Контакт

Регион

Протести пред македонската Амбасада во Тирана

Објавено пред

Политичката партија „Црвено црна Алијанса“ одржа протести во петокот во Тирана пред седиштето на Амбасадата на Република Македонија, на кои е дадена поддршка на протестите на Албанците во Скопје заради  судскиот процес „Монструм“.

 

 

На протестот што го организираше наведената партија која има националистички насоки, говореше претседателот на „Црвено – црната Алијанса“ Крешник Спахиу, кој упати критики и навреди на адреса на македонските власти.

 

На протестот, како што јавија албанските медиуми, било побарано ослободување на шестмината Албанци, а на паролите покрај другото беа испишани: „Скопје е лулка на албанштината“, „Скопје е срце на Албанија“, и други слични содржини./крај/мн

Регион

Во Србија 344 новозаразени, 13 починати и 170 лица на респиратор

Објавено пред

Во последните 24 часа, 8.659 лица се тестирани за коронавирус во Србија, 344 од нив биле позитивни, а 13 лица починале, пренесува „Телеграф“.

Сега има 170 пациенти на респиратори, а 203 лица се хоспитализирани во последните 24 часа.

Вчера Србија имаше рекорден број луѓе на респиратори – 154. Денес тој број е уште поголем.

Прикажи повеќе...

Регион

Поради свадба, цело хрватско министерство е во изолација

Објавено пред

Сите функционери на хрватското Министерство за наука и образование, предводени од министерката Блаженка Дивјак, добија упатства од епидемиолозите денес да се изолираат и да се тестираат за вирусот Ковид-19, откако беше откриено дека државниот секретар од Министерството е позитивен за вирусот.

Во соопштението на Министерството се вели дека министерката Дивјак ја добила оваа инструкција во консултација со епидемиолозите, како и со сите функционери на Министерството, откако државниот секретар Ивана Франшиќ откри дека е позитивна.

Хрватските медиуми објавија дека Франсиќ била на свадба во Задар, по што не била тестирана, а по враќањето во Загреб, учествувала на колегиум во Министерството и на други состаноци.

Прикажи повеќе...

Регион

Нa демонстрантите во Белград фрлaн солзавец со рок истечен пред 25 години

Објавено пред

На протестите во Белград на 7 јули поради најавата за затегнување на епидемиолошките мерки, полицијата пушти солзавец произведен во 1990 година кај демонстрантите, што предизвика вознемиреност кај граѓаните, но и опозициските партии.

За време на растерувањето на насобраните демонстранти пред зградата на српскиот парламент и судирите со демонстрантите во центарот на Белград на 7, 8 и 9 јули испукани се десетици канистри со солзавец, кои можеле да се најдат на улиците по завршувањето на судирите. Новинарите на Радио Слободна Европа (РСЕ) снимиле канистри со ознака „Куршум 38мм МН-01 ЦС“.

Како година на производство на некои канистри е наведена 2012, но пронајдени се канистери произведени пред триесет години, односно во 1990 година.

Во описот на производот наречен „хемиски куршум за неутрализација МН-01“, на веб-страницата на компанијата „Трајала“, која произведува експлозиви и пиротехнички средства, се вели дека пиротехничкото средство е наменето за привремено онеспособување на незаштитени лица на отворен и затворен простор.

Техничките карактеристики наведуваат дека рокот на траење на солзавецот е пет години, односно дека е најдобро да се користи во тој период.

Компанијата не одговори на прашањето на РСЕ што се случува со составот на солзавецот и неговите ефекти ако рокот на траење истекол пред 25 години.

Проблемот го покренаа граѓаните на социјалните медиуми, кои исто така објавија фотографии од канистери, а полициските акции на протестите во Белград беа осудени од невладини организации и опозициски партии.

Движењето „Слободни граѓани“ на 11 јули објави дека рокот на траење на солзавецот е пет години, по што следува промена во хемискиот состав и потоа отровот станува посилен.

Поранешниот шеф на Националниот центар за контрола на отрови во Воената медицинска академија, токсикологот Драган Јоксовиќ, рече дека солзавецот на протестите во Белград создал идеални услови за ширење на сите инфекции, а особено за коронавирусот, кој сега најмногу циркулира.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија2 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија2 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија4 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ6 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија6 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија7 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија8 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија8 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет9 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа9 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион9 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија20 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија22 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија22 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие