Контакт

Регион

Тачи: Уморни сме од извештаи

Објавено пред

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, по објавениот извештај на Европската комисија, изјави дека Косово е уморно од извештаи и бара конкретни одлуки.

„Европа треба да нè третира како и другите“, истакна Тачи и додаде дека Косово очекува либерализација на визите.

„Го поздравувам извештајот со кој е утврден позитивен напредок кога е во прашање условот за добивање на либерализација на визите, поради што очекувам овој процес да заврши што побргу“, наведува косовскиот претседател.  Тој притоа додава дека Косово има доволна политичка желба за продолжување на процесите на интеграција во ЕУ.

„Косово исто така е цврсто определено за продолжување на дијалогот со Србија и добивање на статусот на држава кандидат за ЕУ“, изјави Тачи.

К.М.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Голем прилив на пациенти во Белград, за 24 часа примени 144 заразени во болниците

Објавено пред

На Клиниката за инфективни болести на Клиничкиот центар на Србија има 92 пациенти со умерена и тешка клиничка слика, додека во болницата во Земун има 380 пациенти, од кои 30 се на интензивна нега, пренесува РТС. Состојбата во Нови Пазар е стабилизирана, додека е лоша во Сјеница и Тутин.

Заменик директорот на Клиниката за инфективни болести, Ивана Милошевиќ, за РТС изјави дека биле тестирани 320 пациенти во изминатите 24 часа, а околу 100 во текот на ноќта.

„Во изминатите 24 часа, 144 пациенти се примени во болниците во Белград. Ова значи како да сме ја примиле целата Клиника за инфективни болести во изминатите 24 часа. Има огромен прилив на пациенти“, предупреди Милошевиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Српскиот министер за одбрана повика на апсење на опозициските политичари

Објавено пред

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин излезе со соопштение на веб-страницата на министерството во кое ги коментира вчерашните протести во Белград.

Според него, опозициските политичари се виновни за сè, а демонстрантите кои синоќа биле на улиците биле хулигани.

„Бидејќи оние што влегоа со моторна пила во РТС не беа казнети, оние што ја искористија својата парламентарна функција да ги срушат вратите во Националното собрание, затоа што оние што организираа протести за време на вонредната состојба не беа казнети, затоа што никој не беше казнет за стопирање на сообраќајот во Белград и малтретирање на мирни граѓани, тоа е причината зошто хулиганите и политичарите кои ги поттикнуваа дивееја во Белград минатата ноќ“, напиша тој.

„Државата Србија мора да докаже дека во неа владеат закони, а не насилници и политичари кои можат само со сила да влезат во собранието“, додаде тој.

Тој исто така повика на казнување на политичарите.

„Или секој политичар што повикува на насилство и секој силеџија што го уништуваше Белград синоќа ќе биде пронајден и казнет, ​​или нема демократија во Србија. Србија мора да одговори на сила со сила на закон“, заклучува тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ 244 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина се потврдени 244 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што земјата се доближи до рекордниот број новозаразени регистрирани во неделата кога имаше дури 289.

Како што објавија од ентитетските институции за јавно здравје, во изминатите 24 часа биле тестирани повеќе од 1.500 примероци, а инфекцијата е потврдена кај 123 лица од територијата на БиХ и кај 121 лице од Република Српска. Пријавен е и нов смртен случај поврзана со инфекцијата.

Поединечно, најголем број нови случаи има во Сараево, каде што се регистрирани 45 новозаразени, по што следуваат Бјелина со 25 случаи и Бања Лука со 16.

Според збирните податоци, вкупниот број заразени лица со коронавирус во БиХ од почетокот на епидемијата сега е речиси 5.900, со 208 смртни случаи поврзани со Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион2 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион3 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион4 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет5 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет6 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет6 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија6 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион6 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет18 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион21 час

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија22 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион1 ден

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија1 ден

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет1 ден

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија1 ден

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Досие