Контакт

Вести

Нетанјаху: Израел мора да се подготвува за долготраен судир во Газа

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави во понеделникот дека неговата земја мора да се подготви за долготраен судир во палестинската енклава Појасот Газа, со што ги поткопа надежите во брзиот крај на судирот во кој бројката загинати надмина илјада.

Во телевизиското обраќање на јавниот сервис, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека условот за решавањето на кризата е демилитаризацијата на палестинската територијата којашто ја контролира палестинското исламистичко движење Хамас и неговите сојузници, кои САД и ЕУ од порано ги ставија на листите со терористички организации.„Нема да ја завршиме мисијата, нема да ја завршиме операцијата без неутрализацијата на тунелите чија главна цел е уништувањето на нашите граѓани, убивањето на нашите деца“, изјави Нетанјаху, пренесува Reuters. „Мораме да бидеме подготвени на долготрајна (воена) кампања, додека мисијата не биде исполнета“, порача израелскиот премиер. Израелската армија претходно објави дека палестинските борци во понеделникот низ подземен тунел прокопан од длабочината на територијата на Појасот Газа се инфилтрирале на територијата на Израел и влегле во село и отвориле оган врз израелските војници. Израелските медиуми известуваат дека во понеделникот навечер и натаму трае потрагата по милитантите и војниците кои се сметаат за исчезнати, како и дека во судирот се убиени пет борци на Хамас.Исламистичкото движење Хамас, кое од 2007 година по кусотрајната војна со ривалското движење Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абаз со кое во јуни годинава склучи примирје и договор за формирање влада на националното единство што беше повод Израел да се повлече од сеопфатните мировни преговори, издаде соопштени во кое се наведува дека неговите борци убиле десет израелски војници по што безбедно се вратиле на палестинска територија. Токму мрежата тунели коишто со години наназад ги прокопал Хамас преку кои неговите борци се уфрлаат зад израелските линии, е во центарот на израелската офанзива започната на 8-ми јули под називот „Линија на одбраната“ во којашто веќе загинаа над 1.070 Палестинци, од кои повеќето цивили меѓу кои стотина деца, и најмалку 46 израелски војници и тројца цивили.Израелската армија во понеделникот, исто така, и повика цивилите во Појасот Газа особено во околината на градот Газа „веднаш“ да ги напуштат своите домови и да се упатат кон централните квартови на овој најголем палестински град. Секретарот на обединетите нации, Бан Ки-мун, ги повика Израел и Хаамс да го прекинат судирот во Газа и да ги почитуваат меѓународните повици на примирје. „Во името на хуманоста, насилството мора да биде прекинато. Палестинските и израелските челници мора како лидери да ја покажат својата човечност и да го прекинат насилството за да се направи првиот чекор кон мирот“, изјави Бан за новинарите. Челникот на светската организација истакна дека во понеделникот „долго разговарал“ со израелскиот премиер Нетанјаху и го повикал да го „сопре насилството и да ги почитува здружените напори на меѓународната заедница, како и нејзиниот едногласен повик на хуманитарно примирје“.Генералниот секретар на ОН го упати овој повик во понеделникот сличен на апелот на Советот на безбедност при ОН кој во едногласно донесената изјава побара моментално и безусловно примирје во Газа по повод Рамазански бајрам, кој започна во понеделникот кој го означува крајот на постот во светиот муслимански месец./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 минути

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет25 минути

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ38 минути

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет51 минута

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура54 минути

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија56 минути

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјава

Бројот на заразени од коронавирус во земјава надмина 7.000 лица, откако вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментов активни се...

Регион16 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион17 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава18 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет18 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт19 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија20 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ20 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија22 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија23 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ24 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие