Контакт

Европа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Објавено пред

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години. Тие се осудени поради нивната улога во обидот за одвојување на Каталонија од Шпанија во 2017 година.

Според агенциите, стотина активисти се судриле со полицијата во обидот да влезат во аеродромот. Итните служби соопштија дека 37 лица се повредени, од кои 34 на аеродромот.
Полицијата се судрила со демонстрантите кога тие се обиделе да го пробијат полицискиот кордон и да влезат на аеродромот „Ел Прат“ во Барселона.

Портпаролот на каталонската регионална полиција потврди дека силите за безбедност ги оттурнале лицата кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон.

Според управата на аеродромот, 108 летови биле откажани откако демонстрантите го блокирале пристапот до аеродромот. Патниците морале да излегуваат од автомобилите на автопатот и да одат пешки до аеродромот затоа што сите приоди биле блокирани.
Во разни делови од Каталонија активистите ги блокирале патиштата и железничките пруги.

Иилјадници демонстранти синоќа се собраа во центарот на Барселона.Шпанската влада на премиерот Педро Санчез во изминатите неколку дена испрати полициски засилувања и порача дека нема да се воздржува од активирање на вондредни мерки доколку ситуацијата ексалира.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Раздвижен ден на италијански пазар и покрај строгите мерки поради коронавирусот

Објавено пред

На почетокот на март, кога состојбата со коронавирусот во Италија стана многу тешка, премиерот Џузепе Конте воведе карантин во земјата. На почетокот беше забрането да седи во кафулиња и ресторани поблиску од еден метар оддалеченост и се советуваше што е можно помало движење надвор.

Потоа беше воведен целосен карантин, при што луѓето од домовите можеа да излезат само доколку е неопходно, но и на работа и по намирници. Затворени беа рестораните и кафулињата, како и речиси сите продавници кои не продаваат храна или лекови.

Во земјата се заразени над 115.000 луѓе, а речиси 14.000 починаа. Во ваква ситуација, фоторепортерите на агенцијата ЕПА сликале како изгледа еден пазарен ден во северноиталијанскиот град Падова, кон средината и крајот на март.

На фотографиите од крајот на месецот може да се види дека на земјата е обележан простор за одржување на потребното растојание, но сепак не сите луѓе се придржуваат до правилото. Граѓаните пазарат на отворено, поглемиот дел од нив носат маски, иако, во принцип, се преблиску едни до други.

Погледнете како изгледа купувањето намирници на италијански пазар во време на коронавирус:

 

Прикажи повеќе...

Европа

Ангела Меркел излегува од карантин

Објавено пред

По две недели карантин во својот дом, германската канцеларка Ангела Меркел се враќа во нормала. Одлуката следува по три негативни теста, а владиниот портпарол Штефен Сеиберг рече дека канцеларката се враќа на работа.

„Секако, ќе се почитуваат минималните правила за растојание“, рече тој додавајќи дека за време на карантинот канцеларката извршувала и државни работи, одржувала видеоконференции и имала јавно обраќање.

Меркел замина во карантин кога беше откриено дека докторот со кого била во контакт бил позитивен на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Наместо тоалетна хартија, Шпанците наголемо купуваат вино, пиво и чоколадо

Објавено пред

Шпанските продавници се полни со тоалетна хартија. Наместо тоа, Шпанците панично купуваат вино, пиво, маслинки, чипс и чоколадо или, едноставно, ги купуваат повеќе од претходно, пишува dpa.

Ова го покажуваат податоците од пазарот во време кога цела Шпанија е во изолација од 15 март.

Шпанците купиле 80 проценти повеќе пиво и 60 проценти повеќе вино во изминатата недела во однос на претходната недела, се вели во извештајот на „Инфоретаил“.

Маслинките се чини дека се уште попопуларни, при што продажбата скокна 94 проценти.

Чипсот, чоколадото, сладоледот и инчуните исто така исчезнуваат од полиците и нивната продажба се зголеми од 76 на 87 проценти.

Шпанците, кои инаку се дружат во кафулиња, барови и други места на отворено, сега направија свои домашни барови, пренесува шпанскиот весник „Ел паис“.

Психологот Олга Кастаниер овие промени ги припишува на вознемиреноста предизвикана од епидемијата на коронавирусот и новите ограничувања на движењето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 час

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ4 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија4 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија4 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија5 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија5 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија6 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија7 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија9 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион9 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион9 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет10 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет10 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион10 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет21 час

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет22 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија1 ден

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет1 ден

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија1 ден

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Досие