Контакт

Вести

Путин: Русија нема да толерира вакви инциденти

Објавено пред

Русија нема да толерира вакви злосторства како што беше нападот врз рускиот „Су-24“, за кој Турција тврди дека е соборен во нејзиниот воздушен простор, додека Москва тврди дека е нападнат над Сирија, порача рускиот претседател Владимир Путин и истакна дека руската страна „се разбира, внимателно ќе го анализира она што се случило, а денешниот трагичен настан ќе имаа сериозни последици за руско-турските односи“, обвинувајќи ја Турција дека ѝ зарила „нож во грбот“ на Русија во борбата против терористите, посочувајќи ја турската поврзаност со трговијата на Исламската држава со нафтата од Сирија и обвинувајќи ја Анкара дека прави обид НАТО да го стави во заштита на терористите.

dobivaj vesti na viber

Во изјавата за медиумите во текот на средбата во Сочи со јорданскиот крал Абдула Втори, дадена во вторникот во врска со турското соборување на рускиот борбен авион во Сирија, рускиот претседател Владимир Путин посочи меѓу другото дека Русија отсекогаш кон Турција се однесувала не како близок сосед, туку како кон пријателска држава. „Не знам кому му било потребно она што се случи, во секој случај не нам“, истакна рускиот челник.„Разбирам дека секоја држава има свои регионални интереси, и ние секогаш ги почитуваме. Но никогаш нема да толерираме такви престапи како денешниот“, рече Путин. Изрази притоа надеж дека „меѓународната заедница ќе најде сили да се обедини против заедничкото зло (тероризмот)“.Претходно во изјавата Путин нагласи дека соборувањето на рускиот „Су-24“ излегува од рамките на борбата против тероризмот, и оти тоа претставува „удар во грбот“ на Русија од страна на соучесниците на терористите. „Денешната загуба е поврзана со ударот што ни го нанесоа зад грб поддржувачите на тероризмот“. Поинаку не можам да го квалификувам тоа што се случи денеска“, рече рускиот челник. Соопштувајќи ги пред новинарите податоците од руското министерство за одбрана дека рускиот авион бил соборен над територијата на Сирија со ракета „воздух-воздух“ истрелана од турски „F-16“ кога „Сухој-от“ бил на височина од 6.000 метри и на оддалеченост од еден километар од турската граница, Путин заклучи дека рускиот воздухоплов изведувал операции против џихадистичката Исламска држава и оти е очигледно дека тој не претставувал никаква закана за Турција.Меѓутоа Путин не пропушти да го истакне она што повремено го пишува западниот печат, односно дека одамна е утврдено дека во Турција се доставува нафта од областите во Сирија кои се под контрола на терористите.„Одамна го имаме утврдено тој факт, дека на територијата на Турција заминуваат големи количества нафта и нафтени производи од териториите кои го контролира Исламската држава“, рече Путин. Според него од тука произлегувала и „најголемата финансиска поткрепа за злосторничката група“. „Сега уште и нé удираат в грб, ги напаѓаат нашите авиони кои се борат против тероризмот“, продолжи Путин.Истакна и дека нападот на Турција врз рускиот „Су-24“ се одиграл и покрај фактот дека „со американските партнери потпишавме договор за спречување на инцидентите во воздухот (над сирија), а Турција како што е познато е меѓу оние кои изјавија дека војуваат, наводно, со тероризмот во составот на американската коалиција“.„Доколку Исламската држава има толку пари, а се смета со десетици, стотици милиони, а можеби и милијарди долари, тие потекнуваат од трговијата со нафта, а и покрај тоа тие имаат заштита од страна на вооружените сили на цели држави, тогаш е разбирливо зошто тие се однесуваат толку дрско, зошто ги егзекутираат луѓето на најѕверски начини, зошто тие извршуваат терористички напади по целиот свет, вклучително и во срцето на Европа“, рече Путин.Оцени дека обраќањето на Турција до нејзините партнери од НАТО во врска со инцидентот со рускиот авион укажува на обид да се стави Алијансата во служба на Исламската држава. Путин истакна дека по инцидентот со рускиот бомбардер „наместо да стапат веднаш во неопходниот контакт со нас, како што е познато, турската страна се обрати до своите партнери во НАТО за разгледување на тоа прашање“.„Што ќе беше доколку ние урневме нивен авион, а не тие наш?… Сакаат ли НАТО да го стават во служба на Исламската држава?“, рече Путин./крај/мф/сн

Извор: ТАСС

Вести

“Во основа е пекол на земјата”: Градот Газа оставен тотално без здравствената заштита

Објавено пред

Во раните утрински часови во саботата, над купови бетон и урнатини, толпа лекари и пациенти пешачеа километри низ уништените улици на градот Газа, принудени да се евакуираат пеш од она што остана од болниците. Здравствените работници велат дека се плашат да ги оставаат критично болните пациенти зад себе во град кој сега во голема мера е сведен на урнатини, преземен израелските сили, со болници кои работат без струја, гориво, вода или храна, пишува британски „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

“Тоа е во основа пекол на земјата”, вели Вилијам Шомбург, шефот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Газа, опишувајќи го она што остана од животот во градот.

Со недели, десетици илјади луѓе се надеваа дека во болниците во Газа ќе најдат засолниште кое е најблиску до безбедно бидејќи енклавата издржа интензивирачки бомбардирања.

Но, откако израелските сили се приближија до објектите и потоа ја нападнаа најголемата болница во Газа, Дар ал-Шифа минатата недела, илјадници луѓе беа раселени заедно со медицинскиот персонал, шетајќи низ уништените улици на југ од енклавата.

Палестинското министерство за здравство во Газа соопшти дека израелските сили побарале евакуација на болницата Ал Шифа вчераутро, три дена откога влегоа во објектот. Здравствените лица сведочат дека им им било кажано дека имаат еден час да ја евакуираат болницата која беше центар на здравствениот систем на Газа.

Најмалку 12.000 луѓе загинаа во израелскиот напад врз Газа по нападот на Хамас на 7-ми октомври, во кој загинаа 1.200 Израелци, а околу 240 луѓе беа заложници.

Прикажи повеќе...

Вести

Борел: Целосно е невозможно да се евакуираат милиони луѓе од северот на Газа

Објавено пред

Првиот човек на ЕУ-дипломатијата Жозеп Борел утринава на прес-конференција изјави дека евакуацијата на милиони луѓе од северниот дел на Газа е целосно невозможна.

dobivaj vesti na viber

Десетици илјади цивили почнаа да бегаат од јужниот дел на Газа вчера, откако Израел им порача на луѓето да ја напуштат областа пред очекуваната копнена офанзива.

„Да се ​​замисли дека можеш да преселиш милион луѓе за 24 часа во ситуација во каква што е Газа, може да биде само хуманитарна криза“, рече Борел на последниот ден од тридневната дипломатска посета на Кина.

И покрај изјавата на ЕУ за поддршка на Израел, тој исто така предупреди дека и Израел е должен да го почитува меѓународното хуманитарно право во одбранбениот процес.

„Позицијата е јасна“, рече Борел. „Но, како и секое право, тоа има граница. А таа граница е меѓународното право“.

Прикажи повеќе...

Вести

Проценки на ОН: Десетици илјади луѓе веќе ја напуштија Газа

Објавено пред

Во текот на ноќта беа објавени најновите проценки на ОН за бројот на луѓе кои ги напуштиле своите домови во северниот дел на Газа.

dobivaj vesti na viber

Тие велат дека веруваат дека станува збор за десетици илјади кои се упатиле кон југ по предупредувањето за евакуација на Израел.

Пред наредбата за евакуација, повеќе од 400.000 Палестинци беа внатрешно раселени, според хуманитарната канцеларија на ОН OCHA.

Израелската војска им порача на околу 1,1 милион луѓе во северниот дел на Газа да заминат пред очекуваната копнена инвазија. Хамас, пак, ги повика луѓето да останат на место и да пркосат на израелската воена наредба.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека наредбата од Хамас е „исклучително опасна – и во некои случаи едноставно не е возможна“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

На денешниот граѓански собир во Скопје, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се осврна и на меѓуетничките односи, истакнувајќи дека од независноста...

Свет3 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија4 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија4 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион5 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет7 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет7 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија8 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија8 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија8 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија19 часа

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет21 час

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија21 час

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија21 час

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија23 часа

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија23 часа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија1 ден

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија1 ден

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет1 ден

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...