклучува и распоредување на противвоздушни системи и тешка артилерија.

„Многу пати изразивме загриженост за постоењето на овие 48 напредни бази на српската војска и жандармерија и го потенциравме веќе докажаниот факт дека овие бази служат како поддршка за можна воена агресија врз Косово. Владата на Косово е во постојан контакт со САД и земјите од ЕУ во врска со оваа сериозна закана од Србија, а реакцијата на САД на ваквиот агресивен пристап на Србија беше итна и директна“, посочуваат од косовската влада.

Тие го повикуваат претседателот Вучиќ и институциите на Србија веднаш да ги повлечат сите воени трупи од граничната линија со Косово и да затворат и демилитаризираат 28 напредни воени бази и 20 бази на жандармеријата кои претставуваат постојана закана.

Во соопштението се нагласува и дека институциите на Косово, во координација со меѓународните партнери, се „порешителни од кога било да го заштитат територијалниот интегритет, да го зачуваат суверенитетот, уставниот поредок, јавниот ред и животот на граѓаните“.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Војската нема да влезе во Косово, ќе ги повлечеме силите од тој простор

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека нема намера да и нареди на армијата да ги премине административните премини со Косово и Метохија, додавајќи дека ќе ги повлече српските сили од тоа подрачје бидејќи, како што наведе, ескалацијата на конфликтот би била контрапродуктивна кога станува збор за желбата на Србија да стане членка на Европската унија.

dobivaj vesti na viber

„Зошто ова би било од корист за Белград? Која би била идејата? Да ја уништиме нашата позиција што ја градевме една година? Да ја уништиме за еден ден? Србија не сака војна“, рече Вучиќ во изјава за „Фајненшл тајмс“.

Тој додаде дека предупредувањата на Вашингтон се непропорционални бидејќи бројот на српските сили на теренот се намалува.

Прикажи повеќе...

Регион

ЕУ повика на повлекување на српските трупи од косовската граница

Објавено пред

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, изјави дека Европската унија е многу загрижена поради, како што рече, акумулацијата на српската војска на административната линија.

dobivaj vesti na viber

„Со партнерите и сојузниците разговараме за актуелната ситуација на северот на Косово, која пред се бара деескалација и стабилизација на безбедносната ситуација. За ова прашање сме во близок и редовен контакт со САД“, изјави Борел пред новинарите во Одеса.

Тој оцени дека минатонеделното заплена на оружје и опрема во Бањска е многу сериозна работа.

„Истовремено, акумулацијата на српската војска на административната линија е многу загрижувачка и неопходно е итно да престане. На европскиот континент нема место каде да се акумулира оружје и безбедносни сили. „Силите треба веднаш да се повлечат“, рече Борел.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион14 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион15 часа

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија16 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија16 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија17 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија18 часа

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....

Економија20 часа

ЕСМ ги повика потрошувачите да проверат дали објектите се подготвени за грејна сезона, а не кажува дали ќе ги намести цевките под Беласица

ЕСМ ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до...

Македонија20 часа

Заев: време е за нов македонски успех

Екс премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук по повод петгодишнината од референдумот напиша дека 30 септември 2018 година е...

Економија22 часа

Нови цени на горивата

Од денеска малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намали за 2 денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95,...

Македонија22 часа

Петровска – Тагaрeв: соработката во одбраната може да биде позитивен пример како да се развиваат односите меѓу двете држави

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Ново Село, Бугарија ќе ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија...

Македонија22 часа

Пендаровски ја додели специјалната награда „Камера 300“ на кинематограферот Шејмус Мек Гарви

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“...

Економија22 часа

СДСМ: Нова 55MW фотоволтаична електрана – најголема на Балканот

Започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот, со капацитет од 55 MW, која ги задоволува годишните потреби на 30.000...

Свет22 часа

Аеродромите во Њујорк откажаа повеќе од 40 летови: патниците се снимаа како газат во вода до колена

Патниците кои се обидуваа да побегнат од Њујорк со евтини авиокомпании надвор од аеродромот ЛаГвардија беа соочени со вода на...

Македонија23 часа

Со потпис на Груби е овозможено формирање на три нови фирми за коцкање, тврди ВМРО-ДПМНЕ

„Дали Артан Груби ја направи Македонија партнер во бизнис со бугарски мафијаш дел од кривични постапки кој се наоѓа во...

Регион2 дена

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал групата во Бањска: „Лично ги направив сите подготовки“

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, ја презеде целосната одговорност за настаните во селото Бањска на северот од Косово. Неговата...

Македонија2 дена

Млекото со афлатоксин се враќа во Србија, Трипуновски лажно шири паника, велат од АХВ

Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Згрозен сум од неморалниот чин на Маричиќ

Како човек сум згрозен со гадење од овој сексистички и неморален чин на Маричиќ, човекот се прослави со сè, само...

Македонија2 дена

(Видео) Трипуновски: Во Македонија е увезено канцерогено млеко од Србија и пуштено во промет

На 21 септември оваа година во Македонија е увезено над 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на...

Македонија2 дена

Зголемениот број мечки проблем во Маврово и Ростуше: жителите бараат кризна состојба

По вонредната седница од страна на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Општината до Владата поднела информација со барање за...