Контакт

Вести

Над сто жртви во лавините и невремето Авганистан и Пакистан

Објавено пред

Повеќе од сто луѓе ги загубија животите во изминатите три дена поради обилните врнежи од снег, дожд, лавини и студовите кои ги зафатија граничните покраини меѓу Авганистан и Пакистан, објавија властите во неделата.

dobivaj vesti na viber

Бројот на жртвите во Авганистан се зголемил на 87, истакнуваат локалните функционери, додека во Пакистан во неделата загинале 14 луѓе во лавина која погодила мало село, пренесува порталот DAWN.

Лавините погодиле неколку покраини во Авганистан, а најмногу се погодени покраините Бадикшан, Нангахар и Парван во близината на областа на главниот град Кабул, каде што е затворен меѓународниот аеродром.

Поради невремето отежнато е движењето по неколку главни магистрални правци во Авганистан, особено на патот кој ги поврзува Кабул и Кандахар. Таму во снегот се заробени околу 250 возила и автобуси, а за нивно извлекување се упатени полицијата и војската. Властите предупредуваат на можни нови лавини.

Командата на скаутските единици во пакистанската област Читрал, објави во неделата дека во местото Шер Шал најмалку 14 лица загинале. Војниците од под снегот и урнатите домови засега извлекле тела на шест деца, шест жени и двајца мажи, изјавил полковникот Низамудин Шах за DAWN News.

Девет повредени лица се хоспитализирани по природната катастрофа во цивилната болница Гарам, Чашма, соопшти пакистанското радио.

Лавина утрото околу 3 часот по локално време ја погодила покраината
Кибер Пактунгва, изјавила за AFP портпаролката на Управата за справување со кризи состојби, Шима Ајуб Кан. Еден војник загинал, а уше шестмина се повредени кога друга лавина затрупала погранична позиција во Читрал, близу пакистанско-авганистанската покраина. Најмалку 25 куќи се затрупани, а пет домови се уништени, додала./крај/мф/сн

Вести

Вучиќ за налогот на апсењето на Путин: Ние имаме попаметна работа, има стручњаци нека се пријават и помогнат

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одговараше пред новинарите за тоа дали ќе го уапси рускиот претседател Владимир Путин, постапувајќи по налогот на Меѓународниот кривичен суд, со кој неговата држава има соработка и чие законодавство го прифаќа. Вучиќ смета дека одлуката за апсење на Путин ќе има лоши последици, ќе нанесе штета на луѓето и која потврдува дека има голема неспремност да се разговара за мир и примирје меѓу Русија и Украина.

dobivaj vesti na viber

„Во однос на апсењето, немојте да се лутите, ама тоа е глупаво прашање, бидејќи вас ви е јасно дека додека трае војната, Путин нема како да дојде до Србија, а камо ли нешто друго. Што се однесува до апсењето, јас не сум апсел ниту лица под обвинение, а и ниту оние кои ги барал ад-хок трибуналот (Хашкиот суд), тоа не е Меѓународниот кривичен суд со кого имаме соработка. Има стручњаци, можат доброволно да се пријават, овие што Србите ги ставаа во вреќи и ги праќаа во САД. Можат да се пријават и да помогнат – не знам на кого. Јас и Србија имаме попаметна работа во овој момент“, рече Вучиќ.

Тој рече дека треба да има примирје, а не да се чека победа, по што ги праша новинарите: „Стварно мислите дека Русија ќе ја поразите за 3 или 6 месеци? Верувате во тоа?“.

„Несомнено дека целта на тие кои го направиле тоа е да му ја отежнат комуникацијата на претседателот на Русија, а секој кој разговара со него да има во глава дека зборува со лице обвинето за најтешки воени злосторства, додатно да ја отежни економската позиција на Русија од истите причини… И тоа би биле политички причини кои ги разбирам, но зачувувањето на животи е поважно“, рече Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој повтори дека се подготвени да работат на имплементација на европскиот предлог. Посочи дека 12 пати е менуван текстот на кои прифатиле да се имплементира.

dobivaj vesti na viber

„Секогаш кажував дека го прифаќаме концептот, ќе работиме на имплементација, спремни сме да направиме многу повеќе отколку некој од Приштина кој е подготвен да потпише… А подготвен е да потпише затоа што од таму ќе произлезе формално-правната обврска за Србија, да се согласи со независноста на Косово. За тоа водиме сметка. Кога ќе слушнат дека повторувам некои работи, нека знаат дека не го правам истото бидејќи не знам што правам, туку напротив, баш знам што правам“, кажа Вучиќ.

