Контакт

Европа

Британците ги префрлаат парите во Швајцарија

Објавено пред

Во швајцарските приватни банки во последно време има сè поголем број богати клиенти од Велика Британија, кои неодамна го пренесуваат својот имот во странство за да го избегнат хаотичниот брегзит, но и можни повисоки даноци во случај на изборна победа на лабуристите.

„Бројот на сметки отворени од Велика Британија се зголеми тројно во последните месеци“, вели извор од одделот за управување со средства во голема меѓународна банка во Швајцарија.

Швајцарските банки не објавуваат детали за клиентите, но изворите велат дека кога станува збор за клиенти во Велика Британија, повеќето сметки ги отвориле богатите британски граѓани кои сакаат да пренесат дел од своите средства во Швајцарија, која е познато засолниште за богат имот од целиот свет. Трендот се засилил во последните неколку недели.

Лабуристите најавуваат повисоки даноци, што предизвика страв кај богатите. Моќните Британци сакаат да го заштитат својот имот, дури и ако на власт во Велика Британија дојдат лабуристите, кои најавуваат повисоки даноци.

Од јуни 2016 година и референдумската одлука за излез на Велика Британија од ЕУ, фунтата ослабе меѓу 17 и 18 проценти во однос на доларот и еврото. Останаа само неколку недели до објавениот датум на излегување од ЕУ, а условите и можните последици за економијата на Велика Британија сè уште се обвиени во неизвесност.

Најновите статистички податоци на Банката за меѓународни порамнувања (БИС) покажуваат дека Британците на крајот на март имале речиси 19 милијарди американски долари во Швајцарија. Во време на финансиската криза тие чуваа приближно 30 милијарди долари во алпското финансиско засолниште. Меѓу популарните финансиски засолништа на богатите Британци е и Луксембург, каде што на крајот на март имале околу 14 милијарди долари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

По веста за договорот, фунтата достигна 5-месечен максимум

Објавено пред

Фунтата порасна во однос на доларот денес, откако британскиот премиер Борис Џонсон откри дека е постигнат договор за брегзит со Европската Унија.

Стерлингот се зголеми за 1 процент над 1,29 долари утрово, што за валутата значи петмесечен максимум.

Фунтата се зголеми за повеќе од 6 проценти во однос на доларот оваа недела бидејќи постоеше надеж дека ќе се постигне договор за брегзит.

Фунтата, исто така, се зголеми за 0,5 проценти во однос на еврото, па фунтата вреди 1,1129 евра.

Прикажи повеќе...

Европа

Би-би-си: Ердоган во канта го фрлил писмото од Трамп

Објавено пред

Писмото на американскиот претседател Доналд Трамп, до турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, заврши во канта, пренесува Би-би-си повикувајќи се на неименувани извори од турското претседателство.

„Претседателот Ердоган го прими писмото, целосно ја отфрли неговата содржина и го фрли во канта“, потврдиле изворите.

Во писмото, датирано од 9 октомври, испратено по повлекувањето на американските сили од Сирија, Трамп му порачал на Ердоган да не биде „опасен и луд тип“.

Всушност, на денот кога започна турската офанзива во североисточна Сирија, Трамп го предупредил Ердоган дека ако ситуацијата во Сирија не се реши хумано, во историјата ќе остане запаметен како ѓавол.

Прикажи повеќе...

Европа

Каталонскиот премиер најави независност до 2021 година

Објавено пред

Претседателот на каталонската влада, Квим Тора, денеска изјави дека планира да ја направи Каталонија независна од Шпанија до крајот на 2021 година, доколку со тоа се согласат каталонските партии.

Обраќајќи се во регионалниот парламент, Тора рече дека сака предлогот за Каталонска Република да биде готов до следната пролет.

Тој претходно рече дека треба да се одржи нов референдум за самоопределување на Каталонија, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Мандатот на регионалниот парламент истекува во декември 2021 година.

Во Барселона во понеделникот започнаа нови протести на Каталонците, откако Врховниот суд во Мадрид осуди деветмина поранешни каталонски политичари и активисти на девет до 13 години затвор за нивната улога во неуспешниот обид да се прогласи независност на Каталонија во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Расчистено убиството во Кочани – синот го избодел татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија39 минути

Заев – Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за старт на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за старт на преговорите за пристапување во...

Европа53 минути

Постигнат договор за брегзит

Договорот за брегзит конечно е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија околу новиот...

Македонија2 часа

Меркел : Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа3 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион4 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет4 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа4 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија15 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија16 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија18 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа20 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија21 час

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија23 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија23 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија24 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет1 ден

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион1 ден

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија1 ден

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Досие