Контакт

Вести

Дејвид Бекам во филм на УНИЦЕФ за ставање крај на насилството врз децата

Објавено пред

 

Новиот филм со силна порака, во кој настапува амбасадорот на добра волја на УНИЦЕФ, Дејвид Бекам, започна да се прикажува денеска, за да ја илустрира бруталната реалност за физичката и психичката злоупотреба која може засекогаш да ги обележи децата.

 

Во новиот едноминутен филм на УНИЦЕФ, сцени од насилство врз децата се појавуваат како анимирани тетоважи на телото на Дејвид Бекам. Додека личните тетоважи на Бекам се белези избрани да претстават среќни или важни спомени, милиони деца носат белези кои не ги избрале: долготрајни лузни од насилство и злоупотреба. Анимациите во филмот ги прикажуваат сите пречести форми на насилство кои момчињата и девојчињата ги трпат на места каде што треба да се безбедни – дома, на училиште, на интернет и во заедницата.

 

„Кога започнав со мојата фондација наречена „7“со УНИЦЕФ, се обврзав да направам сè што можам за светот да стане побезбедно место за децата и да го кренам гласот за работите што имаат разорно влијание врз нивниот живот. Една од тие работи е насилството. Секои пет минути, по едно дете умира од насилство некаде во светот. Уште неколку милиони се во опасност од физичка, емоционална и сексуална злоупотреба што може засекогаш да им го уништи детството“, вели Бекам.

 

„Минатата година, со УНИЦЕФ ја посетив Камбоџа, каде што сретнав и слушнав деца кои раскажуваа за ужасното насилство што го доживеале. Бев шокиран од она што го чув и видов како насилството може да остави длабоки и трајни лузни. Ниедно дете не треба да го трпи тоа. Сепак, во сите делови од светот, дома, на училиште и на улица, децата трпат слично насилство. Се надевам дека овој нов проект ќе привлече внимание врз овој итен проблем и ќе инспирира акција. Насилството врз децата е погрешно и заедно треба да му ставиме крај“, додаде тој.

 

Со помош на У-извештајот, алатка за пораки што им овозможува на младите да известуваат за прашања што го засегаат нивниот живот, Дејвид Бекам ги покани младите да одговорат на прашања за насилството врз децата.

 

Одговорија повеќе од 190 илјади „У-репортери“ од 22 земји, а две третини од нив изјавија дека лично доживеале физичко или вербално насилство, или дека познаваат некого што доживеал. На прашањето кој сметаат дека најчесто врши насилство, една третина одговорија дека тоа е полицијата или органите за спроведување на законот, 29 отсто рекоа дека тоа се нивните врсници, 28 отсто се изјаснија дека тоа е родителот или старателот, а 9 отсто ги посочија наставниците.

 

Околу 80 илјади У-репортери дадоа предлози за она што може да се направи за решавање на насилството во нивните заедници. 24-годишниот У-репортер од Филипините рече:„Ќе го кренам гласот за да ме чујат и да ги предупредам сите луѓе околу мене за она што се случува, и ќе побарам некој да помогне за да се стави крај, ако не можам сам да го направам тоа.“

 

Трагичните последици од насилството ги засегаат сите аспекти од животот на детето и може да се пренесуваат од генерација на генерација. Насилството врз децата носи сериозни трошоци за сите општества во секој регион на светот.

 

„Насилството и злоупотребата земаат ужасен данок на животот и иднината на децата – повредувајќи го нивното тело, поткопувајќи ја нивната емоционална благосостојба, па дури и попречувајќи го здравиот развој на нивниот мозок“, изјави извршниот директор на УНИЦЕФ, Ентони Лејк. „Кога ги штитиме децата од насилство, спречуваме лични трагедии – и промовираме посилни, постабилни општества. Благодарение на моќните заговорници како Дејвид Бекам, и поткрепени со гласот на самите деца и млади, ние градиме импулс за ставање крај на насилството врз децата насекаде“, потенцира тој.

 

Насилството не е неизбежно. УНИЦЕФ укажува на седум докажани стратегии кои може да помогнат за искоренување на насилството врз децата. Тие се: јакнење на ставовите со кои се поддржува ненасилство; спроведување на законите; создавање безбедна средина за децата; поддршка на родителите и старателите; зголемување на семејните приходи за намалување на сиромаштијата; зајакнување на социјалните услуги и опремување на децата со животни вештини.

 

По 10 години како амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ, Дејвид Бекам го започна 7: Дејвид Бекам-Фонд на УНИЦЕФ во февруари 2015 година, заложувајќи се за помагање на најзагрозените деца во светот. Подоцна истата година, Бекам ја посети Камбоџа, каде сретна деца кои претрпеле насилство и злоупотреба. Трогнат од приказните што ги слушна, Бекам потоа беше во Обединетите нации и ги повика светските лидери да ги стават децата, особено најобесправените, во центарот на новите Цели за одржлив развој./крај/мф/бс

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион7 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт9 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ11 час

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија12 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија12 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија14 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ16 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија16 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет17 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија18 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија1 ден

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија1 ден

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија1 ден

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија1 ден

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 дена

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија2 дена

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија2 дена

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија2 дена

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Досие