Контакт

Регион

„Тајмс“ за Вучиќ: Тој е Ал Капоне и Вито Корлеоне во едно

Објавено пред

Најострите мислења за претседателот Александар Вучиќ во Србија доаѓаат од оние кои најдолго го познаваат. „Тој е Ал Капоне и Вито Корлеоне во едно. Вучиќ не е ни патриот, ни националист или демократ, него го интересира само неограничена, неконтролирана моќ“, вели Срѓан Миливојевиќ, претставник на опозициската Демократска партија, кој го познава Вучиќ 30 години.

dobivaj vesti na viber

Сепак, додека Вучиќ критичарите го обвинуваат за уништување на српската демократија и за дослух со криминалци, истите скептици често го гледаат како единствената надеж за стабилност на Балканот.

Американските и европските дипломати, кои го гледаат како единствената личност која може да ги убеди Србите да коегзистираат со поранешната покраина Косово, страдаат од неговото навредување на Западот, поттикнување српски шовинизам и ласкање на рускиот претседател Владимир Путин, пишува британски Тајмс.

Вучиќ одбива да ја признае независноста на Косово, инсистирајќи на тоа дека покраината останува срцето на Србија и вети дека ќе ги заштити етничките Срби кои живеат таму. Тензиите експлодираа оваа година по општинските избори во Косово, кои беа бојкотирани од тамошните Срби. Кога Косово постави градоначалници етнички Албанци, избувнаа проблеми и беа распоредени мировници на ОН.

Меѓусебната недоверба на двата соседа не е само локален проблем на Балканот. Србија долго време се потпира на својот сојузник во Москва, а независноста на Косово ја поддржуваат САД и ЕУ, што ги прави тензиите уште еден израз на прокси-конфликтот меѓу Русија и Западот.

Алиша Кернс, претседателка на Комисијата за надворешна политика на долниот дом на британскиот парламент, ги изрази своите сомнежи за Вучиќ во отворено писмо минатиот месец, потпишано од 56 парламентарци од Европа и од САД. Сепак, тој е човекот што Западот го очекува да ги нормализира односите со Косово, кое се отцепи од Белград во 1999 година по српските масакри што предизвикаа бомбардирање на НАТО.

„Постојано слушам дека Вучиќ е единствената опција. Тие велат: „Нека си го направи своето, нека ги искористи етничките тензии, тој е тајно со нас“, но тој е иредентист кој бара враќање на изгубената територија“, рече Кернс. Таа укажа на одбивањето на Вучиќ да го потпише договорот за Косово со посредство на САД и ЕУ во март, кога тој се пошегува: „Имам неопислива болка во десната рака, болката се очекува да трае четири години“.

Кернс рече дека „нема желба да ја казни Србија“, но дека има проблем да ги критикува САД и ЕУ поради одлуката на Косово да одржи избори во областите со српско мнозинство во април.

„Косово трпи критики и напади, но Србија потпиша безбедносен договор со Москва во септември, испрати двајца министри во Русија во последните шест месеци и не ги санкционираше Русија, Иран или Талибанците“, рече Кернс. Зошто не ја повикаме Србија?

Во типичен каустичен стил, 53-годишниот Вучиќ возврати, велејќи му на Кернс: „Те истражуваме за да видиме кој те финансира“. Кернс смета дека е „многу значајно што смета дека е соодветно да им се заканува на парламентарците“, додавајќи дека зголемувањето на анонимните закани упатени кон неа по изјавата на Вучиќ доведе до подигање на нејзината безбедност на повисоко ниво.

Испадот на Вучиќ не го изненади Борко Стефановиќ, пратеник на српската опозициска Партија на слободата и правдата, чиј обид да ја принуди Србија да ја санкционира Русија беше спречен од националната влада.

„Пратениците на опозицијата редовно се пцујат и навредуваат во парламентот и се опишуваат како непријатели на државата на провладините телевизиски канали финансирани од државно рекламирање“, рече Стефановиќ, кој беше претепан во несвест со метална прачка од напаѓачи поврзани со партијата на Вучиќ на Митингот на опозицијата во 2018 година.

