Контакт

Вести

Со саботните жртви бројот загинати во Газа се искачи на 121

Објавено пред

Најмалку 15 Палестинци, според болнички извори, се убиени ноќта кон саботата во израелските воздушни напади врз десетина цели во палестинската енклава Појасот Газа, со што бројот на загинати од почетокот на израелската офанзива пред пет дена се искачи на 121, додека меѓународната заедница безуспешно повикува на мир.

Во последниот напад за кој јавуваат агенциите, во Беит Лахи во северниот дел на Појасот Газа, убиени се две лица, а уште три смртно настрадале во друг напад западно од градот Газа, изјавил портпаролот на палестинската служба за вонредни ситуации Ашраф ал-Кудра. Израелската воена портпаролка изјавила дека Израел гаѓал 60 цели во текот на ноќта кон саботата, со што од почетокот на воздушната офанзива од вторникот се гаѓани вкупно илјада палестински цели, пренесува германската агенција DPA.Кратко пред почетокот на традиционалниот еврејски шабат, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел не се согласува на никакво меѓународно мешање во потенцијалниот прекин на огнот, пренесува агенцијата AFP. „Никаков меѓународен притисок нема да нѐ спречи во нападите врз терористите кои нѐ ракетираат“, изјавил Нетанјаху на прес-конференција одржана во министерството за одбрана во Тел Авив.Во телефонскиот разговор со израелскиот премиер, американскиот претседател Барак Обама педложи посредување со цел да се воспостави мир, и истовремено изрази стравување од „натамошно ескалирање на судирите“.„САД и натаму се подготвени да се ангажираат да се постигне прекин на непријателствата, вклучително и враќање на договорот за прекин на огнот од ноември 2012 година“, соопшти Белата куќа, додавајќи дека Вашингтон и натаму исламистичката палестинска организација Хаамс која Појасот Газа го држи под контрола од кусотрајната војна со ривалското движење Фатах во 2007 година, ја смета за „терористичка организација“. САД се подготвени да ја употребат својата мрежа на Блискиот исток за да се „направи обид за престанок на ракетирањето од областа Газа и, како што видовме утрово, од Либан“, изјави портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест.Додека судирот станува сѐ покрвав, меѓународната заедница повикува на мир. Во четвртокот на итната седница на Советот за безбедност при Обединетите нации, генералниот секретар Бан Ки-Мун повика на прекин на огнот. Високата комесарка за човекови права на ОН, Нави Пилај, во петокот изрази сериозно сомневање дека Израел со воените операции во Појасот Газа го крши меѓународното право кое не дозволува гаѓање цивилни цели. Пилај ги повика двете страни да ги почитуваат правилата на војувањето.Се чини дека како и Нетанјаху, ниту челникот на Хамас, Гази Исмаил Ханија во овој момент не е подготвен на примирје. Како што извести Израелската армија, Хамас и неговото радикално воено крило Исламистички џихад, во последните пет дена истрелале околу 660 гранати и ракети, но израелскиот противракетен систем „Челична купола“ пресретнал 140 од нив.Судирите постепено се шират на северниот дел од Израел, особено по ракетирањето од либанска територија во кое немало жртви. Израелската артилерија на тие напади одговорила гаѓајќи едно јужно либанско село.Командантот на генералштабот на израелската армија, генералот Бени Ганц предупреди дека израелските војски „ќе ги засилат и прошират своите активности зависно од потребите, како и дека ќе нападнат „со сите расположливи средства“. Веќе се мобилизирани околу 40 илјади резервисти. Нападите врз Газа ги разлутија земјите коишто граничат со Израел. „Израел тврди дека припадниците на Хамс истрелуваат ракети. А дали некој смртно настрадал?“, запраша турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, чијашто земја се обидува да ги поправи порано многу тесните врски со Израел кои беа прекинати по инцидент со хуманитарни пропалестински активисти во 2011 година, а во последно време одржува контакти со Хамас. Ердоган ги обвини Израелците дека „лажат“, а Египет во петокот ја осуди израелската „политика на колективно казнување“ во Газа за терористичките напади, и ја повикаа меѓународната заедница неодложно да стави крај на судирот.Имајќи предвид дека се влошува состојбата во Појасот Газа, 34 хуманитарните организации повикаа на прекин на огнот и почитување на човековите права на палестинската територија под израелска блокада. Најголемото непријателство меѓу Израел и Палестинците по осумдневната војна кон крајот на 2012 година кога загинаа над илјада Палестинци и стотина Израелци, започна со неодамнешните грабнувања на трите израелски тинејџери кои беа пронајдени мртви во другата палестинска енклава Западниот брег (на реката Јордан) за што беа обвинети палестинските радикални исламисти, за потоа и грабнувањето на палестинскиот тинејџер кој жив бил запален во источен Ерусалим, како одмазда од страна на екстремните еврејски активисти./крај/мф/сн

Извор: AFP/DPA©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија2 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија2 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија3 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ6 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија6 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија6 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија7 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија8 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет8 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа8 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион9 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија20 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија21 час

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија22 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие