Контакт

Вести

Москва: Политиката на САД се заснова на отворени лаги и ја имаат целата одговорност за кризата во Украина

Објавено пред

Администрацијата на САД ја понесува целата одговорност за судирот во Украина и неговите тешки последици, а исто така во спроведувањето на својата надворешна политика се потпира на целосни лаги, одговори во саботата министерството за надворешни работи на Руската Федерација на претходните обвинувања на Белата куќа дека рускиот претседател Владимир Путин „е виновен“ за уривањето на малезискиот патнички авион во источна Украина.

„САД продолжуваат да го туркаат Киев во насилното задушување на незадоволството на рускојазичното население. Еден е заклучокот – на администрацијата на американскиот претседател Барак Обама паѓа дел од одговорноста за внатрешниот судри во Украина и неговите тешки последици“, се наведува во изјавата на руското министерство за надворешни работи. „Судејќи според непопустливата кампања за клеветење на Русија, организирана од страна на американската администрација, таму сé повеќе се потпираат на отворените лаги во спроведувањето на својата надворешна политика. Имајќи ги предвид само најновите изјави на портпаролот на претседателот на САД, Џош Ернест, кој директно ја обвинува нашата земја за уривањето на малезискиот авион над Украина“, се истакнува во соопштението на руската дипломатија. Патничкиот авион „Boeing 777“ кој леташе од Амстердам до Куала Лумпур со 298 патници и членови на екипажот од кои 85 деца, на 17-ти јули се урна над источна Украина, 60-ина километри од границата со Русија, во областа на Донецк контролирана од проруските бунтовници. На последниот брифинг во Белата куќа во петокот, портпаролот Џош Ернест ги обвини руските власти и директно претседателот Путин за уривањето на малезискиот авион. Според него, ракетата земја-воздух била истрелана од територијата којашто ја контролираат проруските бунтовници. Ернест, исто така, рече дека информацијата за тоа дека украинските бунтовници обучени од Русија користеле ракетен систем „Бук“ администрацијата на САД ја добила од социјалните мрежи. „Како поткрепа на своите тврдења Вашингтон досега не даде ниеден доказ, па се повикува само на факти кои можат да се дискутираат и коментираат. Сите во Белата куќа се ограничуваат на споменување на некакви ’разузнавачки податоци’, чии извори никако да бидат наведени и, што е уште полошо, од ’информации од социјалните мрежи’. Со други зборови, вашингтонскиот режим во својата аргументација се потпира на неосновани антируски невистинити шпекулации, собрани на интернет. Познато е кој се занимава со затнувањето на мрежата со тоа ѓубре, тоа е само Вашингтон, а покрај тоа можеби и Киев“, се вели во остро интонираната руска реакција, како што претходно тамошното министерство за надворешни работи реагираше и на најновите проширувања на санкциите од Европската унија, предупредувајќи го Брисел дека потклекнувајќи пред притисоците на САД ја прекинува соработката со Русија во сферата на безбедноста што може да оди во полза на меѓународниот тероризам. Руското министерство за надворешни работи, исто така, истакнува дека Москва постави многу прашања до Вашингтон кој „сé повеќе се изолира себеси од можноста да согледа нешто поинакво освен сопствените планови и заклучоци“.„Пред да ги покажат ’виновниците’, САД би требало да одговорат на 10-те прашања од Министерството за одбрана на Русија и 22-те прашања формулирани од руската Федерална агенција за воздушен сообраќај. Зошто во Вашингтон молчат? Веројатно затоа што немаат одговори. Или затоа што одговорот се сведува на еден збор – санкции“, заклучува руската дипломатија. Претставници на руската армија на 21-ви јули објавија податоци во коишто е регистрирана ситуацијата на територијата на Донецката област непосредно пред трагедијата на малезискиот патнички авион. Тие факти, според Москва, пред властите во Киев поставуваат многу прашања, како што се за зголемената активност на украинските радарски системи во текот на денот на несреќата, лоцирањето во близина на територијата контролирана од бунтовниците на ракетен систем „Бук“ на украинската армија и воени авион на украинските сили кој му се приближил на малезискиот авион кусо непосредно пред падот./крај/мф/сн

Извор: РИА Новости©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија7 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија8 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија10 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија11 час

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија11 час

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија12 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион12 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија12 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион13 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија15 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија15 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет16 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет16 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие