Контакт

Свет

(Видео) Жестоки напади длабоко во Русија: Погодена многу важна фабрика за оружје?

Објавено пред

Во вчерашното деноноќие низ Русија се слушнаа неколку експлозии. Така, детонации беа регистрирани во региони длабоко во внатрешноста на Русија: во близина на Смоленск, Тула и Орел.

dobivaj vesti na viber

Според руските медиуми, како што пренесува Некста, во Тула била нападната компанија која произведува оружје. Според извештаите, станува збор за компанија која произведува ракетни системи „Панзир-С“, а работи и на подобрување на оклопните возила на руската армија.

На социјалните мрежи се појавија неколку видеа на кои се гледаат и слушаат детонации. Не се познати повеќе детали за евентуалните штети во оваа фабрика.

Секако, како што често се случува, нема официјална потврда за нападот. Руските власти објавија дека во областа Тула биле соборени дронови.

Пожар избувна на терминалот на рускиот независен производител на природен гас Новатек во пристаништето Уст-Луга во Ленинградската област, соопшти денеска гувернерот на регионот. „Нема пријавени жртви од пожарот на терминалот на Новатек во пристаништето Уст-Луга. Персоналот е евакуиран… Во округот Кингсеп е воведен режим на висока готовност“, изјави гувернерот Александар Дрозденко.

Гувернерот додаде дека претставници на руското Министерство за вонредни ситуации и локалната противпожарна служба се на местото на настанот за да го изгаснат пожарот, пренесува руската државна новинска агенција Тасс. Веб-страницата Marine Traffic претходно објави дека до пристаништето Уст-Луга биле закотвени до пет танкери со национални знамиња на Панама, Габон, Либерија и Грција.

Дрозденко не кажа што го предизвикало пожарот на терминалот на пристаништето во рускиот дел на Финскиот залив, околу 170 километри западно од Санкт Петербург и 35 километри од естонската граница.

Комплексот беше пуштен во употреба во 2013 година.

Рускиот медиум „Шот“ објави на Телеграм дека жителите слушнале дрон, а потоа и неколку експлозии. Новинската куќа Фонтанка во Санкт Петербург објави дека најмалку два дрона биле забележани како летаат кон Св. Петербург пред извештаите за терминален пожар.

Според официјалната веб-страница на Новатек, комплексот Уст-Луга е комплекс за фракционирање и претовар на гасен кондензат кој се наоѓа во целогодишното пристаниште Уст-Луга на Балтичкото Море. Комплексот Уст-Луга обработува стабилен гасен кондензат во лесна и тешка нафта, авионско гориво, мазут и гас и овозможува испорака на нафтени продукти со додадена вредност на меѓународните пазари.

Комплексот Уст-Луга овозможува и претовар на стабилен гасен кондензат на извозните пазари. Комплексот беше пуштен во употреба во 2013 година. Неговиот капацитет беше 6 милиони тони, а по стартот на новата фабрика беше зголемен на 7 милиони тони годишно.

Русија и Украина ја гаѓаат меѓусебната енергетска инфраструктура во штрајкови дизајнирани да ги нарушат линиите за снабдување и логистиката, при што едната страна сака да ја деморализира другата во речиси двегодишната војна која не покажува знаци на крај.

Во петокот, напад со дрон погоди складиште за нафта во западниот руски регион Брјанск, кој граничи со Украина, за што Москва го обвини Киев. Тоа се случи еден ден по нападот на рускиот нафтен терминал во Балтичкото Море, за кој руските власти изјавија дека бил неуспешен.

Регион

Вучиќ: Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, ме погоди што Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Објавено пред

Претседателот на Србија Александар Вучиќ при синоќешното гостување на ТВ Прва го коментираше гласањето на резолуцијата за Сребреница, но и претставниците на црногорското владејачко мнозинство кои во собраниска процедура го доставија предлогот за резолуција за геноцидот во Јасеновац.

dobivaj vesti na viber

„Црна Гора никогаш нема да донесе закон, резолуција или декларација за геноцидот во Јасеновац. Нема да го донесат, самите кажаа, но сами го кажаа мислејќи дека ќе купат два дена околу Сребреница и тогаш сите ќе го заборават “, убеден е Вучиќ.

„Ви кажувам однапред и подготвен сум да се извинам ако не биде така и најсреќен би се извинил, но за жал нема да има потреба да се извинувам“, продолжи тој.

Вичиќ истакна дека „најодвратно му било однесувањето на Црна Гора“ во однос на Резолуцијата за Сребреница.

„Не ме разочараа, бидејќи тоа го очекував. Му реков на Спајиќ (премиерот на Црна Гора) дека не мора да ме залажуваат, дека знам дека ќе гласаат. Нема да им испратиме протестна нота дури и затоа што гласаа дека сме геноцидни.“ изјавил српскиот претседател,.

Тој изјави дека „посилно го погодила Северна Македонија“.

„Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, но тоа не е фер. Испадна дека Грција има повеќе кичма од Скопје, и тоа е точно. Црна Гора не ме ни погоди, ме погоди поради нашите луѓе“, заклучи тој.

Македонија гласаше за усвојување на резолуцијата за Сребреница. Нашата држава беше земја коспонзор на предлогот да се донесе резолуцијата на иницијатива на министерот во заминување Бујар Османи.

Генералното собрание на Обединетите нации во средата ја усвои резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници. Србија се противеше на носењето на ваква резолуција.

 

Прикажи повеќе...

Регион

„Пасатот“ го паркирал во море: капачите во Неум изненадени од несекојдневна сцена

Објавено пред

Арогантното паркирање по улиците на градовите во БиХ веќе е секојдневие, но не се гледа често некој да паркира автомобил во морето, пишуваат тамошните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според написите, токму таква неверојатна слика ги изненадила неколкуте капачи на плажата во Неум, кои гледале како „Пасат“ буквално влегува во морето.

Според фотографиите објавени на социјалните мрежи, возачот го паркирал автомобилот во морето за да го извади скутерот на вода од приколката.

Фотографиите од автомобилот според медиумите, брзо се рашириле на Интернет, а корисниците на социјалните мрежи коментираат дека никогаш не виделе нешто слично.

Прикажи повеќе...

Свет

Свештеник во Флорида гризнал жена која се обидувала да се причести

Објавено пред

Свештеник од Флорида се соочува со обвиненија за напад откако гризнал жена за време на неделната миса.

dobivaj vesti na viber

Жената дошла на мисата во 10 часот, која се одржала во црквата Свети Тома Аквински и се обидела да се причести, објави епархијата Орландо, како што пренесува „NBC News“.

Свештеникот и рекол дека не се подготвила соодветно за причест, и дал благослов и ја замолил да си оди.

Жената подоцна се вратила и се обидела повторно да се причести, велат од бискупијата, а кога Родригез ја прашал дали ги презела сите неопходни чекори за да се причести, таа му рекла дека тоа не е негов проблем.

Свештеникот потоа ја причестил. „Во тој момент жената ја ставила раката во сад што го држел свештеникот, тој се обидел да ја оттурне со слободната рака, по што жената го оттурнала. Свештеникот ја каснал за раката“, наведуваат од епархијата.

Полицијата го истражуваше инцидентот во црквата и го сомничи Родригез за злоупотреба, пренесува медиумот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија12 часа

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија12 часа

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет15 часа

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет17 часа

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија18 часа

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија18 часа

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија20 часа

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ22 часа

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа24 часа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија24 часа

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион1 ден

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет1 ден

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет1 ден

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа1 ден

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион2 дена

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија2 дена

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија2 дена

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија2 дена

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија2 дена

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...