Контакт

Регион

Јон Илиеску на суд за насилната пресметка со демонстрантите

Објавено пред

На поранешниот романски претседател Јон Илиеску и на тринаесет други официјални лица ќе им се суди под обвинение злосторства против човештвото во врска со насилното справување со протестите во Букурешт во 1990 година, соопшти денеска канцеларијата на државниот обвинител.

dobivaj vesti na viber

Четири лица загинаа откако Илиеску повика илјадници рудари да ѝ помогнат на полицијата да ги запре демонстрациите, само неколку месеци по погубувањето на комунистичкиот диктатор Николае Чаушеску во декември 1989 година.

Регион

(Видео) Снежно невреме ја парализира Србија: Затворени патишта и ски центри

Објавено пред

Снег, силен бурен ветер и град создаваат хаос низ Србија, а за помалку од 24 часа земјата е целосно парализирана.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи се шират фотографии од сите делови на земјата.

Краљево го зафати краткотрајно невреме пропратено со град, снег паѓа на Златибор, но дува и силен ветер. Силен ветер дува и на планината Сувобор.

Поради силниот ветер на Копаоник, ски-центарот и денеска не можеше да работи со полн капацитет бидејќи од безбедносни причини не беа во функција сите ски-лифтови и жичарници, соопштија од Скијачките центри на Србија.

„ Ветерот дува со брзина од 15 до 24 m/s, поради што работат само седум од 24-те ски инсталации“, изјави за „Танјуг“ портпаролката на Скијалиштето на Србија, Ана Јовановиќ и додаде дека состојбата полека се стабилизира, па треба да се очекува инсталациите да се отвораат една по една. Според неа, на патеките на Копаоник има и до 70 сантиметри снег.

Ниту гондолата не работеше поради силниот ветер, а Јовановиќ рече дека за неколку дена треба да биде пуштена во употреба патеката „Бела Река“ која следи по гондолата и дека со нејзиното пуштање во употреба ќе можат да тргнат скијачите долу на скии, а не само на гондолата.

Во Оџаци ветерот собори дрво кое падна среде пешачки премин и ја затвори улицата. Во Сјеница дува снег и дува силен ветер, додека во населбата Кучура, во општина Врбас ветерот го однесе покривот од основното училиште.

Според податоците на метеоролошката станица Метео Књажевац, висината на снежната покривка на Стара планина е повеќе од 90 сантиметри.

Прикажи повеќе...

Регион

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Објавено пред

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската политичка елита и македонските граѓани во Скопје во врска со прославата на годишнината од раѓањето на националниот херој на Бугарија, Гоце Делчев, испраќа недвосмислена порака: За Република Северна Македонија нема место во Европската унија, порача европратеникот Александар Јорданов.

dobivaj vesti na viber

„ На нивната десетгодишна непријателска политика кон Бугарија мора да и дојде крајот. Го слушнав и лидерот на опозицијата во оваа земја Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој активно работи против својата држава во интерес на соседна Србија. И најверојатно на Русија. Денеска нас Бугарите не повика да гледаме во иднината, во 21 и 22 век. Веднаш му одговарам: зошто сакајќи да погледнеме во иднината, центарот на Скопје го изградивте со антички градби? Зошто го ковавте дури и урбаниот архитектонски простор?

Нема иднина за вакви комунистички фосили како тебе – титовисти, црвено ѓубре, југословенски ѓубриња. Ќе висите пред портите на Европа многу долго. Ќе клечете пред стражарите додека не им се смачи од историската вистина дека сте срамни наследници на достојните македонски Бугари. Дека сте се преродиле од својот бугарски народ. За европско членство ќе треба долго да чекате бидејќи вашето однесување е на србоманците. И затоа што не сте достојни да го имате името Македонци, што е име на македонските Бугари“ порача Јорданов.

Тој ги повика сите бугарски политичари, млади и стари, десни и леви, либерални и зелени, да заземат цврста и непоколеблива позиција во одбрана на бугарската историја, култура и фолклор во Македонија – минатото и сегашноста.

Јорданов во 2001 година беше амбасадор на Бугарија во Македонија.

Прикажи повеќе...

Регион

Македонците во Бугарија за каменувањето на објектот: Полицијата нека го испраша Виктор Стојанов

Објавено пред

Од здружението ОМО Илинден-Пирин велат дека веќе 17 години има напади врз македонските клубови во Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Од здружението прашуваат дали полицијата конечно ќе спроведе истрага и овој пат нема да одбие?

„ Да видиме дали ќе ги најде сторителите откако неодамна постави камери над клубот по своја волја. Се надеваме дека тоа беше за безбедност, а не само за следење на оние што влегуваа. И има од каде да се почне – нека го испрашуваат Виктор Стојанов, еден од организаторите на провокациите, кој во исто време беше во Благоевград со цела банда бегалци“ велат од ОМО Илинден-Пирин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион1 час

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија2 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...

Регион2 часа

Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на...

Македонија4 часа

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони...

Македонија4 часа

Димитриевски: Бугарите ќе влезат во Уставот кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба во Благоевград ќе може да биде Македонка

Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе...

Регион5 часа

Првиот човек на бугарската фондација во Македонија: На границата имаше физичко насилство врз приведените бугарски државјани

Претседателот на фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов обвини дека на границата вчера имало физичко насилство врз приведените бугарски државјани. Тој за...

Македонија5 часа

Почина судијата Огнен Ставрев

На 63 години почина судијата Огнен Ставрев од скопскиот Кривичен суд. Тој 25 години судеше во двата скопски основни судови....

Свет6 часа

Зеленски им го одзеде државјанството на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руско влијание

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го одзеде државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на...

Регион6 часа

Масовни апсења во Турција: Подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка...

Свет6 часа

Почина Первез Мушараф

По долго и тешко боледување во Дубаи почина поранешниот претседател на Пакистан Первез Мушараф, соопшти пакистанската војска. Во изјавата испратена...

Свет7 часа

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше. Кинеските власти соопштија дека го задржуваат...

Македонија16 часа

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....

Свет18 часа

(Видео) САД го собори кинескиот шпионски балон

Американската војска го собори кинескиот шпионски балон кој леташе над Атлантскиот Океан, пренесува „Фокс њуз“. Овој балон леташе над територијата...

Регион19 часа

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот...

Македонија22 часа

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години...

Регион23 часа

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени...

Регион1 ден

(Видео) Бугарски портали: Македонските полицајци го тепаа бугарскиот пратеник Георгиев

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот...

Македонија1 ден

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на...

Регион1 ден

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко...