Контакт

Регион

Уапсен еден од анархистите кои фрлаа димни бомби и боја кон грчкиот парламент

Објавено пред

Грчката полиција соопшти дека 36-годишeн маж е приведен на испитување по нападот на анархистичката група „Рувиконас“ (Рубикон) врз зградата на парламентот во Атина, пренесе агенцијата АНА.

Според информациите, приведениот е член на оваа анархистичка група која ја презеде одговорноста за фрлање димни бомби и црвена боја на ѕидовите на парламентот.

Членовите на „Рувиконас“ претходно денеска на интернет објавија дека тоа ќе го сторат во знак на поддршка за осудениот терорист од ултралевичарската организација „17 Ноември“, Димитрис Куфодинас.

АНА додава дека уапсениот анархист од „Рувиконас“ ќе биде изведен пред обвинител.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ најави инвестициски циклус вреден 10 милијарди евра

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека до крајот на оваа година ќе започне нов и досега најголем инвестициски и развоен циклус на државно ниво, вреден пет до 10 милијарди евра, кој ќе трае од четири до пет години.

Инвестицискиот циклус вклучува проекти за развој на цела Србија, изјави Вучиќ при посетата на градилиштето на проектот Белград на вода (BNF).
        
Тој проект е предводен од страна на инвеститор од Обединетите Арапски Емирати, а договорот беше потпишан во 2016 година. Владата на Србија ќе биде сопственик на една третина од капиталот на ,,Белград на вода”, кој е прогласен за проект од национално значење.

Најавувајќи го новиот инвестициски цилус, Вучиќ изјави дека парите ќе бидат вложени во големи и капитални инфраструктурни проекти, со очекување дека овие инвестиции ќе го подигнат економскиот раст на земјата за повеќе од пет или шест отсто.

Прикажи повеќе...

Регион

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Објавено пред

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни, а од средината на неделата и некои делови на Балканот се изложени на ризик од топлотен бран.

На почетокот на неделата европскиот континент ќе биде зафатен од сув и многу топол воздух од северна Африка, чие влијание ќе биде најизразено во западниот Медитеран, а ќе биде зафатена и Западна Европа, како и Британските острови.

Се очекуваат високи дневни температури, што на некои места ќе се движат од 35 до 40 степени. Особено топло ќе биде во Шпанија, Франција, земјите од Бенелукс, Западна Германија и јужно од Англија.

Европските метеоролози предупредуваат за опасностите од топлотниот бран што се очекува да го достигне врвот во средината на неделата. Во Германија во среда се предвидуваат температури до 38 степени целзиусови, а слично топло време се очекува и во Белгија и Швајцарија.

Британскиот метеоролошки институт Metoffice е загрижен поради топлотниот бран кој може да стимулира ,,силни бури”, па ги предупредува Британците да се подготват за ,,топло, влажно и нестабилно” време.

Грција ќе биде меѓу најтешко погодените земји од топлотниот бран со температури до 39 степени. Во Франција, метеоролозите најавуваат ,,невиден топлотен бран во јуни”, кој ќе ги урне досегашните рекорди.

Прикажи повеќе...

Регион

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Објавено пред

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март.

На претходните избори со тесно водство победи лидерот на опозицијата, Екрем Имамоглу.

Неговиот противкандидат е поранешниот премиер Бинали Јилдирим од владејачката Партија на правдата и развојот – АКП, на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Имамоглу ја вршеше должноста градоначалник само 18 дена, зошто следеа низа жалби од Партијата на правдата и развојот на Ердоган, поради што Изборната комисија го поништи гласањето поради нерегуларности во именувањето на членовите на бирачките одбори на изборните места.

Поранешниот бизнисмен, Имамоглу, претходно пет години пред опозициската Републиканска народна партија, бил претседател на истанбулската општина Бејликдуз.

Јилдирим пак, провладин кандидат и близок соработник на Ердоган, својата кампања, под слоганот „Успеавме и ќе успееме пак“, ја фокусира на сопствените достигнувања за време на премиерскиот мандат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ10 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион11 час

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија16 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија16 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија16 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија16 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет18 часа

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион19 часа

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет19 часа

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ19 часа

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет1 ден

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Топ2 дена

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката на обиколница во која загина и полицаец

МВР соопшти детали околу сообраќајната несреќа која се случи вчера околу 16,30 часот на обиколницата ,,Мајка Тереза“, кај клучка Приштина...

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека по половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен....

Економија2 дена

Над 70 министри за финансии и гувернери на состанок во Скопје

Преку седумдесет министри за финансии, гувернери на централни банки, високи претставници на министерства за финансии и централни банки, високи претставници...

Економија2 дена

Хрватска ќе увезува градежни работници, лекари и сестри од Бангладеш

Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш, објави хрватската амбасада во Хаг по средбата на амбасадорот на Бангадеш со...

Досие