Контакт

Свет

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Објавено пред

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да не добиваат пари за извршување на кралските должности, како на пример, каков ќе биде нивниот имиграциски статус и дали ќе плаќаат даноци во Велика Британија или во Канада, каде треба да престојуваат.

Не е познато дали Меган сè уште има намера да земе британско државјанство – тоа ќе подразбира дека таа ќе мора извесно време да помине во Велика Британија за да стекне такво право.

Принцот Хари и Меган ќе треба да вратат 2,4 милиони фунти, колку што чинеше да се реновира резиденцијата Фрогмор, платено од парите на даночните обврзници. Оваа куќа во Виндзор ќе остане нивниот семеен дом во Велика Британија. Војводата и војвотката од Сасекс повеќе нема да користат кралски титули и нема да добијат пари од јавните средства за извршување на кралските должности, соопшти Бакингамската палата. Двојката веќе нема официјално да ја претставува кралицата, а новиот аранжман стапува на сила од оваа пролет, соопшти палатата.

Хари и Меган најавија дека нема да бидат „високи“ членови на кралското семејство на почетокот на овој месец.

Поранешниот портпарол на кралицата, Дикер Арбајтер проценува дека новиот договор го носи кралското семејство од криза во прифатлива ситуација.

„Ова е ситуација во која сите добиваат. Ова е најдобриот договор до којшто можеле да дојдат.
Ова е ситуација во којашто може да се функционира и ќе биде преиспитана повторно по една година, што укажува дека вратата сè уште е оставена подотворена“, вели тој.

Што ќе прават Меган и Хари?

Двојката не соопшти детали за тоа каква точно ќе биде нивната улога во иднина.Принцот Хари и Меган планираат да отворат добротворна организација што ќе работи на глобално ниво, но посебно внимание ќе им посвети на Америка и Африка.

Кога минатата година беа на нивната прва турнеја со нивниот син, Меган им рече на девојчињата во сиромашните делови на Јужна Африка дека сочувствувала со нив „и како обоена жена и како нивна сестра“.

И принцот Хари зборуваше за посебната љубов кон Африка, опишувајќи го континентот како „место во светот кадешто највеќе се чувствува како свој на свое“.

Парот веројатно ќе им помогне на женските организации како дел од нивната добротворна работа.

Како ќе заработуваат за живот?

Во моментов, правилата им забрануваат да „заработат за живеење на кој било начин“, но со остапувањето од функцијата на „високи“ членови на кралското семејство, тие би можеле да бидат вработени со полно работно време.

Дејвид Мекклер, автор на книгата за трошоците за живот на кралското семејство и како тие ги стекнуваат, вели дека тие веќе имаат пари и би можеле да заработат повеќе пари од телевизија во иднина.

Меган добивала 50 000 долари по епизода во ТВ сериијата „Suits“. Иако повеќе не работи како актерка, таа добива пари секогаш кога серијата се емитува.

Трошоците за живот за војводата и војвотката – како станарина, патување и облека – моментално ги плаќа таткото на Хари, бидејќи тие ја претставуваат кралицата. Принцот од Велс ги финансира синовите и нивните семејства со приходите од Војводството Корнвол.

Историчарот којшто се занимава со кралското семејство, Хуго Викерс изјави за Би-би-си дека не е убеден дека плановите на парот ќе бидат реализирани.

„Тие мислат дека можат да направат многу работи заедно, но многу е веројатно дека ако не се внимателни, може да завршат како јавни личности со неуспешни кариери“.

И понатаму се под заштита на вооружено обезбедување 

Хари и Меган се личности под „меѓународна заштита“, што значи дека мора да имаат вооружено обезбедување од лондонската полиција. Тие планираат да живеат на релација меѓу Северна Америка и Велика Британија.

Пред раѓањето на Арчи во април, тие се преселиле во нова куќа во Виндзор.Хари и Меган поминаа продолжен одмор во текот на Божиќните празници во канадската провинција Британска Колумбија.

Додека ја снимаше серијата „Suits“, Меган живееше во Торонто долго време и стекна пријатели таму. Семејството, исто така, веројатно ќе помине одредено време и во Калифорнија, каде Меган пораснала и кадешто живее нејзината мајка, Дорија Регленд. Нејзиниот татко, Томас Маркл, со кого Меган слабо комуницира, живее во Мексико.

Свет

Американските милионери бараат поголеми даноци за супербогатите

Објавено пред

Во Њујорк и во Вашингтон се одржа необичен протест на кој учествуваа луѓе што заработуваат повеќе од еден милион долари годишно и имаат богатство вредно и над пет милиони долари.

Протестите беа организирани од движењето „Патриотски милионери“, кое се бори за високи даноци за супербогатите Американци.

Во Вашингтон учесниците на протестот се собраа пред домот на првиот човек на „Амазон“, Џеф Безос, и носеа плакати со натписи „Оданочете ги богатите“.

Преку протестот патриотските милионери ги повикаа властите на САД да ги зголемат даноците за супербогатите.

Според членовите на движењето, најмногу даноци треба да плати Безос и сличните на него, кои купуваат недвижности и јахти вредни десетици милиони долари. Богатството на Безос се проценува на 185 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Свет

Шефот на европската дипломатија повика на прекин на огнот меѓу Израел и Палестина

Објавено пред

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повика на итен прекин на насилството и прекин на огнот меѓу Израел и Палестина.

„Целта е да се заштитат цивилите и да се овозможи пристап на хуманитарна помош до Газа“, рече Борел по вонредниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ додавајќи дека оваа изјава ја има поддршката на 26 од 27 земји членки на ЕУ, освен Унгарија.

Борел оцени дека големиот број цивилни жртви, вклучително и жени и деца, е неприфатлив.

„Ние ги осудуваме ракетните напади од Хамас и другите терористички групи на израелска територија и целосно го поддржуваме правото на Израел да се брани, но тоа треба да биде на пропорционален начин и со почитување на меѓународното хуманитарно право“, додаде Борел.

Борел исто така оцени дека е потребно вистинско политичко решение за безбедноста на Палестинците и Израелците. Иако сега приоритет е ставањето крај на непријателствата, високиот претставник на ЕУ истакна дека треба да се воспостави политичка рамка по тоа за да се најде решение за повеќедеценискиот конфликт меѓу двете страни.

Унгарија денеска одби да ја поддржи изјавата на ЕУ, со која се повикува на прекин на огнот меѓу Израел и Палестина велејќи дека ваквите ставови се делумни и небалансирани.

„Имам проблем со европските изјави за Израел воопшто. Тие не помагаат многу, особено во сегашните околности кога тензиите се толку големи“, изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, за АФП.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена.

По состанокот со водачите на локалната заедница во Газа, тој рече дека воените операции ќе продолжат во следните неколку дена по што Израел ќе го засили својот одговор на каков било ракетен напад, пренесуваат израелските медиуми.

„Операцијата ќе трае уште неколку дена, а потоа ќе биде проследена со многу посилен одговор“, изјавил Нетанјаху.

Израелскиот премиер рече дека палестинскиот Хамас добил удари што не ги очекувал и дека Израел ја вратил екстремистичката организација назад со години.

Ова го изјавил Нетанјаху за време на посетата на воздухопловната база во близина на Бершева на југот на Израел додека се слушале сирени за ракетна тревога, пренесоа израелските медиуми.

„Нашите непријатели уводоа која цена треба да ја платат за агресијата против нас“, рече израелскиот лидер.

Тој најави продолжување на операцијата сè дури е потребно за да се врати мирот за граѓаните на Израел.

„Не се сомневам дека ги вративме многу години наназад“, рече израелскиот премиер.

Нетанјаху ја посети воената база на југот на земјата на деветтиот ден од конфликтот меѓу израелската армија и палестинските екстремистички организации во Газа, во кој беа убиени 213 Палестинци и 12 лица во Израел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија9 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет10 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет13 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија13 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија16 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија17 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ18 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија19 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет20 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија20 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет20 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет21 час

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет21 час

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет21 час

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија2 дена

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие