Контакт

Вести

Израел ја продолжи офанзивата, САД продолжуваат да го снабдуваат со муниција, бројот на жртвите расте

Објавено пред

Израел во четвртокот навечер објави дека продолжува со офанзивата во палестинската енклава Појасот Газа тврдејќи дека од постигнувањето на клучната цел уништувањето на тунелите на исламистичкото движење Хамас, а САД продолжуваат да го снабдуваат со муниција иако претходно го осудија израелскиот напад врз училиште на ОН во Газа, американскиот државен секретар Џон Кери се надева на прекин на огнот а светската организација го обвини Израел дека свесно го крши меѓународното право.

Бројот на жртвите на во Појасот Газа се зголеми во четвртокот навечер на 1.395 мртви и повеќе од 8.100 ранети. Според податоците на УНИЦЕФ, меѓу загинатите има 245 деца.Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави во четвртокот дека Израел е одлучен, без оглед на напорите за постигнување мир, да го заврши уништувањето на подземните тунели коишто палестинското исламистичко движење Хамас ги користи за доставување оружја во Појасот Газа, како и за уфрлување на свои борци зад границата на неклвата со израелската територија.„Одлучни сме да ја довршиме таа мисија со примирје или без него. Нема да се согласам на ниеден предлог кој би ѝ оневозможувал на израелската армија да ја заврши оваа важна задача за безбедноста на Израел“, изјави Нетанјаху пред почетокот на седницата на неговата влада во Тел Авив. Командантот на израелските сили кои дејствуваат во Појасот Газа, генералот Сами Тургеман, претходно во средата изјави дека им се потребни уште „неколку дена за уништување на сите тунели“.Од друга страна, САД најголемите поддржувачи Израел потврдија дека продолжиле со снабдувањето на Израел со муниција, само неколку часа откако во средата навечер остро го осудија израелскиот напад на училиштето на Обединетите нации во Газа.Израелската армија побарала повторна испорака на 20-ти јули за да ги надополни намалените резерви, објави Пентагон. Американското министерство за одрана ја одобри продажбата три дена подоцна. „САД се обврза дека ќе ја гарантира безбедноста на Израел и клучно е за американските национални интереси да му се помага на Израел да ги развива и одржува капацитетите за самоодбрана посилни. Оваа продажба на оружје е во согласност со тие цели“, изјави Џон Кирби, портпарол на Пентагон во соопштение.Американскиот државен секретар Џон Кери, кој во четвртокот навечер престојуваше во посета на Индија, изјави дека сѐ уште се надева на прекин на огнот во Појасот Газам, но не сакаше да шпекулира кога до него би можело да дојде. „САД се надеваат дека до прекин на огнот, што поскоро тоа подобро“, изјави Кери кој својата посета на Њу Делхи ја посвети на кризата на Блискиот исток. Додаде дека е во постојан контакт со сите главни протагонисти на Блискиот исток со цел да се стави крај на судирите меѓу Израел и Хамас. Претходно во четвртокот воската комесарка за човекови права на ОН, Нави Пилај изјави дека Израел свесно го крши меѓународното право во воената офанзива во Газа и затоа светските сили мораа Израел да го повија на одговорност поради моќни воени злосторства. Пилај го осуди и Хамас, поради ракетирањето на израелската територија, понекогаш врз густо населени области, како и САД како главен израелски сојузник кој не прави ништо за да го искористи своето влијание за сопирање крвопролевањето. Агенцијата на ОН з апомош на палестинските бегалци – (UNWRA) ја обвини израелската армија дека „сериозно го крши меѓународното право“ по израелското бомбардирање на училиште во Газа во средата. Близу 180 илјади жители на палестинската енклава живеат во многу неизвесни околности во 83 училишта со кои управува UNWRA. „Ова е шести пат нашите училишта да се нападнати во израелските воздушни напади, претрупани сме со десетици илјади бегалци кои очекуваат помош“, изјави портпаролот на агенцијата, Крис Ганес. Ганес во изјава за панарапската сателитска телевизија Al Jazeera изјави дека „на Палестинците, дури и на децата, на големо им се ускратени правата, на страшен начин“, но од силните емоции не можеше да ја продолжи реченицата, туку го прекри лицето со рацете и заплака. Интернет во четвртокот беше преплавен со снимки и коментари на неговата емотивна реакција, кога зборуваше за состојбата во училиштата на ОН. Израел вината за смртта на цивилите ја префрла врз Хамас, кои како што тврди, со цивилите се служи како со „жив штит“. UNWRA, инаку, претходно во едно од своите соопштенија го осуди користењето на училиштата на ОН за криење оружје и муниција, но тврди дека тоа не е случај кога станува збор за училиштето во Џабалија.Главниот секретар Бан Ки-мун силно во средата го осуди нападот врз училиштето, изјавувајќи дека тоа е ужасно и неправедно и дека бара „одговорност и правда“./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија2 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ3 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија4 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет5 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија5 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија5 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион6 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа6 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет6 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија7 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет7 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија8 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион9 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија19 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет22 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт22 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија23 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Досие