Контакт

Регион

Пред точно еден месец дете (13) уби 9 ученици и училишен чувар во Белград: Како и зошто – никој не знае

Објавено пред

Пред точно еден месец Србија ја погоди трагедија која засекогаш ја промени не само Србија туку и регионот. На 3 мај родителите ги испратија децата на училиште, се поздравија, а можеби некои поради обврските не стигнаа ни да се поздрават. Не знаеја дека тоа е последен пат да го видат своето дете.

dobivaj vesti na viber

Потоа десет семејства останаа без своите најблиски – родителите на децата кои учеа во ОУ „Владислав Рибникар“ никогаш повеќе нема да ги видат своите ќерки и синови. Децата што одат на училиште од Врачар никогаш повеќе нема да ги видат своите врсници, ниту пак нивниот чувар и херој – чичко Драган.

Што се знае за овој случај досега?

Ученик од седмо одделение (13) утрото пред да заѕвони првото ѕвонче влегол во училиштето со пиштолите на татко му. На врата го застрелал училишниот чувар Драган В., кој бил познат и како „Вујче Драган“ – омилен меѓу децата, кој се грижел за најмалите.

Момчето ладнокрвно пукало во него, а потоа вперило оружје во дежурните ученички. Тој продолжи кон училницата по историја, при што во ходникот уби уште едно девојче, а потоа пукаше во самата училница. Уби пет деца и ранил шест, како и еден наставник. Откако се бореше за живот, едно рането девојче почина во болница две недели по масакрот. Бројот на жртвите се искачи на девет врсници и нивниот старател.

Како и зошто се случи ова, истрагата засега малку објаснува.

Познато е дека самото момче убиец повикало полиција, смирено ги пречекал полицајците и така бил одведен.

Во исто време, родителите во солзи ги бараа своите деца во толпата, повикаа полиција со неверување и отидоа во станица да го дознаат одговорот на прашањето – „Дали моето дете е живо?“.

Момчето не покажува знаци на каење или вознемиреност.

– Тој го планираше ова долго време. Датумот го избрал затоа што училницата по историја била во близина на излезот од училиштето. Во чантата имал четири молотови коктели, го застрелал чуварот од ранецот веднаш по пристигнувањето на училиште. Од вратата на училницата пукал во наставничката, а потоа и во учениците. По масакрот излегол надвор и пукал во останатите. Тој самиот призна дека го планирал ова, а имаме и список на деца кои планирал да ги ликвидира. Тој самиот разработил план за влез и излез од училиштето и поставил приоритетни цели. Точно планирал како кое дете ќе ликвидира – изјави тогаш началникот на белградската полиција Веселин Милиќ.

Додека пред училиштето имало расплакани деца, родители, бројни локални и меѓународни медиуми, на неколку улици потаму, полицијата го уапси таткото на момчето-убиец.

Едно од многуте прашања беше како е можно тринаесетгодишник толку добро да ракува со оружје, а одговорот набрзо следеше.

Како што беше подоцна соопштено, таткото се товари за кривично дело против општата безбедност, а под сомнеж дека го научил детето да ракува со оружје, како и дека го однел на стрелиште да пука. Исто така, тој е осомничен дека не го чувал оружјето согласно прописите од законот за чување оружје.

Таткото беше сослушан во обвинителството, по што неговата адвокатка Ирина Боровиќ соопшти дека дури тогаш дознал до кои размери е трагедијата.

Веќе потресената јавност дополнително ја вознемири информацијата дека таткото на момчето го носи момчето на стрелиште. Таткото е истакнат радиолог, училиштето е познато како „елитно“ и нуди голем број можности за децата, детето кое било одличен ученик посетувало и музичко училиште, според раскажување на соседите, семејството било речиси „совршено”.

Учениците од ОУ „Владислав Рибникар” уште од самиот почеток тврдеа дека момчето не било малтретирано и дека се дружеле со него. Потоа стигна и официјална информација – утврдено е дека момчето не трпело врсничко насилство.

