Контакт

Вести

САД објавија снимки за гаѓање на Украина од Русија, Москва тврди дека не се докази

Објавено пред

 САД во неделата навечер објавија снимки за кои тврдат дека докажуваат оти од руска територија со артилерија се гаѓаат позиции на украинската армија, додека Русија одговори дека не станува збор за никакви докази и побара да се овозможи меѓународна истрага за украинските гранатирања на руските погранични премини и села.

Американскиот Стејт департмент по електронска пошта ги испратил споменатите снимки со коментар на DNI, бирото на директорот на американската разузнавачка служба, кои служат како „доказ дека Русија ја гаѓа Украина“, за да ги поддржи проруските бунтовници во источниот дел на соседната земја. Четирите снимки прикажуваат делови од руско-украинската граница. Според објаснувањето на DNI, две покажуваат група повеќецевни ракетни фрлачи и група самоодни хаубици за кои американската влада тврди дека се руски системи на руска територија. На сателитските снимки, исто така според појаснувањето, се гледа и кратер во близина на воени позиции на украинската страна од границата. На третата е тешко вооружување наводно од Русија за кое Вашингтон вели дека проруските бунтовници го довлекуваат од внатрешноста на Украина. САД претходно во четвртокот објавија дека поседуваат докази дека Русија ги гаѓала украинските сили од својата територија. „Москва, покрај тоа, планира на бунтовниците да им испрати потешки и посилни ракетни фрлачи“, изјави заменичката на портпаролот на Стејт департментот, Мари Харф, повикувајќи се на американски разузнавачки извори. Според неа, американските информации говорат дека и по уривањето на малезискиот патнички авион на 17-ти јули, „оружјето и натаму ја минува границата кон Украина“. Непосредно пред соопштението на американскиот Стејт департмент, во неделата министерството за одбрана на Русија издаде соопштение дека во последните четири месеци на границата меѓу Русија и Украина, на руската страна се извршени 18 воени инспекции и набљудувања од воздух при што „не регистрирано прекршување или непријавена воена активност“. Руската дипломатија, исто така, во неколку наврати изјавуваше дека Русија не е страна во внатрешниот конфликт во Украина, а обвинувањата за гранатирањата на украинската територија од руската за „неосновани инсинуации“. Веднаш во неделата се огласи со реакција и руската Државна дума, којашто снимките што ги обелодени Стејт департментот ги карактеризираше како „уште еден од постојаните нејасни извештаи за наводно гаѓање на Украина од руска територија“.Според заменикот претседател на руската парламентарна комисија за одбрана, Франц Клинцевич, САД пласираат „очигледни лаги“. Според парламентарецот, снимките од американските сателити се недоволни за обвинување на Русија за гаѓање на Украина, бидејќи за такво утврдување потребни се податоци и од други системи. „Денешната изјава на Американците едноставно е без докази“, заклучува Клинцевич и додава дека тој не поседува „информации за гранатирање од руска територија“. Според него, имајќи ја предвид густата населеност на пограничната област од украинската страна потребни би биле „хируршки прецизни удари“.Тој потсетува дека во последно време зачестиле гранатирањата врз руските погранични области од територијата на Украина во воените дејствија коишто ги спроведуваат украинските сили во источниот дел од земјата. „Поради тоа што деновиве ја гаѓаат нашата територија, јас генерално сум поборник на идејата да се испрати едно екстремно предупредување. Како што велат повеќе мои колеги, да се нанесат прецизни удари за да бидат уништени само системите за ракетен артилериски оган, за да биде испратена порака дека оној кој гаѓа може да настрада“, вели Клинцевич.Претходно седмицава шефот на руската дипломатија Сергеј Лаворв изјави дека при продолжување на нападите врз руската територија, во кои на почетокот од јули загина еден маж а две жени беа ранети, Русија може да одговори со гаѓање на позициите од кои е отворен огнот, како што тоа го прават Турција и Израел кога на нивните територии паѓаат проектили истрелани во сирискиот конфликт а тие ги гаѓаат најблиските позиции на сириската армија. Но притоа Лавров истакна дека инцидентите со гранатирањето на руската територија од Украина, Москва сѐ уште ги смета за резултат на непрофесионалноста во редовите на украинските сили или на случајност./крај/мф/сн