„Помеѓу телевизиските вести пријателски на Вучиќ, се емитуваат реални шоуа во кои глумат дилери на дрога и убијци кои се претворени во херои, а ги гледаат легии гледачи во земја која гледа повеќе телевизија од кое било друго место во Европа по Романија“, рече Стефановиќ.

Не се сите Срби среќни, илјадници луѓе излегоа на улиците оваа пролет, протестирајќи против двете масовни убиства, кои ги поврзаа со насилството во јавниот живот. „Средната класа живееше во балон, тврдејќи дека „политиката не ме допира“. Тој балон пукна кога сфатија дека е поврзан со насилството што го поттикнува владата“, објасни Стефановиќ за Тајмс.

Протестите досега се покажаа како најголем предизвик за Вучиќ, кој се вклучи во политиката во 1990-тите како министер на Слободан Милошевиќ, српскиот лидер кој беше суден за воени злосторства по балканските војни што ја распадна Југославија. Милошевиќ почина во својата затворска ќелија во 2006 година, за време на неговото судење во Хаг.

Откако ја презеде функцијата во 2014 година, 198 сантиметри високиот проевропски конвертит Вучиќ се врати на подемот на српскиот национализам, прво како премиер, а потоа како претседател.

Стефановиќ вели дека владејачката Српска напредна партија на Вучиќ ја држи власта со закана за отказ на вработените во државните претпријатија доколку не гласаат за тоа и со делење работни места на членовите на партијата: „Луѓето се приклучуваат на партијата надевајќи се на работа, што е зошто има 700.000 членови“. Вучиќ не одговори на барањето на Тајмс за интервју.

Неговата влада, исто така, беше обвинета за регрутирање насилни фудбалски хулигани за да ги тепаат противниците, матен свет што го истражуваше новинарот Стеван Дојчиновиќ, но Вучиќ редовно ги негираше овие тврдења.

„Започна со употребата на хулигани како паравоени групи за време на војната на Балканот“, рече Дојчиновиќ (38), поранешен автор на панк фанзини кој помогна во основањето на српската истражувачка мрежа за криминал и корупција: „Оттогаш, српските тајни служби им нудат заштита кога им треба готовина“.

Во својата тесна канцеларија во Белград, Дојчиновиќ вади дебела папка со копии од таблоиди поволни за Вучиќ, полна со скандалозни написи за новинарот, за да покаже како владата користи пријателски медиуми против своите непријатели.

„Понекогаш сум на насловните страници пет пати месечно, обвинет дека работам за ЦИА, мафијата или француската разузнавачка служба и посетувам садо-мазо клубови“, рече Дојчиновиќ и додаде: „Тие користат извештаи од безбедносните служби, членови. на старата школа кои не биле реформирани уште од комунизмот“.

Во неодамнешното покажување на нетрпеливост кон Вучиќ, САД го санкционираа неговиот разузнавач Александар Вулин, обвинувајќи го за врски со организиран криминал и трговија со дрога и оружје.

Американскиот Стејт департмент, исто така, тврди дека Вулин и помага на Русија да го зголеми своето влијание на Балканот – не е изненадување за белградската антипутинска заедница на руски емигранти чие движење е ограничено бидејќи српската влада ги прогласува за „безбедносни ризици“.

Прашањето за западните дипломати е дали Вучиќ ќе ја следи експанзионистичката игра на Путин и ќе продолжи да дејствува на Балканот или може да се очекува од него да потпише договор за Косово.

Кернс посочи дека тој не е единствената надеж за Западот, посочувајќи на неодамнешните протести за кои таа рече „сугерираат дека има многу повеќе луѓе кои сакаат стабилност во Србија отколку што се мислеше“.

Ајвор Робертс, кој беше британски амбасадор во Југославија од 1994 до 1997 година, и се спротивстави: „Нејзината интервенција не е од помош – Србите не реагираат на притисокот, тие само копаат уште повеќе. Вучиќ е убедливо единствената сила и само сонувачот може да мисли дека некој друг може да го заземе неговото место“.

