Контакт

Вести

Извори: Податоците од ’црните кутии’ не исклучуваат дека МН17 бил соборен од ракета

Објавено пред

Необјавените податоци од ткн „црни кутии“, кои ги снимаат разговорите во пилотската кабина и техничките податоци за летот, од малезискиот патнички авион кој на 17-ти јули се урна над источна Украина, не и’ противречат на информацијата дека леталото било оштетено од многубројни шрапнели од ракета што експлодирала, пренесе американската телевизиска мрежа CBS, a истовремено малезиската влада објави дека постигнала договор со бунтовниците за непречена истрага на местото на несреќата.
 

Необјавените податоци од ткн „црни кутии“, кои ги снимаат разговорите во пилотската кабина и техничките податоци за летот, од малезискиот патнички авион кој на 17-ти јули се урна над источна Украина, не и’ противречат на информацијата дека леталото било оштетено од многубројни шрапнели од ракета што експлодирала, пренесе американската телевизиска мрежа CBS, a истовремено малезиската влада објави дека постигнала договор со бунтовниците за непречена истрага на местото на несреќата.

 

„Таа (ракетата) го направила тоа што требала да го стори – да го урне авионот“, изјави за телевизијата избор близок на истрагата. Појаснува дека податоците од „црните кутии“ потврдуваат дека имало „декомпресија како резултат од можна експлозија“.

Додава и дека доколку тимот од меѓународните истражители и припадниците на украинските безбедносни сили успеат да дојдат до местото Габрово, тоа ќе претставува големо олеснување на иследниците кои веќе се наоѓаат на местото на трагедијата.

Засега една помалата група холандски, австралиски и малезиски иследници на местото на несреќата изминатите неколку денови соопшти дека има многу повеќе работа за да се најдат цврсти докази за причината за несреќата, се додава во извештајот.

Тие, исто така, сé уште на теренот наидуваат на потресни сцени. „Лични предмети, пасоши, кредитни картички и слично. Холанѓаните само документираа некои многу мали човечки останки во таа област“, изјави Мајкл Боркјуркив, портпарол на специјалната набљудувачка мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Украина.

Во извештајот CBS наведува дека сé уште стотина патници се водат за исчезнати. Односно од вкупно 298-те патници на летото МН 17 од Амстредам за Куала Лумпур на малезискиот авион кој се урна 60-ина километри од руската граница во областа на Донецк, контролирана од проруските бунтовници, во Ајндховен пристигнаа 227 ковчези со останки. Претставник на холандскиот истражен тим изјави дека тие ќе се концентрираат на пронаоѓање на останките кои недостигаат на листата на патници, но дека систематското чешлање на областа на трагедијата ќе биде многу сложено, уште повеќе поради неизвесната безбедносна ситуација во областа.

Репортерот на телевизијата го поставува прашањето кој е виновен за таквата ситуација на теренот, и дава одговор дека во споменатата област централната власт во Киев нема никаква контрола. Но, исто така, истакнува дека бунтовниците кои го контролирале блиското село, со денови наназад не се појавиле на местото на несреќата, а борбите што се засилуваат меѓу украинските сили и бунтовниците го затвораат просторот и оневозможуваат да се дојде до местото на несреќата и да се соберат доказите.

Од друга страна, малезискиот премиер Наџиб Разак во неделата објави дека е постигнат договор со проруските бунтовници во источна Украина на меѓународната полициска истрага да и’ се овозможи пристап до местото на падот на малезискиот „Boeing 777“ за да можат истражителите да ги утврдат точните причини за несреќата.

Договорот е постигнат со водачот на бунтовниците од самопрогласената Народна Република Донецк, Александар Бородај, се наведува во соопштението на премиерот Разак, „што ќе овозможи да се заштитат меѓународните иследници“. „Се надевам дека договорот со Бородај ќе овозможи безбедност на теренот, за да можат меѓународните истражители да ја вршат својата работа“, се истакнува во соопштението на малезискиот премиер што го цитира Reuters./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија2 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија3 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ4 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија5 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет5 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион6 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион8 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет9 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион9 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ9 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија10 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион11 час

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија11 час

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион12 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија12 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион21 час

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион23 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион24 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет1 ден

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Досие