Контакт

Вести

Мајкл Флин бара имунитет за да сведочи за руската интервенција во изборите

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Поранешниот советник на американскиот претседател Доналд Трамп, за прашања од национална безбедност, Мајкл Флин му предложи на ФБИ и на парламентарците кои ги истражуваат врските на соработниците на американскиот претседател со Русија, да сведочи, но во замена за судски имунитет, објави во петокот “Волстрит џурнал”, цитиран од светските новински агенции и агенциите.

 

Предлогот, е упатен преку адвокатот на Флин кон ФБИ и комисиите за разузнавање на Претставничкиот дом и на Сенатот, но во моментов тој предлог не е прифатен, прецизира на својот сајт американскиот весник.

 

“Генерал Флин дефинитивно има што да каже и многу би сакал тоа да го направи, ако околностите дозволат”, посочи во специјално соопштение адвокат Роберт Келнр. Според Келнр Флин не би се согласил да биде сослушуван во “слична силно политизирана атмосфера на лов на вештерки”, пишува весникот.

 

И двeте комисии го истражуваат прашањето дали имало руска интервенција во претседателските избори минатата година, како и за можни врски меѓу изборниот штаб на Трамп и руски претставници.

 

“Волстрит џурнал” објави дека Флин побарал имунитет не само од нив, а и од Федералното биро за истраги, но тоа не се споменува во соопштението на Келнер. Долниот дом на конгресот негира дека тој упатили ваков предлог, а ФБИ одбива да коментар. Не е познато дали Флин предложил да зборува за специфични аспекти од времето кога работел за Трамп, но фактот дека сака да си обезбеди имунитет, значи дека признава дека може да си има проблеми со правдата„, нагласува весникот.

 

Во меѓу време “Вашигтон пост” потсети дека во септември Флин  во етерот на телевизиска емисија рече дека “кога ќе ти дадат имунитет, тоа значи дека најверојатно си извршил кривично дело”

 

Зборовите беа кажани на адреса на членовите на штабот на Хилари Клинтон, кои добиле имунитет во врска со истражните индикации на ФБИ за користењето на приватниот мејл сервер на Клинтон.

 

Сведочењето на Флин би дало јасност за разговорите што тој ги водел со рускиот амбасадор Сергеј Кислјак минатата година, како советник за национална безбедност во кампањата на Трамп.

 

Флин даде оставка на функцијата во февруари, кога стана јасно дека ги премолчел разговорите со рускиот амбасадор, спроведени по телефон, пред Трамп да стапи на должност.

 

Се уште има многу прашалници околу разговорите, кои веројатно ги воделе советници на Трамп и претставници на Русија.

 

Претходно оваа недела Белата куќа соопшти дека зетот на Трамп Џаред Кашнер кој сега е и еден од клучните советници во претседателството, се сретнал во декември со шефот на руската државна “Внешекономбанк”, која е меѓу санкциониранте субјелти од САД.

 

На почетокот на јануари американските разузнавачки служби објавија извештај, според кој Русија раководела со нападите на електронските адреси на претставници на демократската партија и објавување на информации кои оделе во корист на Трамп  и на тој начин влијаеле на резулатитет на претседателските избори одржани минатата година. Русија ги отфрла, таквите обвинувања.

 

На сослушување од пред една од страна на комисиите, американскиот сенатор Марко Рубио објави дека луѓе од неговиот предизборен штаб не само минатото лето, но и во последните 24 часа биле предмет на неуспешни руски сајбер напади.

 

Рубио исто така беше кандидат за републичката номинација. Тој тврди дека нападот бил извршен по завршувањето на неговата кампања.

 

Сенаторот одби да коментира зборовите на поранешниот експерт за сајбер безбедноста Клинтон Вотс, кој некогаш работел за ФБИ, и според кого руските сајбер напади може да го спречиле не само  Рубио во кампањата, туку и биле насочени кон сите противници на Трамп.

 

Поранешниот агент на ФБИ изјави пред комисијата во Сенатот дека Трамп, свесно или не, им помогна на руските “средства и мерки” за мешање во изборите.

 

Тој го даде за пример Пол Манафорт, поранешниот шеф на кампањата на Трамп, кој неколку месеци пред изборите лансира лажна приказна за терористички напад врз база на НАТО во Турција, објавена на веб-сајтовите на телевизијата RT (поранешната Russia Today) и “Спутник”.

 

За време на кампањата Трамп често повторуваше дека изборите може да се фалсификувааат – кои беа тема број 1 за RT и “Спутник”, објави Вотс.

 

Истражувањата покажуваат дека руските експерти за стратешко планирање нудат пропаганда, од која тогаш се очекуваше Трамп да е на линија.