Извор: AFP/РИА Новости

Вести

Болниците во Белгија преполни, бараат помош од Германија

Објавено пред

Белгија побара од Германија да прими пациенти со коронавирус во своите болници за да го намали притисокот врз сопствените единици за интензивна нега, кои се преполни со пациенти поради пандемијата од Ковид-19, објавуваат белгиските новински агенции.

Тие ја цитираат изјавата на шефот за итна медицинска помош Марсел Ван дер Авере, кој рече дека нема повеќе резервни кревети за пациентите во неколку болници во земјата.

Според официјалните податоци, во Белгија се регистрирани скоро 450 новозаразени лица со коронавирус на 100.000 жители во последните две недели. Иако бројот е малку помал отколку пред неколку недели, бројот на починати во меѓувреме се зголеми на просечно околу 40 смртни случаи на ден.

Прикажи повеќе...

Вести

Меркел: Tенка e границатa помеѓу војната и мирот

Објавено пред

Како никој да не разбира колку е тенка границата помеѓу воениот конфликт и мировното решение, изјави германската канцеларка, Ангела Меркел, во Бундестагот.

Тоа го изјави по повод зголемените тензии во источен Медитеран меѓу Турција и Грција и Турција и Кипар.

Пред денешниот самит на ЕУ со Турција, Меркел се осврна на поплаките за кршење на човековите права во Турција, но не пропушти да ѝ оддаде признае на официјална Анкара за спектакуларните и забележителни заслуги за време на бегалската криза во земјата, која и самата има 4 милиони бегалци, повеќе од сите други земји во светот“, објави грчката агенција АНА.

„Во секоја пригода мора да ги редефинираме нашите односи со Турција и да инсистираме на соработка за сите важни, заеднички проблеми и отворени прашања“, истакна германската канцеларка, Ангела Меркел.

Прикажи повеќе...

Вести

Грета Тунберг се врати на протестите по пауза поради коронавирусот

Објавено пред

Младата активистка за животна средина Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го одбележат Денот на глобалните протести против климата во социјално дистанцираниот свет.

„Главната надеж, како и секогаш, е да се обидеме да имаме влијание врз нивото на свесност и јавното мислење, така што луѓето ќе станат посвесни“, им рече на новинарите 17-годишната активистка.

Пандемијата на коронавирусот го спречи одржувањето  масовни собири во рамките на движењето „Петок за иднината“ што го инспирираше Тунберг и ја намали јавната видливост на движењето во последните месеци.

Тунберг ги започна самостојно протестите пред шведскиот парламент во Стокхолм на 20.8.2018 година. Студентите ширум светот наскоро почнаа да ја следат, организирајќи редовни големи протести, а таа беше поканета да разговара со политичките и деловните лидери на конференциите на ООН и на годишниот Светски економски форум во Давос.

Нејзините пораки без двоумење испратени до претседателите и премиерите, заедно со научни факти за потребата од итно намалување на емисиите на стакленички гасови, ѝ донесоа пофалби и награди, но и повремени критики, па дури и закани по живот.

Таа ги повикува пратениците да останат на историскиот договор за климата во Париз од 2015 година, според кој богатите и сиромашните земји треба да преземат мерки за сузбивање на зголемувањето на глобалните температури поради кои се топат глечерите, се зголемува нивото на морето и се менува начинот на врнежи.

Парискиот договор бара од владите да презентираат национални планови за намалување на емисиите со цел да се ограничи зголемувањето на глобалните температури на под два Целзиусови степени.

Денес протести за климата се планирани и на други места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија8 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија9 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија11 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија12 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија12 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија13 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион13 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија13 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион14 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија16 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија17 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет17 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет18 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие