Контакт

Вести

Медиуми: САД ги снабдуваат со софтвер бунтовниците во Ирак

Објавено пред

Американската влада ги снабдуваат радикалните исламистички групи во Ирак и во Сирија, со софтвер кој тие го користат во подготовката на терористичките напади, објави во саботата иранската телевизија за англиското говорно подрачје Press TV повикувајќи се на локални извори.

Според прилогот, помошта на бунтовниците од страна на САД се врши со посредство на Одделот за поддршка на сириската опозиција.Во моментов припадниците на повеќе екстремистички групи, како на пример ат-Такфир вал-Хиџра, сѐ почесто прибегнуваат кон современите средства за комуникација, вклучително и користењето на социјалните мрежи. Од друга страна, како што објави телевизијата, САД ги снабдува терористите со софтвер кој им овозможува да користат анонимен пристап до ресурсите на интернет.Американскиот политички аналитичар Ренди Шорт за Press TV изјави дека радикалната сунитска џихадистичка група Исламска држава (IS – порано Исламска држава во Ирак и на Левантот – ISIL), која веќе воспостави контрола над повеќе градови и стратешки места во северниот дел на Ирак, исто така, е направена по замисла на западните земји. Претходно иранскиот заменик министер за надворешни работи, Хосеин Амир Абдолхијан, исто така, тврдеше дека финансиската поддршка што САД ја доделуваат за сириската сунитска опозиција, доаѓа во рацете на екстремисите. Според него, движењето ISIL се формирано во Сирија со американска помоши и во Ирак каде што на власт се мнозинските шиити, ја игра истата улога на најсилен противник како и во Сирија каде што се бори против владините сили на претседателот Башар ал-Асад, кој потекнува од алавитската заедница, која е огранок на исламскиот шиитизам.„САД се обидуваат да го искористат ISIL, кој го создадоа САД, Велика Британија, Франција, Саудиска Арабија и Турција … како средство да се ослободи од актуелната власт во Ирак“, вели уште еден американски аналитичар, Вебстер Грифин Тарпли, во прилогот на иранската телевизија.„Американската позиција е дека ISIL е крајот на светот, но мораме да го истераме (ирачкиот премиер Нури ал-) Малики надвор од власта, во спротивно нема да добиеме ништо“, додава Тарпли.Според него, многу е сомнително што американската влада одбива да преземе конкретна акција против милитантите од ISIL во Ирак и покрај нејзината наклонетост да употребува воена сила каде и да е во светот.„САД никогаш не се стеснуваат да бомбардираат други земји. Тие радо го повлекуваат орозот и пукаат од колк. Во овој случај имаме интересна противречност, од една страна, зборуваме дека ISIL е крајот на светот, тоа е катастрофа, едноставно апокалипса, но, истовремено, нема бомбардирање“, вели Трапли. Меѓуконфесионалните нетрпеливости кои започнаа минатата година, кои во Ирак имаат историски корени од антагонизмот меѓу мнозинските шиити и сунитското малцинство, кулминираа на почетокот од јуни кога џихадистите од ISIL помогнати од другите сунитски бунтовнички групи составени од поранешни офицери во армијата на ликвидираниот диктатор Садам Хусеин, заземаа големи делови од земјата вклучително и значајни градови, како Тикрит и вториот по големина град Мосул.Ирачките сили кои во првите напредувања на бунтовниците се најдоа пред распад откако бунтовниците се заканија со напад врз главниот град Багдад, засилени со илјадници доброволци од шиитската заедница почнаа да преземаат операции за враќање на контролата во загубените покраини.Во вторникот мисијата на Обединетите нации соопшти дека во текот на насилствата на јуни загинале 2.417 Ирачани, што го прави најсмртоносниот месец досега во 2014 година. Исто така, повеќе од милион луѓе се раселени во Ирак./крај/мф/сн

Извор: Press TV©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија3 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ4 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион4 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија5 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион5 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија10 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија10 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија10 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија10 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија11 час

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија11 час

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион22 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет23 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион1 ден

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија1 ден

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија1 ден

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија1 ден

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија1 ден

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Досие