Контакт

Регион

Рибари ги пронашле телото на пилотот и остатоците од грчкиот авион

Објавено пред

Рибари на островот Скирос ги пронашле телотото на пилотот и остатоците од грчкиот воен авион што во четвртокот се сруши во Егејското Море, објави државата телевизија ЕРТ.

Пилотот бил на задача за пресретнување турски авиони.

Кај вооружените сили на Грција прогласена е тродневна жалост за 34-годишниот пилот Георгисо Балтадорос, татко на две деца. Неговиот „мираж 2005“ се сруши во близина на Скирос, кога пресретнал борбени авиони на Турција што навлегле на просторот што Грција го смета за свој, коментираат грчките медиуми.

Турскиот премиер Бинали Јилдирим му изразил сочуство на неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Тие, како што е објавено, ветиле дека ќе го зајакнат дијалогот помеѓу двете земји што се сојузници на НАТО, а меѓу кои односите се влошија последните месеци.

Неделава Грците пукаа во знак на предупредување и протераа турски воен хеликоптер што се приближил кон малиот остров Ро, на границата на Средоземното Море.

Напнатоста порасна кога грчкото правосудство одби да испорача осум турски офицери и војници кои побегнаа по обидот за државен удар во јули пред две години.

На почетокот на март Турција уапси и задржа двајца грчки државјани кои ја преминаа границата, по наводна грешка, бидејќи Грција тврди дека се изгубиле во маглата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Србија воведува ПЦР-тест и карантин за странците

Објавено пред

Србија во текот на оваа недела веројатно ќе воведе задолжителен ПЦР-тест и 14-дневен карантин за странците кои доаѓаат од одредени земји, пишуваат медиумите.

Кризниот штаб за борба против коронавирусот тврди за порталот „Телеграф“ дека списокот на земји за кои ќе се воведе карантин сè уште не е составен.

„Неопходно е да се разгледа епидемиолошката состојба во секоја од нив, а потоа ќе се донесе одлука врз основа на тоа“, велат во штабот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во последните 24 часа, во Грција регистриран голем број заразени лица

Објавено пред

Во Грција, во последните 24 часа се регистрирани 196 нови случаи на инфекција со коронавирус, меѓу кои дваесет се тестирани на граничните премини.

Од вчера е пријавен еден смртен случај, соопшти националната организација за јавно здравје.

Во Грција досега се разболеле речиси 6.000 лица, од кои 1.503 се поврзани со патувања во странство.

Досега починаа 214 лица, од кои 71 се жени. Агенцијата АНА наведува дека 95,8 проценти од починатите имале придружни болести.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија побара помош од ЕУ за заштита на работните места

Објавено пред

Словенечката влада аплицираше за финансиска поддршка преку инструментот SURE за програми за заштита на работните места вредни вкупно 1,1 милијарда евра.

Инструментот SURE е една од трите безбедносни мрежи во вредност од вкупно 540 милијарди евра и е наменет за зачувување работни места во компаниите и земјите членки на ЕУ преку поволни заеми, пишуваат словенечките медиуми, пренесува агенцијата Хина.

Во барањето за финансирање од тој извор, Словенија изјави дека добиените средства ќе ги искористи за мерки за субвенционирање на чекање за работа и работа со скратено работно време, за финансирање на основните приходи и за ослободување од плаќање придонеси на самовработени во микро претпријатија и за слични случаи.

Инструментот SURE треба да започне да функционира откако сите членки на ЕУ ќе обезбедат гаранција за заеднички заем, а истиот треба да биде достапен до крајот на 2022 година, а во случај кризната состојба да продолжи или да се повтори уште подолго.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени со коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија1 час

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија1 час

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет2 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет2 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет3 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија3 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија18 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија18 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа18 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија18 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија19 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија21 час

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија21 час

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија23 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет24 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија24 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ24 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет1 ден

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Досие