Контакт

Вести

Азилантки во Австралија се обидоа да се самоубијат за да може децата да им останат

Објавено пред

Десетина мајки се обиделе да се убијат во едно австралиско прифатилиште за азиланти за да можат нивните деца да останат во оваа земја, пишуваат тамошните медиуми, но австралискиот премиер изјави дека нема да попушти пред „моралната уцена“.
 

Десетина мајки се обиделе да се убијат во едно австралиско прифатилиште за азиланти за да можат нивните деца да останат во оваа земја, пишуваат тамошните медиуми, но австралискиот премиер изјави дека нема да попушти пред „моралната уцена“.

 

 

Жените оваа седмица се обиделе да си ги одземат животите на Божикниот остров, австралиски остров во Индискиот Океан, откако го примиле известувањето за нивно скорешно преместување на Папуа Нова Гвинеја или на островот Наура, пишува во средата The Sydney Morning Herald.

Илегалните имигрантки, коишто најчесто пристигнуваат со брод и имаат намера да побараат азил во Австралија, властите ги упатуваат во прифатилиштата на пацифичките острови додека не бидат решени нивните молби, што може да трае и по неколку месеци.

Од Австралиската комисија за човековите права, којашто инаку е владина агенција, за AFP изјавиле дека примила информација за седум обиди или закани со самоубиство во последните 48 часа од жени сместени во прифатилиштето на Божикниот остров. „Последните седмици забележавме 13 слични случаи“, изјавила портпаролката на комисијата.

Мајките сметале дека нивните деца како сирачиња ќе имаат повеќе шанси да останат на австралиска почва, додал началникот на општината на споменатиот остров за The Sydney Morning Herald, Гордон Томпсон. „Ете колкав е очајот во прифатилиштето во овој момент“, коментирал.

Конзервативната влада на премиерот Тони Абот ветила дека ниеден брод со илегални имигранти, коишто најчесто поаѓаат од Индонезија и на кои најголем број се Ирачани, Иранци и Курди, нема да стигне до австралискиот брег. Тие бродови се пресретнуваат на море и се пренасочуваат кон островите во Пацификот.

Последните години во Австралија пристигнаа десетици бродови со имигранти, главно на Божикниот остров. Стотици имигранти се удавија во бродоломите на старите и претоварени пловила.

Само во текот на минатата 2013 година 20-ина илјади имигранти пристигнаа со бродови и побараа азил во Австралија којашто има 23 милиони население.За решавање на овој проблем, кон крајот на министер за доселеништво Скот Морисон изјави дека Австралија ќе им плаќа на бегалците и на имигрантите илјадници долари да престанат да бараат азил и да се вратат во нивните татковини. Износот кој австралиската влада ќе им го плати на оние коишто бараат доселенички азил зависи од земјата од којашто доаѓаат, а наводните максимални десет илјади австралиски долари добиваат Либанците, Иранците добиваат седум илјади, Авганистанците четири, а Пакистанците и доселениците од Шри Ланка добиваат помалку.

Австралискиот министер за имиграција Скот Морисон изјави дека веќе десет години е стандардна практика на властите на барателите на азил да им се нуди поттикнување да се вратат во татковините. Не сакал да каже за кои суми станува збор, но од порано беше објавено дека владата на премиерот Тони Абот трикратно ги зголемила.

Според Морисон, кога на потенцијалните азиланти им станало јасно дека нема да добијат дозвола за траен престој во Австралија, за трипати се зголемил бројот на лицата кои ја прифаќаат понудата. Порачува и дека „никој кој во Австралија допловил илегално нема од оваа влада нема да добие постојана виза“.

Откако во септември 2013 година беше избрана владата на премиерот Тони Абот, 382 баратели на азил доброволно се вратиле во своите татковини, соопшти владата. Министерот за иселенички прашања Морисон бе сакаше да открие колкав е максималниот исплатен износ./крај/мф/сн

Извор: AFP©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија2 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион3 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион5 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет5 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион6 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ6 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија6 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион7 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија8 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион9 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија9 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион18 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион20 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион21 час

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет23 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Досие