Дури и Наташа Кандиќ, основачот на српскиот фонд за хуманитарно право во Белград, која доби признание за истражување на српските воени злосторства, рече дека Западот мора да застане на страна на Вучиќ: „Секој ден тој го повторува своето тврдење дека Србија е опкружена со непријатели и дека Европа, особено Германија и Велика Британија го поддржуваат Косово, но едноставно не гледам друг српски политичар кој има моќ да преговара за договор“.

Регион

Опозицијата се судри со обезбедувањето, пратениците запалија факели: хаос во Собранието на Албанија

Објавено пред

Во Парламентот на Албанија повторно дојде до судир меѓу опозицијата и собраниското обезбедување, а дел од пратениците запалија и димни ракети.

dobivaj vesti na viber

На денешната седница треба да биде усвоен буџетот за 2024 година, но пратениците на Демократската партија, актуелната која ја поддржува Сали Бериша, најпрвин со своите тела го блокираа пристапот до говорницата, а кога се обидоа тоа да го направат со столчиња, имаше конфликт со собраниското обезбедување, пренесува „Албанска пошта“.

Во пресрет на седницата, шест пратеници беа исклучени од работата на тоа тело на 10 дена поради нередот што го направија на седницата одржана на 4 декември, а меѓу нив е и Бериша, пренесува Балкан веб.

Претседателката на Собранието Љиндита Никола го исклучи од седницата претставникот на Демократската партија бидејќи, како што изјави, фрлал цигари во салата, а потоа ја затвори седницата за јавноста.

Прикажи повеќе...

Регион

Избоден маж на автобуска станица во Белград

Објавено пред

Белградската полиција трага по маж кој во вторникот вечерта на автобуската постојка во Борча го избодел Д.Р. (39).

dobivaj vesti na viber

Според зборовите на избодениот, тој чекал автобус кога напаѓачот му пришол и по кратка дискусија извадил нож и почнал да го боде.

Д.Р. бил примен во Ургентниот центар во тешка состојба.

Констатирани му се повреди по рацете и телото.

Истрагата е во тек.

Нападот се случил на автобуската постојка на патот за Зрењанин, пишува Телеграф.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Постои можност Охридскиот договор да стане услов за прием во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека постои можност Охридскиот договор да стане дел од преговарачкото поглавје 35, а со тоа и услов за прием на Србија во Европската унија.

dobivaj vesti na viber

Сепак, Вучиќ истакна дека јасно кажал што не може да прифати.

„Прво, да видиме што ќе биде, бидејќи не можат да игнорираат нешто за кое разговарале со мене, јас по секоја нивна посета, после самиот Охрид, излегував и јасно кажував што прифаќаме, а што не, бидејќи дури и мојата вербална експлицитна изјава е став на државата и не може да се отфрли“, вели Вучиќ во интервју за НИН.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија9 часа

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија10 часа

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија12 часа

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија12 часа

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија13 часа

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија13 часа

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија13 часа

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија14 часа

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет14 часа

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...

Свет15 часа

Бразил испраќа војници на границата со Венецуела, расте стравот од нова војна

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за вклучување на областите контролирани...

Македонија16 часа

Запленети непријавени 50.600 евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници,...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена,...

Свет17 часа

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во...

Македонија1 ден

Адвокатот на Љупчо Палевски на распит во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше...

Македонија1 ден

Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, информираат од ресорното министерство. Појаснуваат дека истото...

Македонија1 ден

Побарана екстрадиција на Палевски поради убиствата

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција за Љупчо Палевски-Палчо кој е осомничен за убиствата на 14-годишната Вања...

Македонија2 дена

Пендаровски: Функционерите мора да работат и да градат, без да крадат, корупцијата најголем проблем за граѓаните

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна...

Македонија2 дена

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица, кој го возел првиоосомничениот...