Контакт

Свет

За Трамп ОН се клуб за пријатен помин

Објавено пред

Избраниот американски претседател Доналд Трамп порача во понеделниот дека Обединетите нации (ОН) имаат голем потенцијал, но сега претставуваат клуб во кој луѓето ќе се најдат, ќе разговараат и убаво ќе си го поминуваат времето, оценувајќи ја таквата состојба тажна.

„Обединетите нации имаат толку голем потенцијал, но сега тоа е само клуб во кој луѓето ќе се сретнат, ќе поразговараат и добро си го минуваат времето. Толку тажно“, напиша скорешниот американски претседател Доналд Трамп преку Twitter кој му е омилено средство за комуницирање со јавноста.

Објавата на Трамп доаѓа откако во петокот Советот за безбедност на ОН донесе резолуција со којашто се бара „веднаш во целост да ја прекине секоја активност на населување на окупираната палестинска територија, меѓу другото и во источен Ерусалим“, и се тврди дека доселеничките населби „немаат правна издржаност“.

САД, кои имаат право на вето во Советот за безбедност, се воздржаа од гласање со што овозможија резолуцијата да биде изгласана, и таа е првата од 1979 година со која се осудува Израел за политиката на населбите на Западниот брег. Ваквата одлука претставува голем пресврт на американската политика во оваа светска организација.

Ова е воедно и правата одлука за Израел и Палестинците која Советот за безбедност ја прифати во последните осум години, а воздржаноста на Вашингтон е редок потег со кој САД вообичаено го штитат Израел од таквиот развој на ситуацијата.

Тоа ги разгневи еврејските политичари, и премиерот Бенјамин Нетанјаху во неделата и израелскиот амбасадор во САД, Рон Дермер, во понеделникот тврдеа дека зад резолуцијата, нејзината формулација и промоција да биде изгласана стои администрацијата на американскиот претседател на заминување Барак Обама. Двајцата тврдат дека Израел поседува докази кои ќе ги достави на новата администрација.

Трамп во саботата рече дека резолуцијата на ОН со кои се бара запирање на градењето на еврејските населби на палестинските територии „многу ќе го отежне“ мировниот процес меѓу еврејската држава и Палестинците, но дека тој е сепак возможен, и тоа преку директни преговори меѓу двете страни. „Големиот вчерашен пораз на Израел во ОН значително ќе ги компликува преговорите за мир. Многу лошо, но ние сепак ќе го направиме тоа“, напиша во саботата.

Трамп, кој во текот на кампањата го истакнуваше ветувањето дека Ерусалим треба да биде препознаен како главен израелски град, во четвртокот пред гласањето изјави дека Вашингтон треба да го употреби ветото за да ја блокира резолуцијата.

Тој не ја поддржа резолуцијата, ветувајќи дека ќе ја измени ситуацијата во ОН откако ќе стапи на должноста. „Кога станува збор за ОН, сетот тоа ќе се измени по 20-ти јануари“, напиша на Twitter споменувајќи го датумот на кој ќе биде инаугуриран во претседател на САД. /крај/мф/сн

Регион

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Објавено пред

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од најважните бугарски револуционери.

„Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија и регионот на Едрене“, напиша премиерот во оставка Бојко Борисов, на „Фејсбук“.

Днес се навършват 118 години от трагичната гибел на големия български революционер и македонски войвода Гоце Делчев, дал…

Posted by Boyko Borissov on Tuesday, 4 May 2021

Тој додаде дека Делчев бил водач и идеолог на бугарските македонско-одрински револуционерни комитети, подоцна позната како Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација. Национален херој во Бугарија и Република Северна Македонија, порача Борисов.

„Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја што е во основата на договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година. Нека неговата жртва биде пример за тоа како набргу да го најдеме вистинскиот пат кон нашата заедничка европска иднина. Неговиот вечен спомен!“, истакна бугарскиот премиер Борисов.

Прикажи повеќе...

Свет

Дел од огромната кинеска ракета ќе се урне некаде на Земјата, но не се знае каде

Објавено пред

Дел од огромната ракета што го лансира првиот кинески модул за вселенската станица „Тијанх“ паѓа назад на Земјата, а не е познато на која локација на планетата може да падне.

