Контакт

Топ

Во несреќата на „Првомајска“ загинаа 21-годишно момче и 48-годишен маж

Објавено пред

Дваесет и едногодишно момче и 48-годишен маж загинаа во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на улицата Првомајска, сега Борис Трајковски.

dobivaj vesti na viber

Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во 22 часот меѓу „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ш.С.(21) од село Батинци, Скопско, и автомобил „пежо“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.Ѓ.(48) од Скопје.

Двајцата возачи загинале на местото на несреќата. Увид извршиле јавен обвинител и увидна екипа од СВР Скопје.

По наредба на јавен обвинител телата на починатите биле предадени за обдукција.

Македонија

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Објавено пред

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна бројка луѓе почнаа да бегаат. Полицијата приведе неколку демонстранти, а група граѓани повикуваа да ги ослободат.

dobivaj vesti na viber

„Пуштете ги децата“, извикуваа сите и продолжија да фрлаат со предмети кон полицајците.

Се зголеми бројот на полициските сили, некои од нив имаа и полициски кучиња.

Според информациите од терен, има повредени полицајци, а пристигнаа и возила на итната медицинска помош.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Објавено пред

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом.

dobivaj vesti na viber

Фрлаат со факли, петарди, камења, шишиња и други предмети кон зградата. Како што може да се види, искршени се прозорци и оштетена е фасадата на Собранието.

Може да се чујат повици за оставка, навредливи зборови кон политичарите, премиерот, претседателот на државата, министерот за надворешни работи.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Објавено пред

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за да искажат револт против францускиот предлог. Присутните со себе донесоа пакет јајца.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш северна, само Македонија“, „Оставка“, се дел од извикуваните пароли.

Пукотници од петарди се слушаа во центарот на Скопје. Црвени факли беа фрлани кон зградата на МНР.

Присутните стигнуваат пред Собранието, каде што има силно полициско обезбедување исто како и во центарот на Скопје. Демонстрантите оставија плакат „Научете историја“ и книги од Блаже Конески.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија2 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија3 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија3 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија8 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија8 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија9 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија10 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ11 час

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија12 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ12 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија12 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија14 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет15 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија15 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија16 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија1 ден

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија1 ден

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија1 ден

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...