Контакт

Македонија

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Објавено пред

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и донесе заклучок да им се препорача на организаторите да ги откажат сите јавни собири до 6 март.

Препораката на Владата се однесува на поголемите јавни собири кои се планирани во овој период, како што се Струмичкиот карневал, карневалот „Прочка“ во Прилеп“ и сите слични.

Владата им препорачува на организаторите на спортските настани натпреварите во утврдениот период до 6 март да се играат без публика.

Истата препорака на Влада се однесува и на сите други поголеми забавни и културно-уметнички манифестации.

Владата на денешната седница препорача сите организатори на други јавни настани своите одлуки да ги донесуваат врз основа на консултација и мислење на Комисијата за заразни болести.

Владата ја задолжи Комисијата за заразни болести да продолжи да ги известува Владата, Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и Кризниот штаб, за епидемиoлошката состојба со коронавирусот, за да се планираат идните чекори во превенцијата и справувањето со ситуацијата.

На оваа своја седница Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди неосновано покачување на цените да преземе мерки соодветно за законските прописи и овластувања.

Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи до наредната седница да достави информација како се спроведуваат мерките што ги одреди Кризниот штаб.

Како еден од заклучоците на оваа седница е и одлуката да се воспостави соработка со Црвен крст на Република Северна Македонија и да се повикаат нивните волонтери да асистираат на граничните премини во анкетите на лицата што влегуваат во земјата во соработка со припадниците на граничната полиција.

На денешната седница Владата ја разгледа информацијата за последиците од невремето со силниот ветер на 26 февруари и донесе заклучок да ги повика Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство да покренат постапки за одговорноста за рушењето на фасадите и другите делови од јавните објекти, врз основа на увидот на стручните служби што го направија на оштетувањата на зградите на МЕПСО, на Владата на Северна Македонија, како и на другите објекти.

Македонија

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Објавено пред

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот час викендов.

Откако во градот беше воведена забрана за движење од 16 часот во работните денови, граѓаните во претпладневните часови масовно излегуваат и пазарат.

На сликите може да се забележи дека најголемиот дел се повозрасни лица кои дури се туркаат еден до друг и не го држат пропишаното растојание, како превентивна мерка за заштита од коронавирусот.

Пред некои од експозитурите на банките од утрово во ред се чекало и до два часа, раскажуваат кумановци. Пред банките има и полициски службеници кои ги опоменуваат граѓаните да ги запазат редот и растојанието.

Во изминатите два дена се повторува сликата во градот како онаа пред воведувањето на мерката за целосна забрана за движење во текот на викендот: панично се пазари во маркетите и аптеките, а во маалските продавници до пладне снемува леб и млеко.

Трговците во некои од малите продавници дури одвреме-навреме ги заклучуваат вратите во неможност да се справат со масата луѓе кои упорно сакаат да влезат и да пазарат.

Забрана за движење каква што од викендов важеше за Куманово, од утре ќе се применува на целата територија на државата.

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука од среда, 8 април, да се забрани движењето за сите граѓани, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16 часот до 5 часот наредниот ден.

За време на викендите целосно се забранува движењето за сите граѓани, односно забраната ќе почнува од петок во 16 часот и ќе трае до 5 часот во понеделник.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мизрахи: Потребни се ред и дисциплина, рационалност и самоконтрола

Објавено пред

Доживеавме распад и страшни слики од војни секаде околу нас. Паметиме воени конфликти, масакри, бомбардирања, инфлации, сиромаштија, конфузија, стар систем, нов систем, понов систем, стари вредности, нови вредности. Се бараше од нас да се менуваме и постојано да се прилагодуваме. Но најстрашно е сега, порача поранешната министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

„Стигнавме до момент кога никој повеќе не верува, малкумина имаат надеж, а вистината е реткост. Алчноста ги извади оградите ветувајќи живот за сите, но донесоа ѕидови од омраза бранејќи се од народот. Донесоа цинизам и демагогија проткаени низ бесрамно продавање лаги и ни наредија да ги викаме демократија додека трае нивната автократија.

Почитувани сограѓани, се чини дека ја водиме најголемата битка во нашите животи. Лажната самопрогласена елита има компас само за себе, а срам ни за себе. Бессистемноста која ја создадоа ќе посегне по повеќе животи од невидливиот непријател.

Затоа, сограѓани во оваа битка мора да стоиме обединети. За да победиме мора да бидеме живи и здрави. Седете дома! Ако излегувате нека биде тоа наменски. Користете маски и ракавици. Дезинфицирајте. Штитете се себеси и вашите најмили и додека си го штитите своето семејство штитете ги и туѓите. Во овој момент логиката е едноставна. Вашите родители се и мои, вашите браќа и сестри се и мои браќа и сестри, вашите деца се и мои деца. Да го повторуваме ова секојдневно!

Потребни се ред и дисциплина, рационалност и самоконтрола. И најбитно од сè, останете силни. Овој народ од секогаш знаел како да го најде летото во себе и кога зимата била најстудена. Овој народ верува во нашето сонце и кога е темно. Во крвта ни е“, заклучи Мизрахи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Објавено пред

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска. Соопштувајќи ги активностите на инспекторатите, таа напомена дека апаратите за вода и кафематите се можен преносител на коронавирусот, со напомена дека инспекторите од Агенцијата за храна и ветеринарство дале насока да не се користат.

„Во периодот од 2 до 5 април од страна на пазарните инспектори се затворени вкупно 48 угостителски објекти во повеќе градови и населени места. Истовремено, инспекторите направија визуелни контроли при што констатацијата е дека поголем дел од угостителите ги почитуваат мерките. Дополнително, Државниот пазарен инспекторат ги контролираше и кафематите на бензинските пумпи, но и други локации по градовите и во овие неколку дена се забранети за употреба 215 кафемати. Освен контролите на угостителските објекти, пазарниот инспекторат ги контролираше замрзнатите цени на одредени производи, па така во овој период се забележани помал број на зголемување на цените“, посочи Филиповска-Грашкоска.

Агенцијата за храна и ветеринарство апелира до граѓаните да не ги користат кафематите и апаратите за вода бидејќи тие можат да се преносител на коронавирусот.

„Од Агенцијата за храна и ветеринарство се спроведени 208 надзори во повеќе градови, и тоа во маркети, угостителски објекти, месарници, производствени објекти и зелени пазари. Притоа, изречени се две глоби, од кои едната е за непочитување на претходна наредба издадена од инспектор, а другата поради држење на производ без декларација. Изречени се и седум мерки – едукација, поради неспроведени обуки за знаење за безбедност на храна, а издадени се и 15 решенија на месарници и маркети поради лоша хигиенска состојба, при што, веднаш е наредено да се изврши дезинфекција, дезинсекција и дератизација“, додаде Филиповска-Грашкоска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Топ1 час

Штипјанец загина при работа во каменолом

Педесет и двегодишен маж од Штип загинал, откако паднал при работа во каменолом. Тој бил донесен во Клиничката болница Штип,...

Македонија2 часа

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски...

Македонија2 часа

Бухова: Докторите професионално ги следат сите протоколи, граѓаните да им веруваат

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според...

Топ3 часа

Полицискиот час синоќа го прекршиле 41 лице

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, 41 лице го прекршиле полицискиот час, односно забраната за движење, при...

Европа3 часа

Објавени детали за здравствената состојба на британскиот премиер

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба...

Свет4 часа

Трамп нуди помош вознемирен поради веста за состојбата на Џонсон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека е многу вознемирен од веста за британскиот премиер, Борис Џонсон, кој е заразен со...

Свет5 часа

Во Кина за првпат од јануари нема регистрирани смртни случаи од корона

За првпат од јануари, Кина забележа ден без смртни случаи од коронавирус. Во последните 24 часа во земјата има регистрирано...

Македонија14 часа

Уште две лица од Куманово починаа од коронавирус

Уште две лица од Куманово починале од коронавирус, од кои едниот полициски службеник. Како што соопшти на прес-конференција министерот за...

Свет17 часа

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија17 часа

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија21 час

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет22 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија22 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ23 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија24 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија1 ден

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија1 ден

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион1 ден

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија1 ден

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Досие