Контакт

Вести

Советот за безбедност на ОН едногласно донесе резолуција за падот на малезискиот авион

Објавено пред

Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот навечер без глас проти ја изгласа резолуцијата за падот на авионот на „Malaysia Airlinesa“ во источна Украина со барање обезбедување за „сигурен и непечен пристап“ до местото на несреќата и барање на одговорните за трагедијата во којашто загинаа 298 луѓе.

Меѓутоа и без разлика на тоа што резолуцијата за несреќата е донесена едногласно, забележлива е разликата во интерпретацијата на текстот на документот со кој се согласи и Русија, којашто инаку постојано од Западот и Киев покажувана како виновник за падот на малезискиот патнички авион.

Така, западните агенции во прв ред истакнуваат дека малезискиот авион „во четвртокот е урнат со ракета земја-воздух“ над источна Украина, во област којашто ја контролираат проруските бунтовници и дека со резолуцијата „се осудува уривањето на авионот“. Руските медиуми, пак, пренесуваат дека Советот „едногласно ја одобри резолуцијата за падот“ со која се бара „непристрасна меѓународна истрага на инцидентот“ истакнувајќи дека на усвојувањето на текстот „му претходеа дополнителни консултации на земјите членки на СБ на ОН“.

Со резолуцијата се бара од сите земји и протагонисти во регионот, меѓу кои и Русија како постојан член на Советот за безбедност при ОН, целосно да соработуваат во меѓународната, детална и независна истрага. Исто така, се бара во непосредна близина на местото на падот на авионот веднат да запрат сите активности кои би го загрозиле местото на несреќата, пренесува германската агенција DPA. Со резолуцијата „најсилно се осудува нападот во кој е урнат авионот“ и се бара одговорните за тој чин да поднесат смета, а од главниот секрета на ОН, Бан Ки-мун се бара да „одреди можности со кои ОН може да помогне во истрагата“, пренесува германската агенција. Руската агенција РИА Новости, пак, во извештајот, со повторувањето на барањето од „сите држави и актери во регионот целосно да соработуваат со меѓународната истрага за инцидентот…“, се задржува на тоа дека „Советот (за безбедност) инсистира достојно, со почит и професионално да се однесува со телата и останките на жртвите и ги повикува сите страни да обезбедат неизоставно исполнување на ова барање“.Меѓутоа, агенција исто така наведува дека Резолуцијата 2166, за чија основа е земен предлог текстот на Австралија во кој се внесени делови од предлог текстот на Русија, „најостро ги осудува дејствијата кои довеле до тоа авионот да биде урнат, и треба да се спроведе сеопфатна и независна истрага на трагедијата“ во согласност со начелата на меѓународната цивилна воздушна пловидба“. Агенцијата Итар-Тасс се задржува барањето на Советот за безбедност на ОН „од вооружение групи кои го контролираат местото на несреќата и приодните области“ да избегнуваат „уништување, преместување или оштетување на големите и малите остатоци, уреди, лични предмети и останки“. Пренесува и дека се осудуваат дејствата кои придонеле авионот да биде соборен и бараат „да се изнесат пред лицето на правдата виновниците за тој инцидент“, изразувајќи им сочувство на семејствата на жртвите, народите и земјите од кои потекнуваат настраданите.Покрај тоа, резолуција „инсистира на итно обезбедување сигурен и непречен пристап до местото на падот „претставниците на специјалната набљудувачка мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и на претставниците на другите релевантни организации“./крај/мф/сн

Извор: Макфакс

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион27 минути

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија38 минути

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион10 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион11 час

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион12 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет15 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион17 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија17 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија18 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија20 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион20 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион21 час

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион21 час

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет23 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет23 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет24 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија1 ден

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион1 ден

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Досие