Зборуваше и за тоа зошто не е потпишана декларацијата за исчезнатите лица и тоа зошто и таа останала непотпишана.

„Сакаме да живееме нормално со Албанците, сакаме да работиме едни со други. Не може да се живее со ѕидови од 100 метри. Треба да се развива доверба, а не луѓето да се плашат едни од други. И тоа се е во ред, но пред нас има многу работа“, додаде Вучиќ.

За Заедницата на српски општини во Косово, Вучиќ рече: „Ние имаме потписи за формирање на четири договори“.

„Важен е документот од 2015 година кој говори за принципите. Зошто таа заедница е важна за српскиот народ? Да зборуваме за реалноста. Сите кои живеат јужно, сите живеат како во гето. Немаат никаква институционална заштита. Иако градиме голема болница во Грачаница, сите чекаат да се дофатат до Косовска Митровица и северниот дел, бидеќи е наклонета кон централна Србија и затоа што тука се чувствуваат слободни. Заедницата на српски општини ни е потребна секаде каде Србите живеат. Но, многу повеќе на југот, отколку на северот. Со тоа Србите ќе добијат институционална рамка на делување, и како што е предивдено, орган со свој претседател, совет, своја администрација, општина, која ќе комуницира како што е договорено со договорот од Брисел, со централните власти. Како и да го нарекувате, што и да кажувате, измислувате бајки, можете да правите што сакате, ова е тоа што нас ни е важно“, кажа Вучиќ.

Тој објасни дека Косово сака да ја формира заедницата на три столба. Вучиќ кажа дека 50 пати дошле претставници на европската заедница да го натераат да потпише договор.

„Првиот столб е Уставот на Косово. Вториот столб е изјавата на Федерика Могерини, дека нема да има извршна моќ. Можете да ги викате како сакате, но овластувањата се јасни. И третиот столб кој го сакаат, е уредничко писмо. Јас кажав дека имам сешто видено и додадов: ‘Дали е можно вие луѓе навистина ми зборувате дека материјалниот и формалниот извор на правото треба да биде текст од медуми?’. И успеавме да се избориме за она што е од дијалогот – да биде применето. Дали ќе биде или нема – се надевам дека е можно, а се плашам дека ќе биде многу потешко од она што јас денеска мислам. Јас не кријам од никого ништо, го кажувам секој детаљ, бидејќи гледам дека тие суштински на тоа не се подготвени“, додаде Вучиќ.

Зборуваше и за тоа што е променето за Србија, па рече: „Не многу. Ама од ова прашање ќе зависи нашиот пат кон ЕУ. За нас нема никакви обврски“.

Потенцираше дека нему му е важно Србите да имаат мир во Косово.

Прикажи повеќе...

Вести

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по 12 часовната средба со косовскиот премиер Албин Курти, е задоволен од дијалогот. Тој кажа дека не потпишале договор, но процесот не завршува денеска. Вучиќ сепак е задоволен од дијалогот и рече: „Имам трошка на задоволство, а имавме пристоен разговор и покрај бројните несогласувања“.

dobivaj vesti na viber

„Денеска требаше да го договориме имплемантациониот план. Договор постигнавме, ова нема да биде се. Овие неколку точки кои ги договоривме, тие ќе бидат дел од преговарачкиот рамка за двете страни, како за Белград така и за Приштина. Тоа што исто така е важно во рамка на тоа што се договоривме, е дека ЕУ во процесот кој е долг и обемен. Процесот не завршува денеска, туку денеска почнува. ЕУ ќе процени кој колку направил од имплементациониот план, кој мора да биде проширен, иако мене нема да ми смета да остане ваков. За нас од големо значење е тоа што приоритетна обврска е ставено формирање на заедницата на српски општини и тоа во склад на претходно постигнатите договори во рамка на дијалогот. Морам да кажам дека сум за тоа задоволен“, кажа Вучиќ.

Се осврна и на тоа што ќе каже Курти, па Вучиќ по средбата додаде: „Албанската страна знам дека и вечерва ќе инсистира и зборува за тоа дека не сум потпишал ништо. Јас сум ставил до знаење, што се нашите црвени линии. Мислам дека ако ништо друго, направивме помрднување на работите во конструктивна атмосфера и ќе почнеме нешто работиме. Не е ден ‘Д’, но беше добар ден“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

„Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад!“, порача лидерот на ДУИ Али Ахмети од Чаир....

Европа6 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија7 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија9 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Македонија9 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија11 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија11 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија12 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ13 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија14 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија14 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет14 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет14 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет2 дена

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...