Контакт

Свет

Белгискиот принц казнет за непочитување на карантинот

Објавено пред

Белгискиот принц Јоаким (28), кој се заразил со коронавирус по присуството на забава во Шпанија, е казнет со глоба од 10.400 евра за прекршување на карантинските мерки.

Тој е казнет затоа што кога пристигнал во Шпанија на 24 мај, не ја почитувал 14-дневната мерка за карантин, а два дена подоцна присуствувал на забава во Кордоба, јавува Би-би-си.

Иако се извинил за своето однесување, тој ќе мора да плати глоба, која ќе се намали 50 проценти доколку ја плати во рок од 15 дена. Принцот Јоаким е внук на кралот Филип од Белгија и 10-ти во редот за наследување на тронот.

Свет

Руските клинички испитувања на вакцината влегуваат во последната фаза

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана и Националниот центар за истражување за епидемиологија и микробиологија „Гамалеи“ ја започнаа последната фаза од клиничкото испитување на вакцината против коронавирус.

Според соопштението на Министерството за одбрана, тестирањето на првата група доброволци кај кои е испитувана безбедноста и толеранцијата на вакцината, ќе заврши на 15 јули.

На друга група доброволци кај кои се тестира ефикасноста и имуногеноста на вакцината, ќе им биде инјектирана друга состојка на вакцината против коронавирус.

Во втората фаза, целта е да се зајакне имунолошкиот систем и да се продолжи ефектот на вакцината.

Волонтерите се чувствуваат добро, немаат никакви проблеми или несакани ефекти, а првата група ќе биде отпуштена од воената болница Бурденко откако ќе ги помине завршните тестови, пренесува ТАСС.

Резултатите од тестовите на вакцината за Ковид 19, спроведени на група волонтери во Русија, покажуваат дека тие развиваат имунитет на коронавирусот, се додава.

„Во согласност со протоколот за истражување, доброволците редовно се тестираат на антитела и клеточен имунитет. Податоците покажуваат дека доброволците од првата и втората група стекнуваат имунолошки систем по инјектирање на вакцината против коронавирус“, изјави руското Министерство за одбрана.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска наскоро ќе почне да лекува пациенти со Ковид-19 со крвна плазма

Објавено пред

Во Хрватска наскоро ќе почне третман на пациенти со Ковид-19 со крвна плазма од лица кои го прележале вирусот, пишува „Вечерњи лист“.

Следната недела ќе започне собирањето крв од волонтери кои биле излечени од коронавирусот и исполнуваат одредени критериуми слични на оние за редовно доброволно дарување на крв.

„Ние сме подготвени и се надевам деќа ќе започнеме некаде на 15 јули, а донаторите мора да имаат потврден негативен тест за Ковид-19 и да се чувствуваат добро и да немаат некои хронични заболувања“, изјави Ирена Јукиќ, директорка на хрватскиот Институт за трансфузиона медицина.

Во Македонија веќе се применува овој третман кај пациенти заболени од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Ковид-19 се шири во затвор во Црна Гора

Објавено пред

Мерка за самоизолација е одредена за 29 службеници од Црногорската управа за извршување на кривични санкции (УИКС) и деветмина затвореници.

Затворениците кои се разболеле биле во контакт со заразени службеници, објави денеска портпаролот на таа администрација, Небојша Јанковиќ.

Тој објасни дека биле тестирани двајца службеници кај кои потврдено е присуство на инфекција, додека другите ќе бидат тестирани доколку се појават симптоми на болеста.

„Во моментов, 29 службеници на УИКС се во изолација. Мерка за изолација е изречена и за девет уапсени лица, кои биле во контакт со заразените службеници“, рече Јанковиќ во утринската програма на ТВЦГ.

Посочи дека континуирано се следи здравствената состојба на уапсените лицата кои се во изолација, а во случај на симптоми, тие ќе бидат тестирани.

Инаку, во УИКС сместени се 973 лица, 626 затвореници и 347 во притвотор.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но...

Македонија2 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија2 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија2 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија13 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија13 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија15 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија16 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија17 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ18 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија19 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет19 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион20 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион22 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет22 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион23 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ23 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија24 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион1 ден

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија1 ден

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Досие