Контакт

Македонија

Зибери: Како премиер ќе ја избришам последната поделба на Македонци и немакедонци

Објавено пред

Само пред неколку недели, никој не можеше да помисли за еден премиер Албанец во Северна Македонија, а сега целата земја зборува за ова, рече во своето обраќање Насер Зибери кандидатот кој го предложи ДУИ.

Како што истакна Зибери, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му објаснил дека имал консултации со многу почитувани луѓе на цивилното и академското општество и дека неговото име било меѓу предложените како надпартиски кандидат.

„Челикот се кали во оган и една личност се цени за одлуките кои ги зазема за општественото добро наспроти личниот комодитет и затоа реков – да“, објаснува Зибери и додава дека за неговата одлука клучни биле неколку причини.

„Верувам во идејата за прв премиер Албанец и верувам дека не е само чест, туку и должност и обврска за да и служам на ова идеја и на нашата албанска заедница во нашата земја. Да, затоа што јас целиот живот го посветив во борбата за рамноправност на Албанците и другите граѓани, за подобар живот за Албанците како пратеник во Собранието од Партијата за Демократски Просперитет, како Министер за труд и социјална политика, како потпретседател на Владата, и како адвокат. Време е за последниот чекор, време е ги урнеме последните ѕидови кои го делат нашето општество во два дела Македонци и немакедонци“, посочува Зибери.

Тој истакнува дека идејата за премиер Албанец е поголема од секоја личност и од секоја партија.

„Не би прифатил да бидам партиски кандидат. Ниту за ДУИ ниту за некоја друга партија. Бидејќи независноста секогаш беше моето начело како придонесувач во политиката, независноста ќе биде моето начело и како премиер. Еден премиер не треба да и служи на една партија. Тој треба да им служи на граѓаните“, смета Зибери.

Додава дека пред да ја донесе конечната одлука со Ахмети се согласиле дека потребен е кандидат кој ќе ги обедини сите Албанци, но и повеќе, ќе ја обединува Северна Македонија.

Тој воедно порача дека ја бара и довербата на другите албански партии и е отворен за соработка.

Македонија

(Видео) Јанушев: 40 проценти од новата влада ќе бидат жени

Објавено пред

Четириесет проценти од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и Носител на изборната единица 3, кој денеска во Свети Николе средба со граѓаните и со партиските активности.

„Остваривме средба со Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ која што е секогаш со нас рамо до рамо ја водиме оваа битка против оваа криминално рекетарска власт. Исто така сакам да ги поздравам Унијата на млади сили, нашите најмлади но и најактивни членови во партијата кои што се секогаш тука заеднички сплотени да се избориме во оваа битка за Македонија. Она што сакам да го соопштам а што веќе го разговаравме и со членките на Унијата на жени она што планираме како ВМРО-ДПМНЕ во следните 4 години предводејќи ја владата да го направиме во однос на родовата еднаквост и затоа најавуваме дека 40 проценти од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени“, рече Јанушев.

Тој нагласи дека ќе се борат на секое поле, а посебен акцент ќе биде ставен на семејното насилство односно искоренување на семејното насилство и донесување на жената на она место кое што навистина го заслужува во општеството.

„Жената пред се е сестра, мајка, така што мора да продолжиме да работиме на ова поле. Исто така ќе обрнеме особено внимание на жената земјоделец кое што е многу сериозно прашање особено во Свети Николе и светиниколско бидејќи земјоделието е една од главните гранки од што живее овој наш трудољубив народ. Да не ја заборавиме и поддршката која што ќе ја дадеме во спортот. Тука сме знаеме како и гласајте за број 14 за 14 пратеници во изборната единица 3“, додаде Јанушев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Милошоски со втор негативен тест на ковид-19

Објавено пред

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски објави на социјалните мрежи дека и вториот тест за Ковид-19 му е негативен.

„Почитувани пријатели, и вториот лабораториски наод од земен брис испадна со негативни резултати. Се надевам дека овие неколку денови ќе следи успешно закрепнување и дека наскоро ќе се видиме во добро здравје и расположение. И ова ќе помине, а потоа на ред е обновата! Секое добро“, напиша на неговиот фејсбук-профил Милошоски.

Тој во вторникот беше примен на Клиниката за инфективни болести поради зголемена температура, откако претходно објави дека неговата мајка е позитивна на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Визер“ ги отвори своите рути од и до земјава

Објавено пред

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, на 1, јули ги отвори своите рути од аеродромите во Скопје и Охрид. Патниците можат да резервираат карти за 34 различни дестинации до некои од најпопуларните држави како што се Германија, Италија и Шведска.

Со цел да се осигура дека здравјето и благосостојбата на патниците и екипажот останат непроменети, Wizz Air воведува нови протоколи, за да се почитува физичката дистанца за време на чекирање и да се подобри хигиената на летот. Како дел од мерките за заштита на здравјето на патниците и екипажот на авиокомпанијата, патниците треба да се чекираат и да ги купат сите дополнителни услуги онлајн, како на пример плаќање дополнителни торби, за да ја намалат интеракција на аеродромот.

За да се спречи можноста за ширење на инфекција, најучтиво се замолуваат сите патниците да се придржуваат на новите правила за физичка дистанца при влегување и излегување од авионот.

Wizz Air ќе продолжи со својот строг распоред за дневно чистење на целата флота, при што целиот авион ќе биде дезинфициран преку ноќ во согласност со официјалните упатства. Сите нови мерки можете да ги погледнете на видеото во прилог https://youtu.be/2mVFOEaDrxI

Паулина Госк, Менаџер за корпоративни комуникации во Wizz Air, изјави: „Среќни сме дека скопската база е повторно отворена, и ќе ги продолжи своите летови од Скопје и Охрид, овозможувајќи им на патниците можност да патуваат, да ги посетат своите роднини, или пак да отидат на одмор. Безбедноста на нашите патници и членови на екипажот останува наш најголем приоритет. Имплементиравме низа на заштитни мерки за да се осигураме дека хигиената е на највисоко ниво. Спремни сме да ги пречекаме нашите патници на лет!”

Моменталните рури на „Визер“ од Македонија

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Милошоски со втор негативен тест на ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски објави на социјалните мрежи дека и вториот тест за Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија44 минути

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија50 минути

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија5 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија6 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет7 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет7 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија7 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет7 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија7 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет7 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет8 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет8 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет19 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Досие