Контакт

Регион

Црна Гора: Ѓукановиќ бил на мета на двајца Руси кои биле во Србија

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Организатори на обидот за терористички напади во Црна Гора, на денот на парламентарните избори на 16-ти октомври, биле и двајца националисти од Русија, соопштило црногорското Специјално обвинителство, пренесува Танјуг.

 

Целта на акцијата било рушење на актуелната власт и ликвидација на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, соопштил на вонредна конференција во понеделникот главниот специјален обвинител Миливоје Катниќ, истакнувајќи дека информации околу тоа дека во акцијата биле вклучени и државите Србија и Русија, со кои црногорските власти соработуваат за решавање на овој случај.

 

Од страна на црногорското Специјално обвинителство било презентирано и триминутно видео за кое рекле дека е добиено од страна на безбедносните служби на Србија, а во кое е прикажан запленетениот материјал од уапсените лица. Катниќ рекол дека нивната цел била ликвидација на Ѓукановиќ, за насилно рушење на власта  и оневозможување Црна Гора да стане дела од НАТО. Терористичката група ја сочинувале државјани на Русија, Србија и Црна Гора, рекол главниот специјален обвинител.

 

„Планот бил по изборите во 23 часот криминалците да се инфилтрираат во граѓаните и откако политичарите ќе излезат на бината, сите да влезат во Собранието и да се задржат најмалку 48 часа. Биле ангажирани и снајперисти кои би го ликвидирале Мило Ѓукановиќ“, навел Катниќ. Тој додал дека во обидот за тероризам била вклучена и политичка структура од Црна Гора. За осомничените руски државјани, пак, тој рекол дека не знае каде тие се наоѓаат во моментов.

 

„Специјалното обвинителство на Србија ги имаше овие лица под свој надзор. Тие веќе не се наоѓаат на територијата на Србија. БИА ги контролираше, но тоа не може да се искористи како доказ, нити тие можат да се лишат од слобода. Дали се наоѓаат во Русија или на некое друго место, не знам“, рекол Катниќ.

 

Во видеото добиено од српските безбедносни служби, пак, бил покажан арсенал на жилети, жици, војнички униформи, палки, мотороли за комуникацијаа, лисици, прачки, спрејови и дронови. Катниќ додал дека двете лица од Русија биле контактирани од страна на едно лице кое во случајов е обвинето за организација на криминално дела и дека му дале пари на територијата на Србија да организира криминална група од 500 членови. Тој додал дека во овој момент немаат докази дека позади овој план стојат државите Србија и Русија.

 

„Нема докази дека државата Русија е вмешана во ова и ќе ја продолжиме соработката со руските колеги. Се докажа дека лицата се националисти и дека нивната цел била сопирањето на Црна Гора на патот кон европските интеграции“, прецизирал Катниќ./крај/мф/бс

 

 

Регион

Аналитичарот Спахиу: Многу Албанци не веруваат дека Косово ќе постои како држава

Објавено пред

Политичкиот аналитичар Неџмедин Спахиу рече дека Србите не можат така лесно да го прифатат државјанството на Косово бидејќи, според него, голем дел од албанската заедница не верува дека таа „држава ќе постои за неколку години“, пренесува Клан Косова.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека не е проблем што голем дел од српското малцинство не ја признава државата Косово, туку проблемот лежи во албанската заедница, поради што е создадена државата Косово и која на Косово гледа со скептицизам“, оценува Спахиу.

Политичкиот аналитичар отиде чекор понатаму за да го опише својот песимизам.

„Имам неколку десетици облози со мои блиски луѓе дека по три, десет или 20 години нема да постои држава Косово, што значи дека луѓето не веруваат во држава Косово. Како ќе го убедиме српското малцинство, кое не може така лесно да ја прифати новата реалност, не може така лесно да ја прифати државата Косово, кога голем дел од Албанците не веруваат дека државата Косово ќе постои“, изјави Спахиу за магазинот Инфо.

Прикажи повеќе...

Регион

Авион на Ер Србија принудно слетал во Црна Гора

Објавено пред

Авионот на компанијата Ер Србија, Ербас 319, кој летал на релација Тиват – Белград, во вторникот околу 15 часот и 45 минути морал принудно да слета поради дефект на моторот, јавува Нова.рс.

dobivaj vesti na viber

– Тоа беше нешто како удар на гром. Авионот губел и менувал напојување, а една патничка видела искри под нејзините нозе и испуштање гориво од резервоарот во морето. Околу половина час кружевме над Бока Которска, а луѓето на копно забележаа дека од авионот излегува голема количина чад. Меѓу патниците имало и луѓе со мали деца кои почнале да плачат – вели патникот.

Тој додава дека во првите десет минути од летот екипажот не дал никакво објаснување, што уште повеќе ги загрижило патниците.

– Тогаш не известија дека има дефект на моторот и дека мораме да направиме подготовки за слетување на аеродромот во Тиват. Следеше стандардната процедура во таква ситуација, а тоа дополнително ги исплаши патниците, особено странците – додава патникот.

– Механичарите го прегледуваат авионот, а патниците чекаат нови информации за летот. Некои поради страв се откажале од денешниот лет и им помогнала аеродромската служба – изјавила патничката,пренесе 24часа.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрват пронашол вреќа со бомби додека чистел бунар

Објавено пред

Момче од Хрватска пријавило во полиција дека додека чистел бунар во Мали Гревац извадил торба во која имало бомби.

dobivaj vesti na viber

На местото на настанот излегол полициски службеник за антиексплозивна заштита. Испитувајќи ја вреќата и извадената кал од бунарот, открил:

8 струјни мини за тромбон,
13 бомби М-75,
6 бомби М-52,
100 грама експлозив ТНТ,
24 парчиња артилериска муниција калибар 20 мм,
3 патрони за автоматска пушка и
10 парчиња муниција од различен калибар

Сето горенаведено е безбедно отстрането и складирано во магацинот за смртоносна опрема до уништување, соопшти полицијата, пренесе хрватски Индекс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Од 1 јануари уверението за државјанство ќе може да се издава и во електронска форма преку Националниот портал за електронски...

Македонија4 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија4 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија4 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија5 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет6 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа6 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет6 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет6 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет7 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет7 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија19 часа

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ21 час

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија24 часа

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го испитува регистрирањето на бугарските здруженија во Македонија

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Тие што гласно се чудат да се прашаат зошто некој манипулирал и ги учел со лажни податоци

ВМРО-Народна партија го поздравува напредокот на двете историски комисии како чин на позитивниот пат на Северна Македонија кон Евро-атланската интеграција....

Економија1 ден

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15 отсто во однос на истиот...

Македонија1 ден

Регистрирани 590 нови случаи на коронавирус, починаа 2 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.593 тестови,...

Македонија1 ден

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион1 ден

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...