Контакт

Регион

Ликвидиран убиецот кој со денови го бараа во БиХ

Објавено пред

Един Гачиќ, кој е осомничен за брутално убиство на полицаец и цивил, денеска е убиен од страна на припадниците на Министерството за внатрешни работи на Сараево, пренесе новинската агенција ОНАСА.

Гачиќ е осомничен дека убиствата ги извршил на 6 и на 9 февруари. Тој осум дена се наоѓаше во бегство.

Претходно, Владата објави дека ќе додели награда од над 25 илјади евра за информација во врска со избеганиот убиец. Медиумите јавија дека тој како малолетник ги убил и мајка си и нејзиниот љубовник.

Регион

Во Бугарија 159 нови случаи на коронавирус во последното деноноќие

Објавено пред

Во Бугарија регистрирани се 159 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, врз основа на извршени 3.341 тестови.

Денешниот број е зголемување за 82 случаи во споредба со вчера.

Вкупно досега во Бугарија заразени се 7.411 лица, а излечени се 3.517 пациенти од кои 198 во последните 24 часа.

Осум пациенти починаа, со што вкупниот број на починати од Ковид-19 во Бугарија достигна 276 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Подобрена епидемиолошката состојба во Босна и Херцеговина

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина се потврдени 90 нови случаи на инфекција со коронавирус.

Тоа е за две третини помалку отколку на крајот на минатата недела, кога е забележан рекорден трицифрен дневен раст на бројот на новозаразени.

Институтите за јавно здравје соопштија дека во изминатите 24 часа биле тестирани 561 примерок, од кои вирусот е потврден кај 71 лице во БиХ, а во 19 лица во Република Српска.

Пријавени се четири нови смртни случаи, еден во Република Српска и три во БиХ, пренесува „Хина“.

Претходно секој ден имаше повеќе од 300 нови случаи на коронавирус во БиХ, а вчера тој број беше преполовен.

Со новите случаи, вкупниот број на заразени во БиХ сега е близу 7.000, а починаа повеќе од 220 луѓе.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Косово уште 187 заразени со коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа потврдени се уште 187 случаи на коронавирус во Косово, врз основа на 424 тестирани примероци, објави Националниот институт за јавно здравје во Приштина.

Најголем број заболени има во Приштина – 92.

Бројот на активни случаи во Косово изнесува 2.640 лица.

Од почетокот на епидемијата во Косово, вкупниот број на позитивни случаи е 5.118, а тестирани се 28.640 лица.

Вкупно 108 пациенти починале како резултат на вирусот.

Во последните 24 часа се излечиле 103 пациенти, а вкупниот број на излечени досега е 2.370.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ22 минути

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија30 минути

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 час

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија2 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија2 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет3 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа3 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион3 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија15 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија16 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија16 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија19 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ19 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија20 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија20 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет24 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија1 ден

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Досие