Контакт

Свет

Трамп победил во Мичиген со најмала разлика во историјата

Објавено пред

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, победил на американските избори на 8-ми ноември во сојузната држава Мичиген со најмалата разлика во историјата, покажуваат резултатите откако во вторникот во оваа американска држава заврши пребројувањето на гласачките ливчиња.

dobivaj vesti na viber

И по пребројувањето, пишува весникот Detroit Free Press од средата, овие резултати не можат да имаат никакво влијание врз исходот од изборите, бидејќи тој не зависи од тоа како е гласано во Мичиген, зашто Доналд Трамп освои повеќе од потребните 270 од ткн електорски гласови.

А оваа бројка од ваквиот сложениот американски систем на претседателските избори му ја овозможи победата над демократската противкандидатка Хилари Клинтон, иако таа според последните информации таа имала над два милиона гласови повеќе од републиканскиот кандидат.

Според резултатите од пребројувањето на поединечните гласови, објавени на официјалната интернет страница на државата Мичиген, Трамп таму освоил 2.279.543 гласа на избирачите, а Клинтон 2.268.839 гласови. Со тоа разликата меѓу нив е само 10.704 гласови. Како што забележува Detroit Free Press, станува збор за најмалата разлика меѓу кандидатите во досегашната историја на изборите во оваа земја, но кој бил претходниот резултат весникот не известува.

Според последните пребројувања Трамп на претседателските избори во САД успеал да го зголеми бројот на поддршката од ткн електори на 306, додека Клинтон освоила 232 вакви гласови./крај/мф/сн

Свет

Жена била нападната од волци додека џогирала во сафари парк во близина на Париз

Објавено пред

36-годишна жена е тешко повредена кога во неделата била нападната и мачена од тројца волци во сафари парк во близина на Париз, јавуваат француските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Жена која го минувала викендот со мајка си и бебето во Зоолошкиот парк Тоири, за време на утринското џогирање случајно завршила во главната сафари зона, каде што можат да влезат само автомобили.

Откако била нападната од волци, итно била пренесена во болница и е на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Свет

Министерот за внатрешни работи на Франција: Можни се високи тензии на денот на изборите

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи на Франција Жералд Дарманен денеска изјави дека на денот на првиот круг од вонредните парламентарни избори можни се „многу силни тензии“, но оцени и дека нема ризик од терористички напади.

dobivaj vesti na viber

„Можно е да има исклучително силни тензии“, изјави Дарманен за француското радио РТЛ.

Тој рече дека властите се подготвуваат за „многу запалива“ ситуација навреме за гласањето во недела, на 30 јуни, кое ќе се одржи на помалку од еден месец пред почетокот на Олимписките игри во Париз.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на загинати за време на овогодишниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Објавено пред

Бројот на починати за време на овогодинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на Саудиска Арабија Фахад Ал Џалаџел.

dobivaj vesti na viber

Министерот, чии зборови ги пренесе државната телевизија, рече дека причината за смртта е „пешачење на долги растојанија под директна сончева светлина“ без соодветна заштита, а меѓу загинатите има многу стари лица и оние кои боледуваат од хронични болести.

Околу 83 отсто од смртните случаи се оние на кои не им било одобрено за аџилак, рече саудискиот министер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Бројот на загинати за време на овогодишниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на овогодинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија49 минути

Левица: Уапсени моќници со дрога, блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет56 минути

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет1 час

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост е полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод кој пловел под знаме на Либерија и е во сопственост на Грција е полесно повреден во...

Македонија1 час

ЦУК: 2 699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два се уште се активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија2 часа

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија11 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија11 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија13 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет13 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија14 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија15 часа

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија16 часа

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...

Македонија18 часа

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: паднал од кровот на викендичката на Осогово и загинал

Полицијата објави детали за несреќата во која вчера животот го загуби пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Според информациите,...

Топ21 час

Возач со автомобилот удри во 77-годишен мотоциклист во Штип и побегна од местото

Вчера на улицата Гоце Делчев во Штип, автомобил удри во мотоцикл „баотиан’ со штипски регистарски ознаки, управуван од М.Т.(77) од...

Свет22 часа

Подготвени сме на било каква акција во Либан, рече израелскиот министер по заканите на Хезболах

Израел е подготвен за секаква акција што може да биде потребна во Газа, Либан и дополнителни области, изјави израелскиот министер...

Македонија22 часа

МНР: Македонските граѓани да го напуштат Либан поради влошената безбедносна ситуација

Поради влошенета безбедносна ситуација во Либан, Министерството за надворешни работи ги повикува македонските државјани кои се наоѓаат во оваа држава,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Како држава мора да имаме силни и брзи резултати за да фатиме чекор со европските стандарди и вредности

Граѓаните на изборите јасно и недвосмислено дадоа поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, на промените и на реформите. Сега е време идната Влада...

Свет1 ден

Романската воена база наскоро ќе стане најголема НАТО база во Европа: „Зголемено е американското присуство“

Воздухопловната база Михаи Когалничану во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од Рамштајн...

Свет1 ден

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер ја погоди Венецуела

Венецуела денеска беше погодена од земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил рано утринава, по...