Контакт

Регион

Уапсен и вујкото на осомничениот за масовното убиство кај Младеновац

Објавено пред

Вујкото на Урош Блажиќ, кој ги изврши масовните убиства во Младеновац и Смедерево, е уапсен поради сомнение дека сторил кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материјали.

dobivaj vesti na viber

На Г.Г. (49) му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа, соопштија од Вишото јавно обвинителство Смедерево.

Тој е уапсен врз основа на нови факти утврдени во истрагата која е во тек против Урош и неговиот татко, со цел да се утврдат и расветлат сите околности во врска со потеклото на оружјето со кое обвинетиот ги извршил кривичните дела кои му се товарат.

Г.Г. заедно со кривичната пријава ќе биде донесен на распит во просториите на Вишото јавно обвинителство во Смедерево.

Урош е осомничен за сторени кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, држење, држење и тргување со оружје и распрскувачки материјали, грабнување и неовластено користење туѓо возило. При претрес на куќа и викендица сопственост на осомничениот, пронајдено е поголемо количество оружје.

Во викендица се пронајдени карабин со оптика, пиштол, сигнален пиштол, два пригушувачи, ловечки нож и други делови за оружје, 164 куршуми различен калибар, 13 ловечки патрони, 12 чаури, 4 сигнални куршуми и 25 парчиња карабинска муниција.

При претресот на куќата и помошниот објект во населба Вињиште, полицијата пронашла четири рачни бомби, неколку кутии пиштолска муниција, неколку парчиња муниција за пушка, рамка за пиштол, две рамки најверојатно за автоматска пушка, носач за оптика, како и автоматска пушка без сериски број.

Регион

Земјотрес од 4,8 степени ја погоди Атина

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтер денеска попладне ја погоди атинската населба Перистери.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на веб-страницата специјализирана за следење земјотреси во светот, EMSC, епицентарот бил во близина на центарот на Атина, додека длабочината на ударот била 17 километри.

Нема информации за материјална штета.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанија им предаде на Макрон и Шолц статут за формирање ЗСО на Косово

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама објави денеска дека вчера им го проследил на францускиот претседател Емануел Макрон и на германскиот канцелар Олаф Шолц нацртот за заедницата на општини со српско мнозинство во Косово, пренесува Радио Слободна Европа.

dobivaj vesti na viber

„Тука сум да ве информирам за еден досега непознат факт. Вчера им го препратив нацртот за ЗСО на Шолц и Макрон за што ги информирав и Шарл Мишел (претседател на Европскиот совет) и американската страна“, рече Рама.

Тој додаде дека документот е доверлив и изрази уверување дека станува збор за „документ на највисоко меѓународно ниво, кој ги зема предвид сите причини за создавање на заедницата“ и дека ЗСО ќе биде дел од Косово.

Албанскиот премиер рече дека не се консултирал со премиерот на Косово, Аљбин Курти, за изработката на статутот за формирање ЗСО и истакна дека е многу загрижен за ситуацијата во која се најде Косово.

Заедницата на општини со српско мнозинство е договорена во 2013 година во рамките на дијалогот меѓу Србија и Косово.

Две години подоцна, двете страни се договорија за принципите врз основа на кои ЗСО треба да се формира, но Уставниот суд на Косово утврди дека некои од нив не се во согласност со законите во Косово. Иако беше заклучено дека принципите може да се согласат со Уставот на Косово, косовските властите сепак одбија да ја формираат ЗСО.

Потоа, на крајот на февруари, двете страни го прифатија договорот за нормализација на односите врз основа на предлогот на ЕУ, а анексот за негова имплементација беше договорен во април.

Меѓу другото, овие документи предвидуваат ЗСО во Косово да добие одредено ниво на самоуправување, а европските и американските претставници потврдија дека тоа, всушност, е заедница на општини со српско мнозинство.

Потоа, на почетокот на мај, српската страна го претстави својот нацрт-статут за формирање ЗСО, кој беше отфрлен од Косово наведувајќи дека официјален Белград сака „уште една Република Српска“ (еден од ентитетите во БиХ).

Косовскиот премиер Аљбин Курти, од друга страна, ја претстави својата визија за обезбедување одредено ниво на самоуправување на Србите во Косово.

Инаку, формирањето ЗСО е еден од условите Србите да се вратат во косовските институции, кои ги напуштија во ноември минатата година.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Продолжен притворот на таткото на осомничениот за масакрот во Младеновац

Објавено пред

На предлог на Вишото јавно обвинителство Смедерево судот му го продолжи притворот на 54-годишниот Р. Б. за нови 30 дена. Тој е татко на Урош Б., кој уби осум и рани 12 лица на територијата на Младеновац и Смедерево.

dobivaj vesti na viber

Притворот му е продолжен поради сомнение дека ќе се меша во постапката со влијание врз сведоците, чиј распит е во истрага, и дека ќе го повтори кривичното дело, како и поради вознемирување на јавноста.

Р. Б. на рочиштето негирал дека го сторил делото.

Обвинителството го сомничи за недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи, а тој е приведен поради утврдување на фактите поврзани со потеклото на оружјето, со кое неговиот син го извршил кривичното дело.

При претрес на објектите што ги користел Р. Б. пронајдени се неколку стотини куршуми во различен калибар, патрони, по еден пиштол и еден револвер и други разновидни делови за огнено оружје.

Урош Б. е осомничен дека на 4 мај во вечерните часови со автоматско оружје убил осум лица, се обидел да убие уште 12 лица, а бегајќи од полицијата, првин украл автомобил по што му наредил на таксистот да вози и му се заканил со бомба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија3 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија6 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија7 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија8 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија8 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија10 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија10 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија12 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа12 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија13 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија13 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет14 часа

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија14 часа

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија15 часа

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија15 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ1 ден

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...