Само 19 дена по масакрот, училишните ѕвона во основното училиште „Владислав Рибникар“ повторно заѕвонија и децата на 22 мај се вратија во клупите. Од друга страна, група родители ја поддржаа иницијативата за итно прекинување на наставата во постоечкиот објект на училиштето и завршување на работната учебна година на 3 мај.

Сепак, училиштето продолжи да работи, а на учениците им беа понудени повеќе можности, дури и за оние деца кои не сакаат да се вратат на училиште.

Учениците од ОУ „Владислав Рибникар“, кои не одат на училиште, учествуваат во воннаставни активности во културните институции. Една од локациите е и театарот „Дадов“, каде психосоцијална помош ќе им се дава на децата, родителите и наставниците кои беа погодени од трагедиите што се случија на почетокот на мај.

Во самото училиште мислењата беа поделени, па на самиот крај беше одлучено ова училиште кое доживеа трагедија од невидени размери да продолжи со работа до крајот на учебната година.

Бранко Ружиќ поднесе оставка од функцијата министер за образование, по трагедијата што се случи во белградското основно училиште. Како што појасни, тоа бил личен, но и политички чин. Од друга страна, директорката на училиштето не се огласи од моментот на трагедијата до денеска.

Иако не се огласи, Министерството за образование направи увид, а откако беше завршен увидот во училиштето резултатот е предлог за разрешување на директорката Снежана Кнежевиќ и формирање на привремен орган на управување со ова училиште.

Во записникот дополнително се наредува спроведување на дисциплинска постапка против педагогот и училишниот психолог, кои ќе бидат на своите места до завршување на наведената постапка.

И додека граѓаните на Србија жалат за прерано изгубените животи, додека истрагата за масакрот е во полн ек, момчето се наоѓа на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и младинци. Лекарите го набљудуваат, а моменталното однесување на овој тринаесетгодишник предизвикува дополнителна вознемиреност.

Детето не барало да се види со родителите или со некој друг, туку само поставувало прашања – „Кога излегувам?“, како и „Какви се реакциите надвор?“

Исто како и по егзекуцијата, момчето продолжува да се однесува ладнокрвно, без да покаже трошка совест или каење. Сè уште не се знае судбината на ова момче кое влезе во историјата како најсуровиот убиец на деца. Не може да оди во затвор за малолетници, ниту да сноси никаква кривична одговорност. Се зборуваше за измени во Кривичниот законик, како и за поместување на старосната граница за кривична одговорност, но се уште нема одговор на тие прашања.

Додека таткото на момчето е во центарот на вниманието од самиот почеток, за неговата мајка не се зборува толку многу. До 22 мај, кога обвинителството оформи предмет за да утврди дали кај мајката на момчето ги има елементите на кривичното дело запуштање и малтретирање малолетно лице.

За време на рочиштето мајката открила нови детали за однесувањето на момчето пред масакрот во училиштето. Таа детално објаснила што правело детето деновите пред трагедијата, но и тоа кобно утро.

Мајката раскажала дека на кобниот 3 мај станала прва за да им подготви појадок на момчето и неговата сестра. Нејзиниот сопруг отишол на работа, по што таа ги разбудила децата. Таа тврди дека и тогаш не забележала ништо чудно во однесувањето на нејзиниот син, освен што бил бавен за време на појадокот и при подготвувањето. – Момчето наводно и рекло на мајка си да не се грижи, бидејќи учителката може да доцни. Мајката тврди дека потоа отишла да ја однесе ќерка си на училиште, а момчето останало дома и самото се спремило.

Досега, покрај родителите, сослушани се и психологот и педагогот од училиштето, како и дадилката која се грижела за момчето.

Меѓу другото, се очекува да се сослуша и помладата сестра на момчето (10), која би можела да открие некои од клучните детали кои би го објасниле однесувањето на момчето, но и мотивот за овој крвав инцидент.

Десетгодишно девојче делело соба со својот брат, додека тој правел список и „мети за пукање“.

