Контакт

Топ

Судот ја прифати гаранцијата за Едмонд Темелко за укинување на куќниот притвор

Објавено пред

Судот ја прифати гаранцијата за укинување на куќниот притвор за Едмонд Темелко, обвинет во предметот „Титаник“.

„Кривичниот совет, постапувајќи по предлог на одбраната на обвинетиот Е.Т., обвинет во предметот со КОК, бр 7/18, од обвинителството означен како „Титаник“, донесе решение со кое го уважи предлогот за укинување на мерката куќен притвор со понудена гаранција во недвижен имот, со кое по правосилноста на решението и запишување на хипотеката од страна на Агенцијата за катастар, мерката куќен притвор ќе се укине и се уважува предлогот на СЈО со кој заради обезбедување присуство во текот на постапката, му се определуваат мерки за претпазливост“, соопшти Основниот суд Скопје 1 Скопје.

Обвинетиот еднаш неделно има обврска да се јавува во Основниот суд Ресен, а привремено му се одземаат патната и други исправи за преминување на државната граница, како и забрана за нејзино издавање.

Темелко претходно беше притворен по барање на специјалното јавно обвинителство во предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. Во случајот „Титаник“ на СЈО се гонат и ексминистри и политичари, меѓу кои и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски.

Македонија

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Објавено пред

Од

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира Министерството за надворешни работи, министерот Никола Димитров на 24 и 25 мај (четврток и петок) во Њујорк, ќе се сретне со грчкиот колега Никос Коѕијас, во присуство на личниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации, Метју Нимиц.

Вчера се одржа лидерска средба во Скопје, на која премиерот Зоран Заев информираше дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, е Република Илинденска Македонија. Тој истакна дека името на англиски јазик би се изговарало како „Republic of Ilinden Macedonia“, а на албански „Republika Ilinditase e Maqedonisë“.

„Со ова можно решение го чуваме достоинството, го потврдуваме и го зајакнуваме нашиот македонски идентитет. Илинден е гаранција и за мултиетничка Македонија. Илинденската Македонија е држава и општество за чиј добробит и развој подеднакво се ангажирани и Македонците и Албанците и Турците и Србите и Власите и Ромите и Бошњаците, и сите други што се бореле и избориле за слободна и независна Македонија“, истакна Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Објавено пред

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на Македонија. Барањата за членство им се одбиваат оти имаат исто име како и Планинарскиот дом „Чеплес“ за кај Федерацијата води судски спор со Општина Чашка, која домот го легализирала па го продала. Членовите на Планинарскиот клуб се револтирани од ставот на Федерацијата од каде им кажале дека поради истото име, можно е да биде утврден конфликт на интереси ако станат членови додека трае судскиот спор.

„Не не примаат во Федерацијата, а ни ги земаат парите што ги плаќаме за обуките за водичи. Ова е апсурд. Ако е во прашање членство во Федерацијата името е проблем, а кога е во прашање земање пари, нема проблем“, се пожалија членови на клубот на вчерашното изборно собрание на Федерација, пред да почне изборот на новото претседателство.

„Чеплес“ е активен планинарски клуб со 100 членови

Членовите на „Чеплес“ кои вчера беа на седницата, велат дека немаат како да им ја објаснат состојбата на вкупно 100 членови што ги има клубот кои бараат членски книшки во кои ќе им се бележи секое искачување. Велат дека веќе го изгубиле трпението и подготвени се да преземат радикални мерки во однос на барањето за членство кои не исклучуваат судска постапка.

Јовица Угриновски, претседател на Федерацијата, кој вчера доби трет мандат на оваа функција, уште еднаш ги повика на трпение.

„Вашето барање за членство не е одбиено туку е одложено. Имајте трпение. Судскиот спор би требало да заврши за 15-16 дена и барањето ќе биде прифатено. Ви образложивме дека прифаќање додека трае судскиот спор може да се протолкува како конфликт на интереси“, рече претседателот Угриновски.

Велешкио „Чеплес“ е активно планинарско друштво чии членови ги посетуваат сите маршови но немаат печати оти немаат членски книшки од Федерацијата. Членови на „Чеплес“ имаат лични подвизи како што се искачувања на Арарат (5137), Дамаванд (5671), Елбрус (5642), Килиманџаро (5895), Монт Блан (4810) и многу други врвови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Објавено пред

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот на решавање ќе излезат како победници. Таа нагласи дека наоѓање такво решение било цел на македонскиот преговарачки тим.

„Она што беше нашата цел, а тоа е да најдеме решение кое што ќе биде позитивно и за Македонија и за Грција, сметаме дека е постигнато со овој пакет и не случајно премиерот вчера јасно порача дека сметаме дека пакетот кој што беше усогласен, нуди шанса сите да излезат од овој процес како победници. Ние сметаме дека Република Илинденска Македонија претставува одлична база за решение, заради тоа што таа подразбира временска одредница, таа се поклопува со важни датуми од нашата историја и таа покажува дека Република Македонија ниту имала ниту ќе има територијални претензии“, рече Шекеринска.

Сите елементи во понуденото решение, според Шекеринска, одговараат на очекувањата и на барањата во Македонија и во Грција и затоа најави дека ќе продолжат да работат оти овој пат смета дека сме навистина многу блиску до решение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија2 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија3 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија7 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија9 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија1 ден

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија1 ден

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија1 ден

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет1 ден

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет1 ден

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија2 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура2 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија2 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија2 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија2 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија2 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Македонија2 дена

Каракачанов: Едно од можните решенија е Илинденска Македонија

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија кое било договорено вчера меѓу премиерите на Македонија и Грција. Слушнав...

Досие