Контакт

Свет

Сообраќаен колапс ширум Европа: Откажани летови и возови поради невремето

Објавено пред

Силното зимско невреме предизвика колапс на сообраќајот низ северна Европа, јавуваат агенциите.Во Шкотска, три лица се повредени кога се урна покрив на паб од силна бура.
        
Регионот е погоден од бурата „Кјара“ со ветер кој дува со брзина од 130 километри на час.
Десетици летови се откажани во Велика Британија, железничките компании го намалија бројот на поаѓања заради претстојниот дожд и силниот ветер, а откажани се и некои траектни линии.

dobivaj vesti na viber

Метеоролозите во Германија соопштија дека бурата која ја нарекуваат „Сабина“, ќе ги погоди северните и централните делови вечерва, а утре претпладне се очекува во јужните делови на земјата. Се очекува силен ветер со 120 километри на час.
        
Железничката компанија „Дојче Бан“ соопшти дека некои крајбрежни региони и други области ќе бидат погодени од силно невреме и повеќе нема да бидат проодни за возови.Компанијата соопшти дека направила обемни подготовки пред невремето. На лице место има мобилни екипи со опрема за отстранување на паднатите дрвја и далноводите од патот.За невремето се подготвија и аеродромите во Франкфурт, Хамбург, Берлин и Келн.

Исто така и Белгија се подготвува за бурата откако Кралскиот метеоролошки институт предупреди дека невреме ќе ја погоди целата земја. Денеска се откажани околу 60 летови на аеродромот во Брисел, објави новинската агенција „Белга“.
        
Кралскиот метеоролошки институт издаде предупредување поради ветерот кој ќе дува со брзина од околу 110 километри на час и може да предизвика сериозни штети.Голем ветер се очекува да ги откаже и одложи летовите на аеродромот во Брисел, соопшти управата на аеродромот.
        
Метеоролозите во Холандија ги предупредија возачите да не возат или да бидат особено внимателни, додека фудбалската асоцијација ги откажа сите денешни натпревари во професионалната лига.Како претпазливост, компанијата КЛМ откажа десетици европски летови до и од аеродромот Шипхол во Амстердам.

Свет

Италија го потврди состанокот на Г7

Објавено пред

Италија, која претседава со Г7 потврди дека ќе одржи состанок на групата попладнево.

dobivaj vesti na viber

Преку веб-страницата на италијанското претседателство соопшти дека состанокот од далечина ќе се одржи рано попладнево за „да се разговара за нападот на Иран против Израел“.

САД, Обединетото Кралство, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија ги сочинуваат членовите на Групата седум главни економии, формирана во 1973 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Зеленски го спореди Иран со Русија

Објавено пред

Активностите на Иран, како и руските, се закануваат да предизвикаат поголем конфликт, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

Тој повика на напори за спречување на понатамошна ескалација на Блискиот Исток.

„Активностите на Иран го загрозуваат целиот регион и светот, исто како што акциите на Русија се закануваат со поголем конфликт. Очигледната соработка меѓу двата режима во ширењето терор мора да се соочи со решителен и обединет одговор од светот“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел ќе одговори на нападот на Иран

Објавено пред

Израел ќе одговори на нападот на Иран, но носителите на одлуки не дошле до заклучок за видот на одговорот, изјави израелски претставник за Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Официјалниот претставник рече дека Израел не одлучил дали да ги „скрши сите садови“ или да преземе поодмерена акција.

Воениот кабинет на Израел се очекува да разговара за опциите денеска, рече официјалниот претставник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет3 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет5 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет5 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет7 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет7 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет7 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет7 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет7 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет7 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет8 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет9 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет10 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет11 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет12 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија16 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет16 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет16 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет16 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...

Свет17 часа

Јордан прогласи вонредна состојба

Јордан прогласи вонредна состојба откако Иран лансираше десетици беспилотни летала и проектили врз Израел. Претходно Јордан објави дека го затвора...