Контакт

Свет

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Објавено пред

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според американскиот магазин „Таjм“, кој го објави овогодишниот список на 100 највлијателни луѓе во светот.

На листата на највлијателни се наоѓаат претседателот на САД, Доналд Трамп, и специјалниот обвинител Роберт Мулер, кој ја водеше истрагата за наводната вмешаност на Русија во претседателските избори во САД, како и претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот, Ненси Пелози, и актерите Сандра Ох и Двејн Џонсон.

Хилари Клинтон за Ненси Пелоси рече дека е ,,жив доказ дека кога станува збор да се заврши некоја работа, најдобро е тоа кога ќе го направи жена”. Сандра Ох се најде на листата поради нејзиниот креативен начин на живот. Музичарот Шон Мендес за Тејлор Свифт рече дека таа со своите песни ги подмладува постарите.

Листата содржи кратки критики за други влијателни личности.

Свет

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена кај него беше потврдено дека е инфициран од Ковид-19, пренесуваат британските медиуми.

„Скај Њуз“ пренесува дека кај Џонсон се уште се присутни симптомите на коронавирусот и дека тој има висока температура, па од тие причини бил пренесен во болница.

Според британските медиуми, во случајов повеќе станува збор за превентивна, отколку за итна мерка. Непознато е дали британскиот премиер ќе остане во болницата цела вечер за понатамошни испитувања.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Милиони Индијци со свеќи ја осветлија „темнината“ на коронавирусот

Објавено пред

Милиони Индијци вечерва ги угаснаа светлата во своите домови и излегоа на балконите држејќи ламби и свеќи, одзивајќи се на повикот од премиерот Нерендра Моди за да го „осветлат мракот на коронавирусот“.

Моди, кои минатиот месец воведе тринеделна забрана за движење во целата држава, побара од граѓаните да ги изгаснат светлата на девет минути до девет часот и да ги запалат ламбите и свеќите во знак на солидарност.

Луѓето од целата држава ги изгаснаа светлата, а некои од нив фрлаа петарди, свиреа на тапани и скандирале пароли против коронавирусот.

Во некои градови, како Мумбај и Њу Делхи, граѓаните стоеле на терасите и пееле патриотски песни.

Во Индија има 3.777 случаи на заболени од Ковид – 19, од кои 83 се со смртни последици. Властите се загрижени дека здравствениот систем може да биде преплавен од заболени и дека вирусот може да се прошири во државата која има над 1,3 милијарди жители.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Објавено пред

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти предизвикани од пандемијата на коронавирусот.

Ова е едно од нејзините ретки обраќања до нацијата, кое беше емитувано на телевизија, радио и на социјалните мрежи.

„ Оваа пандемија го смени целиот наш свет. Ги разбирам тагата и болката, но и финасиските проблеми со кои се соочуваат Британците во ова тешко време. Заедно ќе ја пребродиме оваа криза. Ако останеме обединети, ќе успееме. “ рече таа.

Таа им се заблагодари на здравствените работници, кои имаат клучна улога во лекувањето на заболените со коронавирус. Во годините што следат, рече таа, се надева дека секој ќе може да се гордее на начинот на кој одговориле на овој голем предизвик.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет6 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет6 часа

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија11 час

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Македонија13 часа

Се очекува пикот на коронавирусот, Куманово засега е најкритично

Бројот на заболени од коронавирусот очекувано расте, иако големо изненадување е Куманово, град кој во изминативе 24 часа ја надмина...

Македонија13 часа

Еден пациент почина, 73 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови:...

Македонија13 часа

Јованоски: Во Прилеп 33 случаи на коронавирус, во Крушево два

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени девет нови случаи,...

Свет15 часа

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува...

Регион16 часа

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитивен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија16 часа

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија17 часа

(Видео) Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет17 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет18 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија1 ден

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион1 ден

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа1 ден

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија1 ден

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија1 ден

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија1 ден

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет1 ден

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Досие