Контакт

Свет

Трамп го поканил Орбан во Вашингтон

Објавено пред

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп го поканил во Вашингтон, пренесува агенцијата AP.

dobivaj vesti na viber

„Имав телефонски разговор со Трамп и можам да кажам дека нашата позиција е доста подобрена. Трамп јасно ми даде на знаење дека многу ја цени Унгарија“, изјави Орбан за локален медиум, пренесува AP.

Унгарскиот премиер наведе дека Трамп го поканил во Вашингтон.

„Му реков дека таму не сум бил од поодамна, бидејќи ме третираа како црна овца, на што Доналд Трамп со насмевка одговори ‘И мене’“, рече Орбан.

Орбан беше прв лидер на земја членка на ЕУ кој го поддржа Трамп во јули, фалејќи ја неговата политика за миграција и безбедност.

Каао што пренесува AFP, откако стана премиер во 2010 година, Вашингтон често го обвинуваше Орбан дека не се придржува на демократските норми во управувањето со Унгарија. Но, се очекува односите на двете земји да се подобрат со доаѓањето на Трамп на функција претседател на САД.

„Трамп е многу повеќе заинтересиран за успех, ефикасност и резултати отколку за политичка теорија. Тоа е добро за нас. Економската соработка секогаш била добра, само различните идеологии преставуваа препрека. Мислам дека Трамп знае дека Унгарците се храбри и ја сакаат слободата,“ изјави Орбан.

Тој беше меѓу првите кои му честитаа на Трамп по победата на претседателските избори во САД. /крај/мф/вс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Европската комисија предложи деветти пакет санкции против Русија

Објавено пред

Европската комисија (ЕК) го предложи деветтиот пакет санкции против Русија, вклучувајќи санкционирање на уште 200 физички и правни лица и три банки.

dobivaj vesti na viber

„Досегашните осум пакети санкции веќе сериозно ја еродираат Русија, а денес го зголемуваме притисокот со деветтиот пакет санкции“, изјави претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен.

Таа додаде дека Русија продолжува да сее смрт и уништување во Украина и намерно ги гаѓа цивилите и цивилната инфраструктура, настојувајќи да ја парализира земјата на почетокот на зимата.

„Ние стоиме покрај Украина и ќе ја натераме Русија да плати за нејзината суровост“, нагласи претседателот на ЕК.

Деветтиот пакет санкции вклучува, меѓудругото, ставање на речиси 200 дополнителни физички и правни лица на санкционираната листа. Меѓу нив се руските вооружени сили, поединечни офицери, одбранбени компании, членови на парламентот, министри, гувернери и политички партии.

ЕК предлага и воведување санкции против уште три руски банки и целосна забрана на трансакциите во Руската банка за регионален развој со цел дополнително да се парализира „банкоматот на Путин“.

Се предлагаат и дополнителни ограничувања за извозот на производи со двојна употреба, вклучувајќи клучни хемикалии, нервни агенси, електроника и ИТ компоненти кои би можеле да се користат за руската воена машина.

Исто така, се предлага да се забрани извозот на сите видови беспилотни летала и беспилотни летала и мотори за беспилотни летала во Русија и извоз во која било трета земја, како што е Иран, која би можела да испорачува беспилотни летала во Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинескиот претседател дојде во Саудиска Арабија, тоа може да биде важно за целиот свет

Објавено пред

Кинескиот претседател Си Џинпинг пристигна во Саудиска Арабија, објавија кинеските државни медиуми. Тоа е посета што Пекинг ја опиша како своја најголема дипломатска иницијатива во арапскиот свет, бидејќи Ријад ги разгранува своите глобални партнерства надвор од своите долгогодишни врски со Западот.

dobivaj vesti na viber

Средбата меѓу лидерите на глобалната економија и енергетскиот гигант од Персискиот залив се одржува во време кога врските на Ријад со Вашингтон се влошуваат поради американските критики за состојбата со човековите права во земјата и поддршката на Саудиска Арабија за намалување на глобалното производство на нафта пред среднорочните избори. во ноември.

Се очекува престолонаследникот Мохамед бин Салман да му понуди раскошно добредојде на Џинпинг, за разлика од поскромниот прием на американскиот претседател, Џо Бајден.

Џинпинг прво ќе се сретне со раководството на Саудиска Арабија, а потоа ќе учествува на поширок состанок на сојузот на шесте арапски земји од Персискиот залив и на самит со арапските лидери, што ќе биде „епохален пресврт во историјата на развојот на кинеско-арапски работи“, изјави портпаролот на кинеското МНР, Мао Нинг.

Пекинг се надева дека ќе испрати силна порака за зајакнување на „единството и соработката“, додаде Мао.

На Саудиска Арабија, која верува дека Вашингтон постепено се одвојува од Блискиот Исток и дека безбедносните гаранции се нагризуваат, Кина нуди можност за економски придобивки.

За разлика од Вашингтон, Пекинг одржува добри врски со регионалниот ривал на Ријад, Иран, уште еден снабдувач на нафта во Кина.

Кина, најголемиот светски потрошувач на енергија, е главниот трговски партнер на заливските производители на нафта и гас.

Саудиска Арабија е најголемиот снабдувач на нафта во Кина.

Прикажи повеќе...

Регион

Силно невреме во Далмација, Хвар побеле од град

Објавено пред

Централниот дел на хрватскиот остров Хвар го зафати невреме со град што ги побеле градските улици и остави наноси од мраз и до 20 сантиметри. Оваа појава не е невообичаена бидејќи целиот Јадран е под влијание на циклони веќе неколку дена.

dobivaj vesti na viber

Резултатот се големи количини на врнежи во првите седум дена од декември, на места и до 150 литри на метар квадратен.

„Последниве два дена во централна и јужна Далмација повремено се појавуваат бурни кумулонимбусни облаци, од кои имаше посилни грмежи и град. Пијавици се евидентирани на подрачјето на Дубровник и Вис. Во вторникот градот опустоши пошироко подрачје, денеска беа варосани делови од Хвар и Дубровник“ информираат надлежите.

Пожарникарите од Хвар имаат многу повици, главно за испумпување на водата од просториите на приземјето, но без значителна штета.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа4 часа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија5 часа

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија5 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија6 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија10 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија10 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија11 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет11 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет11 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија12 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија12 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион1 ден

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...