Контакт

Регион

Тиват и Будва од денеска затворени поради коронавирусот

Објавено пред

Од денеска жителите на Будва и Тиват, поради коронавирусот, се соочуваат со нова мерка, според која им се забранува да ги напуштаат териториите на тие општини, соопшти Министерството за здравство на Црна Гора.

Одлуката е донесена на предлог на Институтот за јавно здравје на Црна Гора поради влошената епидемиолошка состојба предизвикана од коронавирусот.

Забраната, како што соопштуваат тамошните власти, не се однесува на извршување редовни работни задачи врз основа на потврда на работодавецот, но исто така и на обезбедување здравствена заштита врз основа на медицинска документација.

Во овие градови угостителите се должни да служат оброци во собите на гостите што престојуваат во хотелот.

Регион

Српската полиција уапси Бугарин и Македонец, се обиделе да прошверцуваат дрога

Објавено пред

Српската гранична полиција и полицијата на Шид уапси 47-годишен бугарски државјанин и 41-годишен македонски државјанин.

Се сомнева дека се обиделе да прошверцуваат вкупно 171 таблета од списокот на психоактивни супстанции.

Тие се товарат за кривично дело неовластено држење наркотици, се наведува во соопштението на Полициската управа на Сремска Митровица.

Во соопштението се прецизира дека при прегледот на возилата управувани од осомничените на излез од Србија, полицијата пронашла и одзела вкупно 171 таблета од списокот на психоактивни супстанции.

Осомничените, заедно со кривични пријави, ќе бидат изведени во Основното јавно обвинителство во Шид.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Земјотресот во Грција снимен во супермаркет – луѓето панично бегаат на улица

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција. Епицентарот бил на 121 километар југозападно од Солун, во близина на градот Лариса.

Жителите на Лариса излегоа на улиците, на кои се тресеше земјата.

На видеото може да се види силата на земјотресот што се почувствува во цела Грција.

Во друго видео снимено во продавница сè се урива, шишиња паѓаат од полиците, а луѓето што се најдоа таму избегаа надвор.

Пожарникарите сè уште немаат информации за штетата.

Земјотресот се почувствува и во нашата земја, како и во соседните Албанија и Бугарија.

Прикажи повеќе...

Регион

Српскиот патријарх Порфириј превентивно во изолација

Објавено пред

Српскиот патријарх Порфириј ќе биде во изолација во наредните денови.

Мерката е превентивна, а следува по консултација со лекари, соопштија денеска од неговиот кабинет.

„Патријархот претходните денови бил во контакт со свештеник за кој подоцна се покажало дека има лесна и асимптоматска форма на Ковид-19“, соопшти Српската православна црква.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија36 минути

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион4 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион4 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет5 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион5 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет5 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа6 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет6 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија21 час

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија24 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Досие