 

Путин ја користи неспособноста на корисниците на социјалните мрежи да ја осознаат вистината и се насочува кон највлијателните и познати корисници на “Твитер” во светот, рече уште Вотс.

 

“Можам да ви кажам точно во моментот дека  на профили, се шири” советска пропаганда “, и кои се објавуваат  во голем обем на твитови до претседателот Трамп, кога знаат дека е онлајн и така поставуваат конспиративни теории.” Според него Русија ја планирала операцијата повеќе од една година,  а за таа цел тоа било режирано  кон конкретни гласачи – како поддржувачи на Трамп, така и во тенденција да гласаат за Берни Сандерс –  но биле колебливи  од односн на изборот.крај/мф/кс

Вести

“Во основа е пекол на земјата”: Градот Газа оставен тотално без здравствената заштита

Објавено пред

Во раните утрински часови во саботата, над купови бетон и урнатини, толпа лекари и пациенти пешачеа километри низ уништените улици на градот Газа, принудени да се евакуираат пеш од она што остана од болниците. Здравствените работници велат дека се плашат да ги оставаат критично болните пациенти зад себе во град кој сега во голема мера е сведен на урнатини, преземен израелските сили, со болници кои работат без струја, гориво, вода или храна, пишува британски „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

“Тоа е во основа пекол на земјата”, вели Вилијам Шомбург, шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Газа, опишувајќи го она што остана од животот во градот.

Со недели, десетици илјади луѓе се надеваа дека во болниците во Газа ќе најдат засолниште кое е најблиску до безбедно бидејќи енклавата издржа интензивирачки бомбардирања.

Но, откако израелските сили се приближија до објектите и потоа ја нападнаа најголемата болница во Газа, Дар ал-Шифа минатата недела, илјадници луѓе беа раселени заедно со медицинскиот персонал, шетајќи низ уништените улици на југ од енклавата.

Палестинското министерство за здравство во Газа соопшти дека израелските сили побарале евакуација на болницата Ал Шифа вчераутро, три дена откога влегоа во објектот. Здравствените лица сведочат дека им им било кажано дека имаат еден час да ја евакуираат болницата која беше центар на здравствениот систем на Газа.

Најмалку 12.000 луѓе загинаа во израелскиот напад врз Газа по нападот на Хамас на 7-ми октомври, во кој загинаа 1.200 Израелци, а околу 240 луѓе беа заложници.

Прикажи повеќе...

Вести

Борел: Целосно е невозможно да се евакуираат милиони луѓе од северот на Газа

Објавено пред

Првиот човек на ЕУ-дипломатијата Жозеп Борел утринава на прес-конференција изјави дека евакуацијата на милиони луѓе од северниот дел на Газа е целосно невозможна.

dobivaj vesti na viber

Десетици илјади цивили почнаа да бегаат од јужниот дел на Газа вчера, откако Израел им порача на луѓето да ја напуштат областа пред очекуваната копнена офанзива.

„Да се ​​замисли дека можеш да преселиш милион луѓе за 24 часа во ситуација во каква што е Газа, може да биде само хуманитарна криза“, рече Борел на последниот ден од тридневната дипломатска посета на Кина.

И покрај изјавата на ЕУ за поддршка на Израел, тој исто така предупреди дека и Израел е должен да го почитува меѓународното хуманитарно право во одбранбениот процес.

„Позицијата е јасна“, рече Борел. „Но, како и секое право, тоа има граница. А таа граница е меѓународното право“.

Прикажи повеќе...

Вести

Проценки на ОН: Десетици илјади луѓе веќе ја напуштија Газа

Објавено пред

Во текот на ноќта беа објавени најновите проценки на ОН за бројот на луѓе кои ги напуштиле своите домови во северниот дел на Газа.

dobivaj vesti na viber

Тие велат дека веруваат дека станува збор за десетици илјади кои се упатиле кон југ по предупредувањето за евакуација на Израел.

Пред наредбата за евакуација, повеќе од 400.000 Палестинци беа внатрешно раселени, според хуманитарната канцеларија на ОН OCHA.

Израелската војска им порача на околу 1,1 милион луѓе во северниот дел на Газа да заминат пред очекуваната копнена инвазија. Хамас, пак, ги повика луѓето да останат на место и да пркосат на израелската воена наредба.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека наредбата од Хамас е „исклучително опасна – и во некои случаи едноставно не е возможна“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

„Нема повеќе багатела храна на државна сметка“ – за 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија3 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија4 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ4 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија5 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет6 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет6 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет6 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет6 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет6 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија17 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија18 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ20 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...