Контакт

Регион

(Видео) Десетти ден по ред протести во Бугарија, се бара оставка од Владатa

Објавено пред

Протести против владата и генералниот обвинител се одржуваат во Софија и другите градови низ Бугарија, веќе десети ден по ред, и покрај дождот и студеното време.

Учесниците на протестот денeска повторно побараа оставка на владата и на генералниот обвинител и распуштање на парламентот, пренесува БТА.

Началникот на полицијата во Софија, Радослав Стојнев соопшти дена за време на протестите во петокот биле задржани седум лица во притвор. Тој додаде дека нема нарушувања на јавниот ред и дека за време на протестот во петокот не биле забележани групи на провокатори.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во средата побара од министрите за финансии, економија и за внатрешни работи да си дадат оставки поради протестите што се одржуваат низ целата земја против корупцијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Објавено пред

Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми на 127.

На средината на август било одлучено училиштата да почнат со настава на средината на септември, но сега таа одлука е променета поради раст на бројот на заболени.

Во Албанија вкупно заразени се 13.518 луѓе, а починаа 384.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 213 нови случаи на коронавирус и петмина починати

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 213 нови случаи на коронавирус, пет лица починале, а бројот на активни случаи е 1.256, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу активните случаи, 288 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 23 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа се тестирани 6.592 лица.

Оздравеле 110 пациенти, а во самоизолација се 8.155 лица.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се 16.593 лица заболени со коронавирус, од кои 280 починале. Вкупно оздравеле 15.057 лица.

До денес се тестирани вкупно 307.084 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

„Гардијан“: Судењата во Хаг ќе влијаат на односите меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Судењето на поранешните лидери на ОВК во Хаг ќе влијае на веќе напнатите односи меѓу Белград и Приштина, се оценува во коментарот на лондонскиот дневник „Гардијан“.

Британскиот весник наведува дека почетокот на долго одложуваните судски постапки би можел да има значајно влијание на Косово и на напнатите односи меѓу Белград и Приштина.

За време на минатата недела Специјалниот суд за злосторства на ОВК нареди апсење на тројца поранешни и влијателни припадници на терористичката Ослободителна војска на Косово.

Се работи за шефот на здружението на ветерани на ОВК, Хусни Гуцати, неговиот заменик Насим Харадинај и Сали Мустафа.

Тие се појавија пред судот во посебно припремена судница, опремена со заштитни стакла, а Насим Харадинај се изјасни дека не го признава судот во Хаг.

„Не ги признавам овој суд и вашата работа. Ги прекршивте секој човечки закон и право на изразување. И да ме осудите на глоба од 500.000 евра, не можете да го промените мислењето на моите луѓе за овој суд“, порача Харадинај.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион43 минути

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми...

Свет52 минути

Меркел: Пандемијата е трка на долги стази, пред нас е тешко време

Германската канцеларка Ангела Меркел апелира граѓаните да се придржуваат до епидемиолошките мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. „Во моментов...

Топ1 час

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово, осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет2 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: Го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија3 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет4 часа

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ ако...

Свет4 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет4 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет18 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија19 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија19 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија19 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија22 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет22 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија23 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија24 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија24 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија1 ден

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет1 ден

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Досие