Контакт

Вести

САД против независност на Курдите

Објавено пред

САД ги повикаа политичките лидери во Ирак на единство по повод најавата на Курдите дека ќе одржат референдум за независност.

Белата куќа соопшти доцна во четвртокот дека Ирак може да се спротистави на налетот на сунитските екстремисти единствено доколку остане обединет, пренесува AFP.

 

„Факт е дека продолжуваме да веруваме оти Ирак би бил посилен доколку е обединет“, рекол портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест.

 

Тој истакнал дека „поради тоа САД продолжуваат да го поддржуваат Ирак кој е демократски, плуралистички и обединет“.

 

„Ќе продолжиме да настојуваме до сите страни во Ирак да продолжат да работат заедно кон оваа цел“, рекол претставникот за медиуми на Белата куќа.

 

САД се обидуваат да ги убедат ирачките сунити, шиити и Курди да формираат единствена влада во Багдад.

 

Претседателот на автономниот курдски регион во Ирак, Масуд Барзани, меѓутоа, во четвртокот од парламентот побарал да започне со организирање референдум за независност на тој регион, во моменти кога Ирак се соочува со офанзивата на џихадистите.

 

Парламентот би требало да „отпочне со подготовките за организирање референдум за правото на самоопределување“ на провинцијата која се стреми кон независност веќе десетина години, рекол Барзани во аудиоснимка од состанокот кој се одвивал зад затворени врати до кои успеала да стигне агенцијата AFP.

 

„Тоа ќе ја зајакне нашата положба и ќе биде моќно оружје во нашите раце“, додал курдскиот лидер.

 

Автономниот регион Курдистан веќе подолго време е во судир со ирачката федерална влада поради низа прашања, особено кога станува збор за она за што курдските политичари тврдат дека се одложени и недоволно буџетските надоместоци за регионот оваа година.

 

Ситуацијата, меѓутоа, дополнително се искомплицира кога курдските сили ја презеле контролата над градот Киркук, кој е исклучително богат со нафта, откако ирачките воени сили се повлекле од оваа област пред офанзивата на сунитските екстремисти која започна на деветти јуни.

 

Киркук се наоѓа во средишниот дел на територијата која курдските функционери сакаат да ја присоединат кон својот автономен регион кој се состои од три провинции, политика која наиде на остри критики од Багдад.

 

Според членот 140 од ирачкиот устав треба да се овозможи гласање за тоа дали спорните области ќе бидат припоени кон Курдистан, но овој член досега никогаш не бил применет поради политичките несогласувања.

 

Барзани, меѓутоа, во четвртокот истакна дека ова прашање е веќе решено и дека „не преостанува ништо друго туку дека жителите на овие области да донесат одлука за самоопределување“.

 

Курдските бунтовници во Ирак веќе со децении се борат со владата во Багдад и се подложени на репресија која најчесто е брутална, наведува AFP.

 

Курдите по соборувањето на сунитскиот ирачки диктатор Садам Хусеин имаат голема слобода во локалното управување во нивната автономна област и сега усвојуваат и свои закони, имаат свои безбедносни сили и управуваат со својот визен режим и политика поврзана со странските инвестиции, истакнува француската агенција.

 

По повикот на Барзани за отпочнување подготовки за референдум за независност, американскиот потпретседател Џозеф  Бајден, се сретна со шефот на кабинетот на Барзани, Фуад Хусеин во Белата куќа и и порачал на курдската делегација дека „важно е да се формира новата влада во Ирак која ќе ги обедини сите заедно“, и би се спротиставила на екстремистите од Исламска држава во Ирак и на Левантот (ISIL).

 

Бајден, како што наведува Белата куќа, исто така имал телефонски разговор и со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган со настојување да добие поддршка од клучните држави во регионот за формирање на обединета ирачка влада./крај/мф/ап

 

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион9 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава10 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет11 час

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт12 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија12 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ13 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија15 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија15 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ16 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа17 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет18 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет1 ден

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија1 ден

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија2 дена

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион2 дена

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија2 дена

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа2 дена

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт2 дена

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Досие