Јадрото на ракетата „Долг март 5Б“, висока 30 метри, го лансира модулот „Небесна хармонија“ во орбитата на Земјата на 29 април, пренесува „Гардијан“.

Тогаш „Долг март 5Б“ влезе во привремена орбита отворајќи можност за еден од најголемите неконтролирани влезови во атмосферата. Некои експерти стравуваат дека ракетата може да падне во населено место, а падот се очекува на 10 мај.

„Тоа потенцијално не е добро. Последен пат кога ја лансираа оваа ракета, нејзините големи метални делови летаа на небото и оштетија неколку згради на Брегот на Слоновата Коска. Повеќето изгореа, но огромни делови од металот паднаа на земја. За среќа, никој не е повреден“, рече Џонатан Мекдауел, астрофизичар на Универзитетот „Харвард“.

Дел од ракетата, според американската војска, орбитира околу Земјата со брзина од речиси 27.600 километри на час на надморска височина поголема од 300 километри.

Прикажи повеќе...

Свет

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Објавено пред

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои се заколнаа дека ќе се откажат од профитот од сопствените вакцини за време на пандемијата на коронавирусот, „Фајзер“ го планира токму спротивното, пишува „Њујорк тајмс“.

Производителот на лекови со седиште во Њујорк и германскиот партнер за вакцини „Бионтек“ објавија продажба на вакцини од 3,46 милијарди долари во првите три месеци, а сега предвидуваат продажбата да достигне приближно 26 милијарди долари во 2021 година, а не околу 15 милијарди долари, како што беше предвидено претходно, пренесува АП.

Двете компании очекуваат набргу да добијат одобрение во САД и ЕУ за давање вакцина на деца на возраст од 12 до 15 години, исто така продолжуваат да тестираат вакцини за други категории пациенти и работат на развој на нови верзии на вакцини, кои имаат подолг рок на траење и не бараат ултраскладирање.

За разлика, на пример, од „Модерна“, вакцината на „Фајзер“ не е клучна за деловната активност на оваа компанија. Минатата година „Фајзер“ оствари профит од 9,6 милијарди долари пред вакцината против коронавирусот да има некакво влијание врз нејзините резултати, пишува „Њујорк тајмс“.

Од „Фајзер“ велат дека, дури и без продажба на вакцини, компанијата е на пат да ја постигне својата цел да ги зголеми приходите за најмалку 6 проценти секоја година до 2025 година. Компанијата соопшти дека оваа година може да произведе две милијарди дози вакцини вклучувајќи 200 милиони дози ветени на САД до крајот на мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Oд утре полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22.30 часот

Владата на денешната седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните во согласност со која...

Регион9 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет9 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет10 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија11 час

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија12 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа14 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија15 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија17 часа

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет18 часа

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија19 часа

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија19 часа

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Свет20 часа

(Видео)15 починати и 70 повредени откако се сруши надвозник на метро во Мексико Сити

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти....

Свет20 часа

(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“...

Македонија1 ден

(Видео) Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување...

Македонија2 дена

Повторно гореше трска кај Калишта

Нов случај на запалена трска на брегот на Охридското езеро, во делото од Струга кон Калишта е забележан вчера. „На...

Топ2 дена

Жена со повреди на главата пронајдена мртва во куќа во Охрид

Жена е пронајдена мртва во викенд-куќа во Охрид. Нејзиното тело било пронајдено утрово, од маж со кој престојувале во куќата....

Топ2 дена

Дваесетгодишна девојка од Скопје со автомобил излетала од пат, повредени три лица

Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера во скопското село Црешево. Според информациите на МВР, вчера...

Македонија2 дена

Кризниот штаб предлага полицискиот час да почнува од 23 часот, угостителските објекти да работат до 22 и 30 часот

Главниот координативен кризен штаб го поддржа предлогот на Министерството за здравство за измена на времетраењето на забраната за движење, односно...

Македонија2 дена

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 1.085 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Досие