Контакт

Регион

Силен земјотрес во близина на Крит

Објавено пред

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди грчкиот остров Крит објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC) на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Засега нема информации за причинета штета.

Според EMSC, земјотресот се случил во 1:25 часот, а епицентарот бил во морето на околу 60 километри североисточно од Ситија, Крит, кој се наоѓа на североисточната страна на островот.

Регион

Драма во Хрватска, дојави за бомби во владата и судовите

Објавено пред

Врховниот суд во Хрватска утринава добил е-пошта со закана дека има бомба во просториите на судот.

dobivaj vesti na viber

Веднаш била повикана полиција за увид.

Според хрватските медиуми, во тек е евакуација на зградата во која се наоѓаат сплитските судови, потврдил портпаролот на Сплитскиот Жупаниски суд, Динко Мешин.

Заканувачкиот мејл покрај сите судови го добиле и повеќето државни институции, а прва на листата на информирани за заканувачката бомба била Владата на Хрватска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Објавено пред

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот.

dobivaj vesti na viber

Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и низа антички знаменитости за истражување – пишува „Форбс“, е совршен за истражување и одмор, а изобилува со бројни неоткриени и неистражени убавини.

Некои градови забележаа раст на туризмот во последните години, а за нив пишуваа и светските медиуми. Сепак, има многу други дестинации со слични неверојатни карактеристики за кои многу туристи никогаш не ни слушнале.

Меѓу петте најпотценети градови е и Охрид, македонскиот бисер покрај Охридското Езеро.

Освен Охрид, на оваа листа на „Форбс“ се најдоа и Добој (БиХ), Варна во Бугарија, Берат во Албанија и Ниш во Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

Рама: Би било катастрофа за Србија ако Вучиќ не присуствува на самитот за Западен Балкан

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама изрази уверување дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе присуствува на самитот Европска Унија – Западен Балкан што ќе се одржи во Тирана на 6 декември.

dobivaj vesti na viber

Рама на онлајн прес-конференција оцени дека Вучиќ нема друг избор и додаде дека во спротивно би било катастрофа за Србија, пренесува „Коха“.

„Србија ќе биде на самитот и претседателот на Србија нема друг избор освен да дојде на самитот. Ова го кажувам со убедување. Спротивното би било катастрофа за Србија и за него, се разбира“, изјави Рама.

Тој смета дека самитот во Тирана е историски затоа што за прв пат се одржува во земја која не е членка на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија45 минути

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија1 час

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа2 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија2 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет2 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија3 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија21 час

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион22 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет23 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...