Еден месец по трагедијата, веднаш започнаа две акции – во сите училишта беа ангажирани полицајци, а беше започната и акција за предавање на нелегално оружје.

Во секое училиште во Србија е присутен полицаец, кој се грижи за безбедноста и безбедноста на децата. Во исто време, српското МВР започна кампања за доброволно предавање на оружјето. Од 8 мај до 8 јуни сите граѓани кои поседуваат нерегистрирано оружје треба да го предадат во која било полициска станица во Србија. Граѓаните можат да го предадат и оружјето без да даваат лични податоци. Само до средината на мај беа предадени повеќе од 17.000 парчиња оружје.

 

Регион

Силно невреме ја зафати Грција, громовите предизвикаа нови пожари

Објавено пред

Северот на Грција денеска го зафати невреме пропратено со грмежи, а удари од гром предизвикаа нови пожари.

dobivaj vesti na viber

По силното невреме, забележани се неколку пожари во близина на градот Козани, на околу 450 километри северно од Атина, соопштија грчките власти.

На фарма недалеку од градот Флорина од гром загинаа девет крави, а неколку животни беа повредени.

Температурите во Грција денеска се нешто пониски, но во некои делови од земјата и понатаму се околу 40 Целзиусови степени.

Опасноста од пожари е сè уште висока надвор од Атина и во поголемиот дел од Грција за време на повеќедневниот топлотен бран што зафати голем дел од јужна Европа, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Регион

(Фото) Во Белград запленети 8,5 килограми кокаин вреден над еден милион евра

Објавено пред

Српското Министерство за внатрешни работи пријавило дека во Белград биле уапсени двајца мажи М.П. (37) и М.Б. (55) поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

dobivaj vesti na viber

Полицијата го привела М.П. и М.Б. на територијата на Пожега во Србија при примопредавање на 100 грама кокаин, а при претрес на станови и простории користени од нив на повеќе локации во Белград, околу 8,5 килограми кокаин, околу 13.000 евра, 160.000 динари, како и неколку патнички моторни возила.

Од Вишото јавно обвинителство во Белград соопштуваат дека при претреси на повеќе локации во Белград е пронајден кокаин со улична вредност од над еден милион евра, како и поголеми количества маса за зголемување на количината на дрога, пишува Н1 Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ го испрати Шолц до автомобилот: „Да ми објасни некој што чека?“

Објавено пред

Србија денеска потпиша Меморандум за разбирање со Европската Унија за стратешко партнерство за одржливи суровини, синџири за производство на батерии и електрични возила. Овој потег ја носи Србија чекор поблиску до започнување на ископ на литиум на западниот дел на земјата, на што силно се спротивставуваат еколошките активисти, граѓанските движења и речиси целиот опозициски корпус.

dobivaj vesti na viber

Документот го потпишаа извршниот потпретседател на Европската комисија и комесар за енергетика и европски зелен договор Мартин Шефчовиќ и српската министерка за рударство и енергија Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ и германскиот канцелар Олаф Шолц, кој пристигна во Белград синоќа по тој повод.

Потпишувањето на документот е проследено со силно противење на еколошките активисти, граѓански иницијативи и движења и речиси сите партии од опозицискиот спектар – од леви и централни до конзервативни и десни политички опции.

Но, кога дојде Шолц, се појави интересна, малку непријатна ситуација. Вучиќ го чекал Шолц да излезе од авионот и го придружувал по црвениот тепих до неговиот автомобил. Шолц потоа влегол во автомобилот, а Вучиќ останал покрај автомобилот чекајќи го гостинот од Германија да замине.

Но, поради некоја причина Шолц не замина, туку седеше во автомобилот. Вучиќ стоеше чекајќи да си замине. Претседателот на Србија во еден момент се сврте кон некого и праша: „Да ми објасни некој што чека!“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија2 часа

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија3 часа

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ4 часа

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија7 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија7 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија21 час

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ21 час

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ21 час

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија22 часа

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија1 ден

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија1 ден

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ1 ден

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија1 ден

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...