Контакт

Вести

Стејт департментот потврди дека САД не знаат кој го соборил малезискиот авион над Украина

Објавено пред

САД сé уште не знаат кој ја истрелал ракетата којашто на 17-ти јули го собори малезискиот „Boeing 777“ со 298 патници и членови на екипажот над источна Украина, одговори на новинарско прашање на редовниот брифинг во четвртокот портпаролката на американскиот Стејт департмент, Мари Харф.
 

САД сé уште не знаат кој ја истрелал ракетата којашто на 17-ти јули го собори малезискиот „Boeing 777“ со 298 патници и членови на екипажот над источна Украина, одговори на новинарско прашање на редовниот брифинг во четвртокот портпаролката на американскиот Стејт департмент, Мари Харф.

 

Бидејќи за разлика од Русија, САД сé уште не објавија технички податоци од американското разузнавање за трагедијата со малезискиот авион во источна Украина, новинарите на брифингот во Стејт департментот од Мари Харф барале да се разјасни дали Вашингтон има намера да го стори тоа, или барем да одговори на руските тврдења, портпаролката одговорила дека американските податоци ќе бидат соопштени „до најголемо можно ниво и доколку е неопходно“. Во врска со процените на Вашингтон на руските податоци, Харф, пак, одговорила дека САД „длабоки веруваат во сопствената оцена за она што се случило“.

„Ние веќе ја дадовме нашата оцена. Објавивме толку информации, колку што е можно во моментов. Сé што можевме да го декласифицираме, се содржи во основата на оваа процена. Продолжуваме да работиме напорно, за да можеме да објавиме уште повеќе“, изјави портпаролката на американската дипломатија.

Во продолжение Харф го изнесе веќе познатиот став на САД, којашто според неа почива на информации добиени од различни извори.

„Ние сметаме и веруваме дека ракета СА-11 (Бук) била истрелана од проруските сепаратисти од територијата на Украина. Објавивме фотографија којашто ја покажува траекторијата на проектилот. Таа е заснована на тајна информација и ние не можеме да објасниме како сме ја добиле. Ние, исто така, распространивме информација за тоа зошто сметаме дека двете алтернативни хипотези објавени од Русите, не се веродостојни“, рече Харф алудирајќи на теориите дека малезискиот авион можел да биде урнат од силите на украинските власти од ловец „Су-25“ или од противавионски проектил земја-воздух.

„Сметаме дека истрагата треба да продолжи. Неопходно е да утврди чиј палец бил ставен на чкрапалото. Засега тоа не го знаеме. Исто така, не ги знаеме мотивите, зошто тоа било сторено“, додаде портпаролката на Стејт департментот.

Одговорајќи на прашање на естонски новинар, Харф потврди дела САД го поддржуваат планот за воведување нови пожестоки санкции против Русија од страна на Европската унија, особено затоа што трагедијата со малезискиот авион „не смее да остане неказнета“.

Притоа дописникот на руската агенција Итар-Тасс постави прашање во зошто би имала смисла водење истрага чиишто резултати однапред му се познати на Вашингтон, на што Харф одговори дека таа не гледа никаква пристрасност во тоа.

„Ние знаеме кој со месеци ги поддржува сепаратистите. Знаеме дека без директна поддршка од руската владата тие сепаратисти воопшто нема да можеа да се наоѓаат на истокот на Украина и да го правата тоа што сега го прават“, одговори Харф.

Харф одговори и на прашањето зошто САД ја негираат дури и можноста дека ракетата кон малезискиот авион би можела да биде истрелана од украинската армија. „Русија навистина објави мапа којашто покажува претпоставени локации на распоредени батерии СА-11 во области во дострелот на местото на катастрофата. Ние сме убедени дека таа информација не е вистинита. Ние поседуваме информации дека најблискиот украински систем СА-11 (според западната класификација) се наоѓал надвор од радиусот на дејствување во однос на местото на лансирање на ракетите, така и од местото на падот на авионот. Односно, во тој радиус едноставно немал украински СА-11 (Бук).

На прашањето да биде прецизирано дали оваа информација САД ја добиле од властите во Киев или од социјалните мрежи, Харф одговори дека тоа е американска информација. „Не, тоа е наша сопствена информација. Нашите очи се насочени кон тој регион“.

Два дена по падот на малезискиот авион крај Донецк, област 60-ина километри од границата со Русија којашто ја контролираат проруските бунтовници во Украина, рускиот заменик министер за одбрана Анатолиј Антонов постави десет прашања до команданта на украинската армија и му порача на Киев да ги претстави пред меѓународната јавност извештаите за распоредот на противвоздушните и противавионски ракетни системи за да можат светските експерти да утврдат со каков ракетен систем бил соборен малезискиот авион. Во четвртокот Антонов за руската телевизија Россия 24 изјави дека руското министерство за одбрана во јуни и јули регистрирало десетици ракетирања на територијата на Русија. /крај/мф/сн

Извор: Reuters/Итар-Тасс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се подобри.

Макрон рече дека на европските граѓани повеќе од кога и да било им е потребна обединета Европа за да ги бранат своите интереси што ги загрозуваат САД и Кина и да се справат со предизвиците како што се климатските промени, миграцијата и технолошкиот напредок.

„Овој излез е шок. Тоа е историски аларм што мора да се чуе во секоја од нашите земји, низ цела Европа и да нè натера да размислиме“, рече Макрон.

Тој ги критикуваше, како што рече, лагите, претерувањата и поедноставувањата што ја одбележаа кампањата за брегзит во 2016 година.

„Денес е тажен ден, да не го криеме тоа. Но, исто така, и ден што мора да нè натера да ги правиме работите поинаку“, рече францускиот претседател.

Тој додаде дека наскоро ќе ја посети Велика Британија со надеж дека двете земји ќе изградат нов, што е можно поблизок однос.

Велика Британија ја напушти Унијата на полноќ минатата ноќ. Од денеска почна транзиционен период во кој Лондон ќе преговара за условите за нов однос со ЕУ и нејзините членки.

Прикажи повеќе...

Вести

Рекордно топло време во Австралија

Објавено пред

Во Австралија вчера биле измерени рекордни 40,9 степени Целзиусови, со што е надминат претходниот рекорд од 40,3 степени Целзиусови, поставен на 7 јануари во 2013 година, соопшти Бирото за метеорологија, објави Би-би-си.

Овие температури се просек од максималните температури измерени во целата земја.

Австралија во изминатиов период се бори со сериозна суша и пожари. Според најавите од метеоролозите, во текот на неделата ќе биде уште потопло, што значи дека рекордот може повторно да се сруши.

На почетокот на неделата Перт, главниот град на Западна Австралија, забележа три дена по ред над 40 степени, рекорд за декември.

Премиерот Скот Морисон се соочува со јавна критика за неговиот одговор на природните непогоди и климатските политики на неговата влада.

 

Прикажи повеќе...

Вести

Пентагон тестира балистичка ракета

Објавено пред

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено вчера од базата Ванденберг во Калифорнија.

„Во моментот сме во фаза на оценување на резултатот од тестирањето“, соопшти Пентагон.

САД во август се повлекоа од договорот кој во 1987 година го потпишаа со Русија, откако утврдија дека Москва го прекршува истиот. Кремљ ги отфрли таквите обвинувања.

Договорот го потпишаа поранешните американски и советски претседател Роналд Реган и Михаил Горбачов и со него беа забранети проектили на копно со дострел од 500 и 5.500 километри.

Пентагон во август тестираше крстосувачка ракета со дострел поголем од 500 километри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион38 минути

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион2 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион3 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет5 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион7 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија8 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија8 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија11 час

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион11 час

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион12 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион12 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија13 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет14 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет14 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет14 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија15 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион15 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие