Контакт

Вести

НАТО, ЕУ и Ријад предупредуваат на руската интервенција во Сирија

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер смета дека руската поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад ја продлабочува кризата во Сирија, а Европската унија ја повика Русија „итно да престане“ со наводните напади врз вооружената сунитска опозиција во Сирија која таа ја смета за „умерена“ и со упади во воздушните простори на соседните земји, додека челници од Саудиска Арабија сметаат дека руската интервенција во оваа земја ќе ги поттикне екстремистите да се вклучат во судирот.

„Русија би требало да одигра конструктивна улога во борбата против Исламската држава. Да се поддржува режимот на (сирискиот претседател Башар ал-)Асад не е конструктивно, Тоа само ја продолжува војната во Сирија“, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбег, пред парламентарното собрание на алијансата во Норвешка.

Столтенберг, исто така, рече дека воениот пакт предводен од САД нема намера да испраќа копнени сили во Сирија. Претходно во неделата и рускиот претседател Владимир Путин во интервју за државната телевизија негативно одговори на прашањето дали Русија по воздушните операции може да се реши и за копнена воена акција на сириското боиште.

Русија, којашто е децениски сојузник на Сирија, од 3-ти октомври започна по барање на официјален Дамаск со воздушни операции врз позициите на Исламската држава во Сирија. Меѓутоа, САД и неговите западни и арапски сојузници тврдат дека руските авиони ги бомбардираат и нивните сунитски сојузници во Сирија и ја повикуваат Москва да се концентрира на Исламската дражва.

Тензиите пораснаа откако НАТО ја обвини Русија дека нејзини борбени авиони го повредиле воздушниот простор на Турција, членка на Алијансата. Русија потврди дека нејзини авион „накусо го повредил турскиот воздушен простор поради лоши метеоролошки услови“ и ѝ се извини на Анкара со ветување дека во иднина нема да има такви инциденти. Во другите два случаја Генералштабот на турската армија објави дека станува збор за неидентификувани авиони „МиГ-29“ кои ги провоцирале на границата со Сирија турските „F-16“, а во Сирија руските сили немаат авиони од овој тип.

И Европската унија во понеделникот ја повика Русија „итно да престане со нападите на умерената сириска опозиција“ и со упадите во „воздушниот простор на земјите во сириското соседство“, што доаѓа во период кога сириската војска потпомогната од руските воздушни удари и сојузничките милиции како либанското шиитско движење Хезболах остварува напредување на боиштето.

Министрите за надворешни работи на земјите членки на У, кои во понеделникот се сретнаа во Луксембург изразија „длабока загриженост поради руските напади врз умерената сириска опозиција“. „Тоа мора веднаш да престане. Исто така, мора да престане руското кршење на суверениот воздушен простор на соседните земји“, се вели во заклучоците објавено по министерскиот состанок.

Европската унија е загрижена од тоа што руските воздушни напади не биле насочени само на Исламската држава и на другите терористички групи, туку на сите противници на сирискиот претседател Башар ал-Асад.

„Оваа воена ескалација може само да го продолжи судирот, да го поткопа политичкиот процес, да ја влоши хуманитарната криза и да го зголеми радикализмот. Нашата цел би требало да биде деескалација на судирите. ЕУ ја повикува Русија да се концентрира на заедничката цел постигнување политичко решение за судирот“, се истакнува во заклучоците.

ЕУ истакнува дека во Сирија се случува „трагедија од невидени размери“ во која досега загинале 250.00 луѓе, 7,6 милиони се прогонети од своите домови во земјата, а 4 милиони во странство. Најодговорна за тоа ЕУ ја смета власта на сирискиот претседател Асад, „ЕУ ги осудува прекумерните, непропорционални и неселективни напади кои сирискиот режим продолжува да ги прави против својот народ. Режимот на Асад ја носи најголемата одговорност за мртвите и раселените“, се вели уште во заклучоците.

Руската воена интервенција во Сирија ќе има „опасни последици“, ќе ја вовлече во секташката војна и ќе ги поттикне милитнатите од целиот свет за се вклучат во него, изјави во неделата за Reuters саудиски извор, интерпретирајќи ја пораката којашто има ја пренеле саудиските дипломати на руските челници во неделата во Сочи, што е трета посета на саудиски функционери на Русија во последните неколку месеци.

,Саудиска Арабија ќе продолжи да ја поддржува „умерената“ опозиција во Сирија цитирајќи ги изјавите на министерот за одбрана Мохамед бин Салман и шефот на дипломатијата Абдел ал-Џубејра на средбите со рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Алавитскиот (шиитски) претседател на Сирија, Башар ал-Асад од почетокот на граѓанската војна во март 2011 година ја обвинува сунитска Саудиска Арабија дека ги поддржува финансиски и воено радикалните сунитски елементи во земјата, вклучително и џихадистичката Џебхат ан-Нусра, сириското крило на Ал Каеда.

„Руската интервенција во Сирија ќе ја вмеша во секташката војна. Неодамнешната ескалација ќе придонесе за привлекување на екстремистите и џихадистите во војната во Сирија“, рекол соговорникот на Reutes.

Според него, Саудијците ја повикале Русија да помогне во борбата против тероризмот во Сирија со придружување на постојната коалиција која ја сочинуваат 20 држави кои повеќе од една година ја бомбардираат Исламската држава, но без особени резултати.

Рекол, исто така, дека сирискиот претседател Асад мора да замине од власта во рамките на наводно договорениот процес на конференцијата во Женева во јуни 2012 година. „Асад мора да замине и Саудијците ќе продолжат да ја зајакнуваат и поддржуваат умерената опозиција во Сирија“, рекол.

Русија, пак, и своевремено тврдеше дека Западот и сунитските земји од Персискиот залив погрешно го толкуваат Женевскиот договор, кој според нив не предвидува децидно заминување на Асад, туку транзиција а за судбината на претседателот треба да одлучуваат само Сиријците./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион2 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет2 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија4 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија5 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ6 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија7 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа8 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа8 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион9 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа9 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија23 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Досие